Geronto domaćice Dijana Ševo i Mirjana Glušac ovih dana ponovo obilaze stare, usamljene i bolesne s područja Prijedora. One koji nemaju bližu rodbinu i svoju djecu, a korisnici su Centra za socijalni rad.
Očiste im kuću, skuhaju nešto, nakratko s njima razgovaraju. Njima je, kako kaže Dijana Ševo, razgovor ponekad važniji od hrane.
Prošle obuku
– Kažu nam da im donosimo radost i vraćamo osmijeh na lice. I uvijek se raduju našem dolasku – ističe Ševo, koja je, kao i Glušac, još prošle godine prošla obuku za rad sa starim i iznemoglim osobama.
Ta obuka je bitan dio Projekta koji u saradnji s Centrom za socijalni rad implementira Udruženje građana „DON“, a u cijelosti finansijski pomaže sa 7.000 maraka prijedorska Gradska uprava.
Kao i prošle, i ove godine je projektom obuhvaćena 21 osoba. Vodi se i dnevna evidencija dolazaka, odlazaka, šta je urađeno, šta treba nabaviti. U vozilu su, ističe Mirjana, i obavezna sredstva za higijenu, usisivač, ali i simbolični darovi za korisnike uz obavezan hljeb. Po potrebi se ode i do trgovine kad nešto zatreba…
Prošle godine projekt je trajao tri mjeseca, a ove, za sada, naredna dva, mada u „DON-u“ ne kriju želju da traje tokom cijele godine.
Prilično usamljeni
– Te naše djevojke su i njihovi vjesnici, jer ih uvijek pitaju šta ima novo u gradu, kakve im vijesti nose. Žele sve čuti. I razgovarati, jer su prilično usamljeni – kaže Željko Marić, koordinator projekta Udruženja „DON“, za kojeg tvrdi da je po načinu implementacije i načinu pomoći jedinstven u Bosni i Hercegovini.
Ukazuju na potrebe
Geronto domaćice koje su za vrijeme trajanja projekta zaposlene u Udruženju „DON“ ukazuju i na potrebe korisnika. U skladu s tim, povremeno se kontaktira Centar za socijalni rad, a po potrebi i Dom zdravlja ili slična zdravstvena ustanova.
Šta su geronto domaćice
Geronto domaćice su posebno obučene osobe koje dolaze svakog dana u kuću korisnika kojem je pomoć potrebna i zadržavaju se nekoliko sati. Geronto domaćica uglavnom donosi ručak ili pomaže u njegovom spremanju, pomaže u održavanju higijene, u sređivanju stana i ostalim aktivnostima. Također, može platiti račune, donijeti nešto što je potrebno, pomoći prilikom pregleda ljekara i slično. Mogu raditi volonterski ili primati plaću koju obično osigurava nadležna javna služba.
Dnevni avaz