Organizovane kriminalne grupe prevaranata proteklih mjeseci bukvalno su okupirale Republiku Srpsku i različitim mućkama ojadile građane za više desetina hiljada maraka.

Precizan iznos materijalne štete vjerovatno nikada neće ni biti utvrđen, jer dio građana koji su se našli na meti prevaranata zbog lične sramote i lakovjernosti nije ni prijavio da je opljačkan.

Načini prevara su različiti, od društvenih mreža do obilaska terena uz ponude koje se „ne odobijaju“.

Organizovana grupa prevaranata protekle sedmice je na području Prijedora i Kozarske Dubice od starijih građana na podmukao način opljačkala blizu 10.000 maraka. Policija je utvrdila da kriminalnu grupu čine tri žene i muškarac, koji u luksuznom automobilu obilaze sela, pronalaze starije mještane i ulaze im kuću nudeći različite proizvode.

Ono što je posebno interesantno to je da prevaranti tačno znaju u kojoj se kući nalazi veći iznos novca, pa se sumnja da imaju širu mrežu saučesnika.

Vesna Pačariz, portparol Policijske uprave Prijedor, izjavila je da policija aktivno radi na rješavanju prijavljenih slučaja prevare. Ujedno je apelovala na građane da budu oprezniji ukoliko im se na vratima pojave nepoznate osobe.

– Apelujemo na građane da budu jako oprezni prilikom posjeta nepoznatih osoba, koje nude na prodaju masažere, odjevne predmete, te druge proizvode ili usluge. U slučaju bilo kakve sumnje na nedozvoljene radnje, molimo građane da o tome odmah obavijeste policiju na broj 122 – naveli su iz Policijske uprave Prijedor.

Prevaranti su u svega tri dana na području PU Prijedor od starijih građana ukrali blizu 10.000 maraka, a najveći plijen odnijeli su iz kuće Mire R. – 5.500 maraka.

– Oštećenoj su ponudili na prodaju masažere i tražili da ih pusti u kuću kako bi pokazali način rada tih masažera. Dok je jedna žena objašnjavala način rada, druge dvije su izvršile premetačinu po kući starice tražeći novac. Interesantno je da za relativno kratak vremenski period prevaranti pronađu mjesto na kojem je sakriven veći iznos novca – ispričao je izvor Srpskainfo iz policije.

Prevarena starica Šuhra K. opisala je da su joj u kuću došle „dvije crnke i jedna plavuša u luksuznom automobilu“. Nije se ni okrenula, a tri nepoznate žene su joj govorile kako joj je pokojni muž ostavio oko 5.000 evra, ali da će ih donijeti kada joj plate 450 maraka za troškove, što je nesrećna starica na kraju i učinila.

Marija Markanović, portparol Policijske uprave Banjaluka, izjavila da je u proteklom periodu više građana prevareno i preko društvenih mreža.

– Građani su prevareni na način da su putem društvenih mreža stupali u kontakt sa osobama koje su napravile lažne profile sa fotografijama veće svote novca i tiketa sportskih kladionica. Prevaranti su obećavali dojave o ishodima sportskih mečeva uz poziv da im se građani jave. Kada bi dojava prošla, osumnjičeni su tražili veće uplate, a ukoliko se rezultat ne bi poklopio sa dojavom, osumnjičeni bi blokirali profile oštećenih – izjavila je portparol Policijske uprave Banjaluka.

Policijska uprava Banjaluka intenzivno radi na sprečavanju i rasvetljavanju ovih krivičnih djela, a ujedno pozivamo građane koji su žrtve prevara da se jave policiji, zaključila je portparol Policijske uprave Banjaluka.

Osim navedenih prevara, preko društvenih mreža se građanima nudi i učestvovanje u različitim nagradnim igrama velikih tržnih centara.

Potrebna reakcija stručnih službi

Psiholog Aleksandar Milić ističe da u slučajevima prevara, koje dostižu sve veće razmjere, nedostaje reakcija stručnih službi, onih koji bi trebali na vrijeme i drastično sankcionisati prevarante.

– Prevare zamjenjuju ulična otimanja, ali prevaranti su u vječitom strahu od sankcija, pa bi reakcija društvene zajednice trebala biti daleko jača nego što je sada – objasnio je on.

Dodaje kako su za ovakve stvari potrebni stručnjaci i u redovima policije čiji bi posao bio brzi pronalazak i hapšenje prevaranata.

EuroBlic-srpskainfo.com