Povodom 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, Udruženje Prijedorčanki „Izvor“, Centar za mlade KVART i Inicijativa „Jer me se tiče“ organizovali su protestnu šetnju kroz šetališnu zonu glavne prijedorske ulice.
Prema riječima organizatora, ljudska prava u BiH se svakodnevno krše i to se mora promijeniti, a jedan od ciljeva protesta koji su organizovani u više gradova je otvoriti prostor u kojem će se čuti glas potlačenih i ugroženih.
Za razliku od prošle godine broj učesnika je bio mnogo manji, pa je u protestnoj šetnji i okupljanju na glavnom prijedorskom trgu učestvovalo tek dvadesetak ljudi.
Protestna šetnja je okončana na trgu Majora Zorana Karlice gdje je Inicijativa mladih za ljudska prava BiH (YIHR BIH) istakla konkretne zahtjeve upućene prema novoizabranim predstavnicima u vezi sa rješavanjem ključnih pitanja diskriminacije i kršenja ljudskih prava u zemlji.
Ovih pet zahtjeva aktivisti su polijepili noć pred 10. decembar preko poruka „Vrijediš li, postojiš li jesi li slobodan/na?“ u osam gradova cijele Bosne i Hercegovine uključujući Pale, Živinice, Prijedor, Ljubuški, Srebrenik, Mostar, Sarajevo i Banja Luku.
Pet zahtjeva koje su istakli mladih ispred Inicijative su:
1.Osigurati pravo na slobodu okupljanja, kroz uklanjanje loših praksi lokalnih vlasti kojima se zabranjuje ili ograničava organizacija javnih skupova, šetnji i protesta, a građani i građanke sankcioniraju zbog učešća na ovim događajima.
2.Poduzeti konkretne korake ka uklanjanju segragacije u obrazovanju, kroz usvajanje novih ili izmjenu postojećih nastavnih planova i programa, gdje će se umanjiti etnički ili vjerski ekskluzivitet pojedine zajednice, a pristup obrazovanju bez diskriminacije prestati vezivati za pripadnost većinskoj skupini na prostoru gdje građanin ili građanka živi.
3.Osnažiti kapacitete u monitoringu procesa pristupa zapošljavanju u institucijama, javnim ustanovama i preduzećima, gdje se nadležne institucije moraju aktivno uključiti u pronalaženje i utvrđivanje diskriminacije.
4.Osigurati adekvatno obilježavanje mjesta stradanja, te onemogućiti političkim liderima zloupotrebu javnih ovlaštenja u svrhu negiranja zločina ili opstrukcije rada udruženja žrtava.
5.Ohrabriti procese mobilnosti građana i građanki između dva entiteta, kroz osiguranje adekvatne zaštite prava jednakog pristupa obrazovanju, zdravstvu i drugim javnim servisima.
Tekst – tacno.net
Tekst i foto – Aleksandar Drakulić – www.prijedordanas.com