Mnogi Prijedorčani se bune protiv zakonske osnove da ne mogu da biraju kada će svoje dijete upisati u školu, zbog čega traže da se izmijeni Zakon o osnovnom vaspitanju i obrazovanju Republike Srpske.
Roditeljima čija djeca neposredno pred prvi septembar pune šest godina, zakon nije ostavio mogućnost da odluče žele li da njihovo dijete krene u školu ili da sačekaju sa upisom do naredne školske godine.
Sa druge strane, roditelji djece koja i nakon prvog septembra, pa sve do kraja decembra iste godine, pune šest godina života, mogu da izaberu da li žele da ih upišu u školu ranije, odnosno sa nepunih šest godina. Ovu činjenicu, roditelji iz Prijedora ocjenjuju kao nepravednu i pozivaju nadležne da promijene zakon.
Otac iz Prijedora, čije dijete je u avgustu napunilo šest godina, priča za Srpskainfo da je imao namjeru da odgodi njegov upis u školu.
– Smatrao sam da je moje dijete još nezrelo i da je u njegovom interesu da još jednu godinu odložimo polazak u školu. Međutim, školska komisija je procijenila da moje dijete može poći u školu i nakon razgovora sa članovima pristali smo na upis – kaže ovaj Prijedorčanin.
Dodaje da mu je sada žao što nije bio istrajniji i tvrdi da bi se njegovo dijete lakše prilagodilo u školi da je njegov upis produžen za godinu dana.
Tatjana Dragonjić koja je učiteljica 28 godina u Osnovnoj školi „Petar Kočić“ iz Prijedora kaže da je prednost šestogodišnjaka u tome što se u prvom razredu na zabavan i opušten način stiču školske navike.
– Bilo je lakše nekada djeci koja su sa sedam godina polazila u školu da se prilagode, ali je i nastavni plan i program tada bio drugačiji, rad je bio ozbiljniji u prvom razredu. Sada se u prvom razredu uči kroz igru, ali ih takođe u prvom razredu učimo svemu, ne samo nastavnom sadržaju – priča Dragonjić.
Psiholog Đurđica Jakšić tvrdi da su djeca, sa šest godina spremna za školu po današnjem programu obrazovanja, ali i da se svako dijete mora pojedinačno posmatrati.
– Nezahvalno je reći da li je dobro da dijete sa šest godina života krene u školu ili ne, jer to zavisi od mnogo faktora. Možda bi bilo dobro da postoji neka detaljnija studija i timska analiza sadašnjeg školskog programa – priča Jakšić.
Pedagog Zoran Mršić ističe da zbog predškolskog programa koji se organizuje za djecu koja nisu pohađala vrtić, šestogodišnjaci unazad par godina dolaze dosta spremni za školu.
– Vjerovatno su uspješnjiji đaci koji su imali približno sedam godina kada su krenuli u školu, jer su zreliji, ali imali smo i djece sa pet godina i osam mjeseci koja ostvare dobre rezultate. Zavisi i od sredine u kojoj je dijete raslo, od toga da li se roditelj posveti djetetu i da li razgovara sa njim, evo danas većinu vremena, roditelji su otuđeni od djece, oni su u jednoj prostoriji, a dijete u drugoj sobi – ističe Mršić.
Navodi da se svake godine pojave roditelji koji žele da odgode upis djeteta do sledeće školske godine.
– Mi u takvim slučajevima zahtjevamo da razgovaramo sa djetetom i ako utvrdimo da dijete nije spremno dajemo saglasnost da se ne upiše. U onim slučajevima kada ne primjetimo nedostateke uspijevamo sa roditeljima da dogovorimo da ne odgađaju upis – objašnjava on.
U onim slučajevima kada roditelji istraju i ne žele da upišu dijete, školski radnici obavještavaju gradsku upravu i Centar za socijalni rad. Psiholog prijedorskog CSR Sanja Topić priča da potom oni posjete porodicu.
– Pored toga što roditelji ponekad smatraju da je dijete tek sa sedam godina zrelo za polazak u školu, desi se da i dijete samo odbija da krene u školu. Ponekada je teška finansijska situacija razlog neupisivanja u školu, a u nekim ozbiljnijim slučajevima utvrdi se da je riječ o zanemarivanju djeteta – objašnajva Topićeva.
Novčane kazne
Zakonom o osnovnom vaspitanju i obrazovanju RS predviđena je i novčana kazna od 100 do 500 maraka za roditelje koji ne upišu djecu u školu ili čije dijete neopravdano izostaje iz škole više od 25 časova. Novčane kazne do 5.000 KM predviđene su i za škole koje ne obavijeste nadležne centre za socijalni rad o djeci koja ne pohađaju školu.
EuroBlic-srpskainfo.com