ZLATNE RUKE LJILJANE MIKANOVIĆ: TKA NA NATRI STAROJ PREKO SEDAMDESET LJETA
LJiljana Mikanović iz Busnova, za posljednjih 40 godina, koliko se bavi izradom rukotvorina, uradila je na stotine metara prostirki, isto toliko vezenih peškira, stolnjaka i miljea…
U staroj kući, LJiljana i danas, na natri staroj preko 70 godina, tka prnje i torbe. Ovaj posao je opušta, a ponešto i zaradi.
– Natru sam naslijedila od svekrve, koja ju je, takođe, dobila od svoje svekrve. I danas funkcioniše kao prije trideset i više godina, kada sam ja došla u ovu kuću – priča nam LJiljana, pokazujući svoje brojne radove. Za uspomenu joj je ostao i svekrvin djevojački sanduk koji je donijela u Mikanoviće još davne 1947. godine. I danas se u njemu drže tkane torbe, čaršafi, stolnjaci i vezene marame. Potražnja za starinama je, još uvijek, dobra, veli LJiljana.
– Traže se prnje za prekrivače ili pod. Za svadbe kupuju se vezene marame, a tkana torba, uglavnom, kao suvenir – pojašnjava ova domaćica, dodajući da je na tkanim predmetima, svojevremeno, solidno zarađivala.
– Bilo je to u vrijeme kada sam školovala djecu. Nekako je tada protutnjao i rat, a ja sam, prodajući otkane prnje, zarađivala dovoljno da mogu djeci kupiti odjeću i obuću. U to vrijeme sam puno radila za natrom, ali sam sve prodavala jeftino, samo neka ide. Danas više tako ne radim. Čovjek mora cijeniti svoj posao i trud, jer nije lako po dva sata sjediti za ovom spravom i raditi na njoj – priča LJiljana.
Umijeće tkanja u njenom selu poznato je još nekolicini žena. Ranije ih je bilo više, ali su umrle, a mlađe nisu nastavile tradiciju.
– Šta da kažem? Ni ja svoju kćerku nisam učila. Ona je bila više zainteresovana za školu, a ja je nisam opterećivala ovim, što ne znači da jednog dana neće naučiti tkanje – priča Mikanovićeva koja je, zahvaljujući sestri iz Slovenije, uvijek nabavljala kvalitetnu sirovinu, predivo i platna ili, kako to neki nazivaju, krpare za tkanje.
LJiljana je poklanjala mnogo svojih proizvoda. LJudi se zainteresuju za neki predmet, a ona im ga daruje. Pokušavala je sabrati sve svoje radove i došla do zaključka da je otkala preko kilometar prnji, izvezla više od stotinu torbi, preko dvije stotine peškira, isheklala na desetine stolnjaka i izradila isto toliko raznoraznih miljea.
– Kada bih sve to skupila, ne bi moglo stati u ovu sobu – priča ova vrijedna domaćica u čijoj kući se nalaze i mnogobrojni stari predmeti poput sofre, grebena, naćvi, drvenih posuda i drugih antikviteta koje ljubomorno čuva od zaborava.
NASLIJEĐE OD SVEKRVE
Natru je naslijedila od svekrve, koja ju je, takođe, dobila od svoje svekrve. I danas natra služi jednako dobro, kao i prije gotovo četiri decenije, kada je LJiljana došla u kuću. Za uspomenu ima i svekrvin djevojački sanduk koji je donijela u Mikanoviće još davne 1947. godine.
Kozarski vjesnik