Na području prijedorske regije kukuruzom je zasijano oko 90 odsto planiranih površina. Kišovito vrijeme nepovoljno se odražava na tek zasijane parcele, posebno tamo gdje se voda zadržava, pa je onemogućen i završetak ovog posla.

Svetozar Јapundža iz Rakana kod Novog Grada bavi se proizvodnjom mlijeka, pa za pripremu silaže koristi kukuruz.

Do sada je zasijao devet hektara, a planira još dva.

– U optimalnom roku sjetve zasijao sam pomenutu količinu, a sada su problem silne kiše, jer je kukuruz u fazi nicanja. Obzirom da u većem dijelu usjeva ima mnogo vode, vjerovatno ću kukuruz morati ponovo da presađujem – kaže Јapundža.

I Marinko Ljepoja iz Sokolišta proizvođač je mlijeka. Planirao je da zasije 12 hektara, sve je pripremio, ali sjetvu još nije obavio.

– Sada ćemo sijati manju količinu, do sada smo sijali grupu 600, a sada ćemo ići na 400 ili 500 dunuma. Malo ćemo se posavjetovati i sa agronomom – ističe Ljepoja.

Stručnjaci savjetuju poljoprivrednim proizvođačima da redovno obilaze parcele i prate stanje usjeva.

Onima koji nisu obavili sjetvu, savjet i da izaberu manju FAO grupu sjemenskog kukuruza.

– Problema mogu imati oni usjevi koji se nalaze na težim zemljištima, slabo propusnim u smislu zadržavanja vlage u zemljištu.S obzirom da su ovakve vremenske prilike najavljene za naredni period, može doći do truljenja sjemena. Takve parcele bi trebalo poslije toga presijati – naglašava Danijel Egić, rukovodilac Područne kancelarije Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi grada Prijedora.

Agronomi savjetuju i da proizvođači sačekaju prestanak padavina, a nakon toga i da se zemljište ocijedi da bi poljoprivredne mašine nesmetano mogle da završe obradu zemljišta.

RTRS