Premijer Srpske Radovan Višković i predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić pohvalili su se dogovorom o povećanju cijena industrijske struje, iako nije precizirano za koliko će svim kategorijama privrede cijena električne energije „skočiti“.
Portal CAPITAL objavio je ranije da je „Elektroprivreda Republike Srpske“ poslala privrednicima nove ugovore o snabdijevanju električnom energijom u kojim je povećana cijena industrijske struje. Pored toga ugovori sadrže mnoštvo drugih odredbi koje idu na štetu poslovne zajednice.
Iz poslovne zajednice su zatražili hitan sastanak sa Vladom i ERS koji je održan u Banjaluci.
Predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić rekao je da se došlo do kompromisnog rješenja i da je prihvaćeno povećanje megavat sata sa 31,3 na 35 evra, u narednih 16 mjeseci, s tim da se za 28 najvećih potrošača izvrši korekcija ugovora koje je ERS poslala privrednicima.
Sa korekcijom ugovora će se početi već sutra kako bi se usaglasile sporne odredbe.
„Najvažnije je da su obje strane pokazale razumijevanje za složenost pitanja i nadamo se da će biti ispoštovano sve rečeno i da neće biti novih povećanja u narednih 16 mjeseci, a da ćemo ubuduće blagovremeno pregovarati o svim spornim pitanjima prije nove korekcije cijena. Ovim poskupljenjem je obuhvaćeno 28 najvećih potrošača“, rekao je Đurić.
Višković je kazao da žali što je došlo do nesporazuma i odgovornost prebacio na ERS što nije u prethodnom periodu sa privrednicima sve ispregovarala kako treba. On se izvinio privrednicima zbog ugovora koje im je ERS poslala.
„Dogovoreno je da primjedbe u ugovorima budu otklonjene. Elektroprivreda je priznala da odredbe nisu dobro i koncizno kreirane. Prema najvećim potrošačima bio je prijedlog da povećanje ide i na 40 evra po megavat satu“, istakao je Višković.
Rekao je da je jutros razgovarao sa vlasnikom jednog od najvećeg potrošača struje ui RS, firme „R-S Silicon“ iz Mrkonjić Grada i da je dogovor s njim prezentovan i na sastanku u Privrednoj komori.
„Dogovor je da ide povećanje za 28 najvećih potrošača, koji troše više od pet gigavat sati, i da cijena bude 35 evra po megavat satu i to je prihvaćeno i to će biti garantovana cijena za njih u narednih 16 mjeseci“, rekao je Višković.
Iako povećanje cijena struje ide za 28 potrošača, ugovori se mijenjaju za ukupno 200 korisnika, privrednih subjekata.
„Potrošači su svrstani u šest kategorija. U prvoj su proizvođači struje koji su u sistemu ERS koji će imati cijenu na osnovu najveće cijene koja važi u nekom od zavisnih preduzeća, druga kategorija su proizvođači struje izvan ERS, odnosno male hidroelektrane, TE „Stanari“ i drugi koji će plaćati tržišnu cijenu električne energije. U trećoj kategoriji su veletrgovine koje će plaćati nešto niže cijene, dok su u četvrtoj kategoriji privrednici sa kojima smo danas razgovarali i koji će plaćati navedenih 35 evra po megavat satu“, rekao je Višković i dodao da su u ostalim kategorijama javne ustanove i domaćinstva gdje nema povećanja cijena struje.
Direktor „Arcelor Mittala“ iz Prijedora Mladen Jelača je, za razliku od Đurića, rekao da ništa nije dogovoreno dok ne vidi novi ugovor.
„Ugovori koje smo dobili su puni nejasnoća, pored cijena koje će biti korigovane, pokušaćemo narednih dana da to iščistimo, prije svega da definišemo cijene, ali i druge odredbe koje liče na monopolski položaj ERS“, kazao je Jelača.
Dodao je da je povećanje za “Mittal” bilo na višoj tarifi 5,5 odsto, na nižoj 25 odsto, dok je nekim privrednicima to u mnogo višem iznosu.
„To je prijedlog i enormno je, pored toga nemamo sve elemente koje ćemo da plaćamo, mrežarina, obnovljivi izvori, opterećenje… To mora da bude u ugovoru. Nećemo potpisati ugovore koji budu gori od ovoga što je predsjednik Vlade predložio. Mi nismo spremni da platimo do 35 evra po megavat satu, dok ne dobijemo ugovor, nećemo ništa reći“, rekao je Jelača.
Sa sastanka je posebno naglašeno da povećanja cijena struje nema za domaćinstva.
capital.ba