Za Demokratski narodni savez /DNS/ neprihvatljiv je Prijedlog teksta zajedničke izjave o opredijeljenosti političkih lidera u BiH za preduzimanje neophodnih reformi u okviru procesa pristupanja BiH EU, jer se ovim dokumentom pokušava mijenjati ustavno uređenje BiH, kaže predsjednik DNS Marko Pavić.
Pavić je ocijenio da dokument predstavlja pokušaj uvlačenja ustavnih promjena na druga vrata, a ne na ona kojim treba da idu – parlament BiH i Narodnu skupštinu Republike Srpske, te da se nastoji preko izjave lidera mijenjati ustavno uređenje BiH.
Pavić je na konferenciji za novinare u Prijedoru rekao da je za DNS ta izjava neprihvatljiva, budući da se u tom dokumentu ne poziva na Ustav, niti na bilo koji drugi pravni akt, te istakao da ova stranka ima suštinske primjedbe na Prijedlog teksta koji je 31. decembra utvrdilo Predsjedništvo BiH. On je naglasio da se, između ostalog, u izjavi nigdje ne navodi da je BiH sastavljena od Republike Srpske i Federacije BiH /FBiH/.
“DNS je stranka orijentisana ka Evropi i podržava evropske integracije i unutarstranački je organizovana tako da može prihvatiti sve ono pozitivno što dolazi iz Evrope. Kod nas opredijeljenost za evrointegracije nije upitna”, rekao je Pavić.
Pavić je istakao da DNS smatra da izjava treba da bude znak dobre volje da se uđe u proces promjena, a ne da bude obaveza predsjednika stranaka koji najčešće nisu elementi u političkim izvršnim organima koji treba da provedu tu odluku.
“Ta izjava je morala da bude znak dobre volje da će se predsjednici stranaka truditi da će se njihovi članovi u parlamentu BiH, Narodnoj skupštini Republike Srpske i Parlamentu Federacije BiH boriti za ove stavove”, istakao je Pavić.
On je naglasio da u dokumentu piše da će se neopozivo izvršavati ono što je tu navedeno.
“DNS to ne može prihvatiti. Ovdje je zanemaren osnovni princip organizovanja BiH. U Ustavu piše je BiH sastavljena iz dva dijela – Republike Srpske i FBiH. Ona je matematični zbir dvije cjeline koje obavljaju određeni posao, a ovdje ni u jednoj jedinoj riječi nije pomenuto da je BiH složena zajednica. Mi hoćemo da BiH ima isti status kao sve složene članice u EU /NJemačka, Belgija i Švajcarska/, a ovdje se to potpuno zanemarilo”, izjavio je Pavić.
Pavić smatra da je izjava “vrlo široko postavljena”. “I sutra kad nam neko dođe i kaže: mi hoćemo jedan čovjek – jedan glas i mi kažemo da to ne može, jer nije u skladu sa Ustavom. A onda će neko reći, da li vi ste potpisali izjavu da to može? Upravo zbog toga mi ne možemo takvu izjavu potpisati. Ili neko kaže: mora biti samo jedan predsjednik BiH, a mi kažemo: ne može jer su u Ustavu tri. Taj neko će reći – da može jer ste potpisali izjavu i tamo piše funkcionalna BiH”, rekao je Pavić.
On je posebno naglasio da se izjava odnosi na Sporazum na rast i zapošljavanje u BiH, koji je sačinjen od šest tačaka, ali da su sve one u nadležnosti Republike Srpske, a ne BiH.
“Mi sad zadužujemo potpuno druge subjekte da se staraju o realizaciji nečega što nije uopšte u njihovoj nadležnosti već u nadležnosti entiteta.Sve ovo znači da DNS ne može izjavu ovakva kakva jeste potpisati bez usvajanja ovih primjedaba koje mi imamo. Ako bi ovakav akt potpisa srpski član Predsjedništva BiH, mi bismo od njega tražili da u zakonskom roku od tri dana stavi veto i zatraži zaštitu vitalnog nacionalnog interesa u Narodnoj skupštini Republike Srpske”, istakao je Pavić.
On je dodao da DNS smatra da bi potpisivanje ovakve izjave urušilo ustavni sistem BiH i Republike Srpske.
Pavić kaže da bi izjava možda i bila prihvatljiva da se bar jednim stavom reklo da će o realizaciji svih postavki iz ovog akta voditi računa o Ustavu BiH, ustavima Srpske i Federacije BiH, a da ključne odluke neće donositi lideri stranaka nego Narodna skupština Republike Srpske.
“Jedino tako bi bilo jasno rečeno ko su institucije koje trebaju da ovakve odluke donose. Ako se nije pozvalo ni na jedan ustav, ni na jedan pravni akt to je za nas neprihvatljivo”, izjavio je Pavić.
Prijedlog teksta zajedničke izjave o opredijeljenosti političkih lidera u BiH za preduzimanje neophodnih reformi u okviru procesa pristupanja BiH Evropskoj uniji Predsjedništvo BiH je utvrdilo i usaglasilo 31. decembra 2014. godine i proslijedilo liderima parlamentarnih političkih partija u BiH.
U dokumentu se navodi da će institucije vlasti u BiH provesti sve reforme neophodne da bi se uspostavile institucionalna funkcionalnost i efikasnost na svim nivoima vlasti, te omogućilo da se BiH pripremi za buduće članstvo u EU kao suverena zemlja koja ispunjava uslove i obaveze za članstvo u EU.
SRNA