Po ko zna koji put od preuzimanja mandata do danas, gradonačelnik i parlamentarne stranke koje čine skupštinsku većinu, prozivaju bivšu vlast konstatujući da su nasljedili haos u Gradskoj upravi, deficit u budžetu, nesređene odnose i slabo poslovanje javnih preduzeća i javnih ustanova. Sva ta ostavština ih onemogućava da krenu naprijed u realizaciju svoje vizije i svojih programa. Naravno, sve to ne bi imalo efekta bez direktnog prenosa i direktnog obraćanja građanima.
Postavlja se pitanje šta je cilj ovakvih postupaka? Vrlo jednostavno pitanje i odgovor, politički satanizovati bivšu vlast i do kraja uništiti neposlušni DNS, svesti ga na statističku grešku, ili poslušnu stranku koja će aminovati sve što sadašnja vlast radi i govori. Kada bi bile dobre namjere, ne bi energiju trošili na stalno prozivanje bivše vlasti, tražeći alibi za svoje postupke, već bi se okrenuli budućnosti i projektima koje su oni osmislili.
Potpuno je jasno da u prethodnom periodu, predmet razmatranja na Skupštini grada bili su razni izvještaji i informacije o poslovanju Gradske uprave i drugih pravnih subjekata čiji je osnivač grad. Ono što pobuđuje posebnu pažnju jeste činjenica, da uglavnom nisu usvojeni izvještaji i informacije onih subjekata na čijem čelu su se nalazili kadrovi DNS-a, dok drugi jesu. Postavlja se logično pitanje kako je to moguće ako je na čelu i jednih i drugih bio isti gradonačelnik, i kako to da su svi bili dobri i uspješni do 2018.godine (do promjene skupštinske većine) i uz vašu podršku, a od te godine ništa nije dobro, sve je na ivici zakona i moguć predmet istraga.
I za one građane koji se ne bave politikom poruka je potpuno jasna, a to je, da možete opstati samo ako ste dio vlasti i ako slušate one koji predvode takvu politiku. Zato i ne čudi da svi oni koji su otišli iz DNS-a imaju podršku (bez obzira na kojim su važnim funkcijama bili), i pomaže im se da jačaju svoje novoosnovane stranke proizašle iz DNS-a, jer će sutra biti podrška onome što je DNS svih ovih godina činio dajući glasove kandidatima za pojedinačne funkcije, naivno vjerujući da tim čini Republiku Srpsku jačom i stabilnijom. Postavlja se samo pitanje sa kolikim kapacitetom?
Iz svega navedenog ne smatramo za potrebno da odgovaramo na konstatacije i prijetnje iznesene na današnjoj konferenciji za štampu, da vodimo medijsku komunikaciju, koju bi vjerovatno mnogi voljeli, jer to je danas stil života. Postoje zvanične institucije koje će se tim baviti i dati odgovor na sva postavljena pitanja.
Ono iza čega ćemo uvijek čvrsto stajati, jeste da mnogo toga što je urađeno u posljednjih 16 godina ostaje trajna i vidljiva vrijednost ovom gradu i građanima.
Mi u DNS-u ne smatramo da smo u bilo čemu smetnja onim projektima koji su dobri za grad, a ponajmanje onom što je aktuelna vlast obećala u predizbornoj kampanji.
Informativna služba GO DNS Prijedor