Predsjednik Boračke organizacije grada Prijedora Zoran Predojević izjavio je da odluka Tužilaštva BiH o nesprovođenju istrage u vezi sa ratnim zločinom počinjenim nad 39 osoba srpske nacionalnosti u Prijedoru 30. maja 1992. godine ne vodi ka pomirenju dva naroda već da samo produbljuje jaz između ljudi koji vijekovima žive na jednom prostoru.

“Sa žaljenem smo čuli ovu vijest, iako je policija prikupila sve dokaze koji su potvrđivali namjere i učešće paravojnih muslimanskih snaga u napadu na Prijedor. Ništa nas ne bi iznenadilo da se u budućnosti počne suditi i mrtvim Srbima za sve što se dogodilo 1992. na prostorima tadašnje opštine Prijedor”, rekao je Predojević Srni.

On je izrazio uvjerenje da će prevladati razum, da se neće prikupljati politički poeni i da će se racionalno razmišljati i donositi odluke u korist građana Republike Srpske.

“I ova odluka Tužilaštva pokazatelj je da je opravdana reakcija srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika o nametnutim zakonima koja je naišla na punu podršku u Prijedoru gdje je samo u Boračkoj organizaciji za tri dana prikupljeno više od 1.200 potpisa”, naveo je Predojević.

On je najavio da će borci i ubuduće podržati sve one koji se bore za ravnopravnost srpskog naroda u BiH.

“U ovom momentu ta ravnopravnost je odlukama pravosuđa veoma ugrožena i uneseni su strah i nemir u srpsko stanovništvo”, dodao je Predojević.

Tužilaštvo BiH donijelo je odluku o nesprovođenju istrage u vezi sa ratnim zločinom počinjenim nad 39 osoba srpske nacionalnosti na području Prijedora 30. maja 1992. godine.

U napadu paravojnih formacija na Prijedor u zoru 30. maja 1992. godine od 20 pripadnika Vojske Republike Srpske osam je ubijeno, osam ranjeno i četiri zarobljeno, a od 19 civila šest ubijeno i 13 ranjeno.

Taj datum se godinama obilježavao kao Dan grada Prijedora, da bi se prije desetak godina vratio stari datum, 16. maj, dan prvog oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu. Od tada, 30. maj, kao dan odbrane grada, obilježavaju organizacije od javnog značaja proistekle iz odbrambeno-otadžbinskog rata.

SRNA