Potraživanja Poreske uprave Republike Srpske mogla bi da dovedu do blokade računa grada Prijedora.
Riječ je o dugu prijedorskog Centra za socijalni rad, koji, po osnovu neplaćenih doprinosa za zdravstveno osiguranje korisnika od 2007. do 2012. godine, iznosi više od 1,6 miliona KM.
Gradonačelnik Prijedora Dalibro Pavlović naložio je Centru za socijalni rad da dokumentaciju o poreskom dugu preda MUP-u, kako bi se utvrdila odgovornost.
Bivše rukovodstvo ove ustanove je bez komentara.
Nakon zakonske promjene nije izvršena odjava 386 lica sa evidencije zdravstvenog osiguranja, koja nisu u domskom smještaju, i to od 2007. do 2012. godine. To je dovelo do milionskog dugovanja po osnovu neplaćenih doprinosa.
Prema prvoj kontroli iz 2013. godine, utvrđen je dug od oko 360.000 KM, uključujući kamate. Međutim, nakon svih procesa, zaključno sa 31. julom tekuće godine, dug Centra za socijalni rad dostigao je cifru veću od 1,6 miliona KM. Kamata je prerasla glavnicu.
– Dakle, jedan i po godišnji budžet Centra za socijalni rad, što će predstavljati problem za funkcionisanje Centra kada dođe na naplatu – ističe Milorad Radić, v.d. direktora Centra za socijalni rad.
Gradonačelnik Prijedora kaže da je “neko ovaj problem svjesno gurao pod tepih i tako štitio odgovorne za ovu situaciju.
Krene li Poreska uprava u prinudnu naplatu, s obzirom na to da se Centar za socijalni rad finansira iz gradskog budžeta, doći će do blokade računa grada Prijedora, na kojem je sada samo 600.000, istakao je Pavlović.
– Ono što ću uraditi od ovog trenutka, jeste da ću naložiti v.d. direktoru Centra za socijalni rad, da odnese svu dokumentaciju u Ministarstvo unutrašnjih poslova i prijavi lica koja su zbog svog činjenja ili nečinjenja doveli Gradsku upravu ili grad Prijedor u situaciju u kojoj se nalazi – kaže Pavlović.
Rade Јavorić, koji je u tom periodu obavljao dužnost direktora prijedorskog Centra za socijalni rad, danas nije želio da daje komentar. U kratkom telefonskom razgovoru rekao nam je da slučaj treba da bude prepušten nadležnim organima.
RTRS