Multisektorski tim za prevenciju i borbu protiv porodičnog i rodno zasnovanog nasilja grada Prijedora konstatovao je danas da je neophodno poboljšati protok informacija između subjekata zaštite.
Socijalni radnik Centra za socijalni rad Dragana Grujičić rekla je da je neophodno da svi subjekti, uključeni u određeni slučaj, imaju sve povratne informacije o tom slučaju od drugih angažovanih subjekata.
“Najčešće je Centar za socijalni rad prva i osnovna adresa na koju se žrtve nasilja javljaju. Kada mi, radeći na slučaju, obavijestimo ostale subjekte – najčešće policiju, dešava se da ne dobijemo povratnu informaciju, a neophodna nam je”, dodala je Grujičićeva.
Centar za socijalni rad je u prošlom mjesecu imao 12 prijava porodičnog i rodno-zasnovanog nasilja, dok je bolnica imala jedan zabilježen slučaj u kojem se žrtva javila u hiruršku ambulantu gdje su evidentirane povrede.
Nemanja Predojević iz Policijske uprave /PU/ Prijedor rekao je da je u decembru 2021. na području ove uprave zabilježeno šest krivičnih djela porodičnog nasilja više nego u istom mjesecu 2020. godine, a da je na području grada Prijedora u pitanju jedan slučaj više nego 2020.
Tanja Božić iz Okružnog javnog tužilaštva Prijedor navela je da je ovo tužilaštvo u decembru počelo rad u 11 predmeta krivičnog djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, a u dva je donesena odluka o obustavi postupka.
Današnjem sastanku tima, koji je održan u prostorijama Centra za socijalni rad, prisustvovali su i predstavnici Centra za zaštitu mentalnog zdravlja Doma zdravlja, bolnice “Dr Mladen Stojanović“, Javne ustanove “Centar Sunce”, Aktiva direktora osnovnih škola i medijske zajednice te, pored njih, tim čini i predstavnik Aktiva direktora srednjih škola.
SRNA