Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor izjavio je juče da je sa predstavnicima sindikata prijedorskog doma zdravlja i bolnice razgovarao o jednokratnoj pomoći i da je dogovoreno da budu sačinjeni spiskovi i zajedno evidentiraju svi kojima pripada takva pomoć, da bi se znalo koji je iznos potreban.
On je pojasnio da zahvaljujući odgovornoj politici rukovodstva Doma zdravlja trenutno na računu ove ustanove ima milion i po KM, plate su juče isplaćene i ima dovoljno para za jednokratnu pomoć.
“Međutim, usaglasili smo se i jednoglasna je odluka bila da ne razdvajamo zdravstvene radnike. Znači, imamo obezbijeđena sredstva za radnike Doma zdravlja i sada ćemo pokušati naći dodatna sredstva da bismo isplatili jednokratnu pomoć svima koji zaslužuju”, rekao je Javor u obraćanju odbornicima Skupštine grada.
On je dodao da su svi za to da bude isplaćena ova jednokratna pomoć.
“Ali moramo biti svjesni situacije u kojoj se nalazimo i vjerujemo da ćemo otprilike u narednih nekoliko mjeseci naći ta dodatna sredstva i isplatiti svima jednokratnu pomoć”, najavio je Javor.
Govoreći o trenutnoj epidemiološkoj situaciji, Javor je naveo da je 28,9 odsto građana Prijedora vakcinisano, da je u januaru pregledano 4.000 pacijenata, da je u bolnici smješteno 30 kovid pacijenata.
“U školama je 17 učenika i pet nastavnika pozitivno, a u izolaciji 45 učenika i dva nastavnika. Trenutno je 24 lica sa pozitivnim testom na virus korona, a 217 lica je u kućnoj izolaciji”, rekao je Javor.
Odbornik Andrija Vukotić, koji je direktor prijedorske bolnice, rekao je da je u prvoj polovini februara prepolovljen broj pregledanih pacijenata u poređenju sa januarom.
“Od 30 pacijenata, tri su na intenzivnoj njezi, a jedno lice je umrlo u protekla 24 časa. Od njih 30, 20 nije vakcinisano. Najviše je zastupljeno godište od 1930. do 1950. a najmlađi pacijent nam je 1957. godište. Popravlja se epidemiološka situacija”, naveo je Vukotić.
Šef Kluba odbornika DNS-a Goran Predojević ponovo je predložio da bude isplaćena jednokratna pomoć za radnike u zdravstvu u obje zdravstvene ustanove.
Odbornik DNS-a Slavica Popović rekla je da nije samo veliki broj pregleda obavljen u Domu zdravlja nego je i veliki broj pacijenata u cijelosti zbrinut na primarnom nivou.
Odbornik SNSD-a Saša Bursać rekao je da nagrade treba da dobiju svi koji su ijedan dan proveli u kovid režimu, da ne treba preskakati ljude koji rade na kovid odjeljenjima, a nisu zdravstveni radnici, kao i da ne treba da dobiju zdravstveni radnici koji nisu imali dodira sa radom u kovidu.
“Predlažem da menadžmenti naprave spiskove ljudi koji su direktno učestvovali u kovidu”, dodao je on.
SRNA