Dešavanja u Prijedoru povlače brojna pitanja u Republici Srpskoj, ali i BiH. Prvenstveno, da li su građani bezbjedni? Nadležni tvrde da jesu, ali potvrđuju i da postoje brojne kriminalne grupe na području Republike Srpske i BiH, sa kojima sarađuju i pojedini pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske.
Ubistvo načelnika Sektora kriminalističke policije u Prijedoru digao je na noge sve bezbjednosne strukture u BiH. Nažalost, i u ovom slučaju, institucije su zakazale, jer su još u prošloj godini imali informacije da dobro poznato kriminalno ime, traži nekoga ko će ubiti policijskog službenika.
Zašto bezbjednosni organi nisu adekvatno sarađivali i time možda spriječili tragičan ishod, pitanje je za nadležne u BiH.
Sa druge strane, događaj iz Prijedora, otvorio je stare teme. Ali sigurno, više se ne postavlja pitanje – da li postoje kriminalne grupe u BiH, već koliko ih ima?
“Kao što vidite iz svih ovih naših i zadnjih akcija naročito kad je u pitanju borba protiv organizovanog kriminaliteta i teških droga da se radi o međunarodnim kriminalnim grupama koje rade šverc droge čak preko čitavog svijeta, Južne Amerike, mnogih drugih zemalja, da čak ovdje droga dolazi iz nekih evropskih zemalja, ali da je BiH tranzit za neke evropske zemlje”, poručio je ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač.
Prijedor je postao jedan od najopasnijih gradova, tvrdi poslanik DNS-a Duško Ivić. Kaže da je bezbjednost građana narušena, a da je za to direktno odgovorna vlast u ovom gradu.
“Zna se dobro gdje se ulazi, u koje kafiće, i prave racije, a u koje se ne ulazi. Vi se sjećate prije nekih godinu dana, ako ne i više, bilo je još jedno ubistvo na keju, tamo u Prijedoru, i to je otkriveno. Povezano je sa narkoticima, navodno”, tvrdi Ivić.
Narkomafija postoji i u Prnjavoru, tvrdi poslanik SDS-a Miladin Stanić.
“U Prnjavoru je glavni tajkun drvosječa. U njegovom objektu, kažem ovdje u skupštini, da imam dojavu, probiše mozak, ne mislim ja da sam odgovoran za to, se dila droga. Objekat nema kompletnu dokumentaciju za upotrebu te djelatnosti koju radi. Čuli su oni to. Bio Lukač tu. I? Nikom ništa. Ima žurki, dođite provedite se, samo nemojte hvatati to što je u tom diskaću, jer kažu da je mnogo bijelog praha. I niko ne reaguje na to”, pojašnjava Stanić.
Da li je u Prijedoru bilo odavanja informacija kriminalcima od strane policijskih službenika biće ispitano – poručuje ministar unutrašnjih poslova Dragan Lukač.
“Sve jedan policajac koji je imao bilo kakav kontakt, sa bilo kojim kriminalcem, naročito ako dokažemo da je odao bilo kakve podatke, iznio ili tako dalje, apsolutno će biti procesuiran, biće izbačen iz MUP-a Republike Srpske, biće krivično odgovoran i od toga nećemo odustati”, rekao je Lukač.
Zbog svega navedenog, nadležni u Srpskoj razmatraju veća ovlašćenja za policiju, ali i jaču kaznenu politiku za kršenje krivičnih djela. Plan je – izmjena Krivičnog zakonika Republike Srpske, Zakona o krivičnom postupku, ali i Zakona o policiji.
“Da imaju takva ovlašćenja kojima bi se moglo preduprijediti bilo koja dešavanja, za koja su oni inače po svojoj službenoj dužnosti zaduženi. Ali da to ne znači da oni mogu da imaju odriješene ruke i da rade šta hoće. Naravno da će to biti sve zakonski propisano”, naglasila je predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović.
Da država i te kako ima posla sa kriminalnim grupama dokaz su brojna ubistva u prethodne tri godine širom BiH. Nadležni su prvobitno tvrdili da se radilo u sukobu regionalnih kriminalnih klanova, koji imaju svoje ogranke na teritoriji BiH, ali su istrage pokazale i da su pojedini policijski službenici umiješani u ta dešavanja.
Pored toga, pripadnici unutrašnjih poslova bili su umiješani i u trgovinu i promet narkoticima i opojnim sredstvima, ali i u prikrivanje osumnjičenih za ova krivična djela.
rtvbn.com