Na pojedinim gradskim grobljima u Srpskoj od nove godine važi skuplji cjenovnik, a mnoga preduzeća koja još nisu dizala cijene uskoro će tražiti saglasnost lokalne skupštine za to.

Tako je rezervacija jednog grobnog mjesta u Laktašima, od 1. januara, skočila sa 600 KM na 800 KM! Što se tiče grobnog mjesta za dvoje, sada cijena iznosi 1.600 KM.

Kako su nam rekli u preduzeću „Komunalac“, nove cijene odobrila je Skupština, a razlog je poskupljenje materijala!?

Javne nabavke

Kako kažu, sahrana u Laktašima, zajedno sa grobnim mjestom, porodicu košta najmanje 1.100 maraka.

Cijena uređenog grobnog mjesta na banjalučkom groblju „Vrbanja“ iznosi 1.400 KM.

Direktor Gradskog groblja, Željko Grbić, naglašava da neke cijene nisu mijenjane više od decenije, te da su planirali uputiti inicijativu banjalučkoj Skupštini za poskupljenjem od 10-ak odsto.

– Već smo imali neke sastanke na tu temu. Evo, i u ponedjeljak imamo sastanak direktora gradskih preduzeća, kada sam namjeravao govoriti o tome. Nije normalno poslovati negativno; poskupjelo je gorivo, struja, sve živo. Ističu nam i neke javne nabavke u sklopu kojih su bile definisane fiksne cijene. Sada treba potpisati nove ugovore, a kako se to bude reflektovalo na naše ulazne cijene, vjerovatno će i na izlazne – govori Grbić.

Dodaje da su neki radnici ovog gradskog preduzeća otišli u penziju, te je ostatku zaposlenih povećana plata.

Dvije plate za jednu grobnicu

O poskupljenjima uveliko razmišljaju i u Prijedoru. I direktor „Komunalnih usluga“ Dalibor Grabež napominje da već nekoliko godina cijene pogrebnih usluga nisu mijenjane.

– Da budem iskren, razmišljali smo u tom pravcu, ali moramo dobiti saglasnost skupštine Grada. Planiramo ići prema njima sa zahtjevom za poskupljenjem dok pripremimo sve procedure, možda u februaru, martu. Mi radimo betonske grobnice i one zavise od trenutne cijene na tržištu, betona, željeza, cementa, tako da će njihova izrada sigurno biti skuplja nego u proteklim godinama – rekao je on za Srpskainfo.

Grobnica za jednu osobu u Prijedoru košta oko 2.514 KM, a za dvije osobe cijena je između 3.700 i 3.900 KM. Ove cijene bile su aktuelne cijele prošle godine, a zavise i od materijala, dimenzija, lokacije. U cijenu je, kažu, uračunat i rad radnika i mašina.

Što se tiče Bijeljine, cjenovnik u narednom periodu ostaje isti, potvrdili su u Gradskom groblju. U ovom gradu, cijena jednog grobnog mjesta u potpunosti pripremljenog za sahranjivanje košta 690 KM.

Direktor Mario Tomić rekao je nedavno da zbog enormnog povećanja cijena građevinskog materijala postoji osnov za poskupljenje grobnog mjesta, ali da su odlučili da cijena ostane ista, svjesni teške situacije.

Pogrebna oprema

Posljednjih mjeseci porasle su i cijene pogrebne opreme, i to za 20-ak odsto.

– Cijene su postepeno išle gore kako je rasla i inflacija, prije godinu dana malo, pa ljetos, pa opet jesenas. Mi radimo samo prodaju, a dobavljači diktiraju cijenu. Njima je poskupio repromaterijal. Nema osnove da cijene i dalje rastu. Jedino ako se opet desi neki globalni potres, onda nas kao malo tržište to direktnije pogađa – ocjenjuje vlasnik jedne banjalučke firme za pogrebne usluge.

Kako priča, ožalošćene porodice najčešće uzimaju sanduk i krst koji u prosjeku koštaju 600 maraka, mada ima ljudi koji za ovu opremu daju i duplo više.

Na banjalučkom Gradskom groblju cijene sanduka kreću se od 243 do skoro 4.000 maraka. Krst košta između 40 i 75 KM.

srpskainfo.com