Grad Prijedor ima veliki turistički potencijal zahvaljujući značajnim prirodnim bogatstvima od kojih posebno treba istaći planinu Kozaru i rijeku Sanu, te brojna izletišta i prostore uređene za boravak turista koji pružaju mogućnosti za aktivan odmor.

Pješačenje, planinarenje, vožnja biciklom, lov, ribolov, plivanje, kampovanje, kao i uživanje u netaknutoj prirodi, samo je dio onoga što Prijedor nudi svojim posjetiocima.

Planina Kozara i Nacionalni park

Planina Kozara, niska i ostrvska planina, smještena je između Panonske nizije na sjeveru i Dinarida na jugu, omeđena rijekama Savom, Unom, Sanom, Gomjenicom i Vrbasom. Iako visina njenih vrhova ne prelazi 1.000 m.n.v. Kozara svojom visinom, prostranstvom i ljepotom dominira ovim dijelom BiH. U narodu je poznata kao Krajiška ljepotica zahvaljujući svojim gustim kompleksima listopadnih i četinarskih šuma, proplancima, bistrim potocima te bogatstvu flore i faune. U cilju očuvanja i zaštite kulturno-istorijskih i prirodnih vrijednosti, centralni dio planine Kozare, površine 3.907,54 ha, proglašen je Nacionalnim parkom 1967. Središnjim dijelom Nacionalnog parka Kozara dominira plato Mrakovice (806 m.n.v.) na kojem se, zbog njegovih urbanih sadržaja, često održavaju kulturne manifestacije i okuplja veliki broj posjetilaca.

Novija istorija kozaračkog kraja obilježena je događajima iz Drugog svjetskog rata. U znak sjećanja na poginule borce i antifašiste Kozare na Mrakovici je 1972. podignut Memorijalni kompleks kojeg čine Spomenik, Memorijalni zid i Muzej. Na Memorijalnom zidu, u bronzi, izliveno je 9.921 ime borca poginulog u borbama na ovom području tokom II svjetskog rata. Fotografije i dokumenti koji svjedoče o stradanjima stanovnika ovog kraja, izloženi su u muzeju. Svojom visinom od 33 m ovaj spomenik, na simboličan način, predstavlja veličinu slobode i slobodarski duh kozaračkog naroda. Spomenik okružuju betonske kolone čime je predstavljen fizički pritisak neprijatelja na Kozaru.

Nacionalni park Kozara odlikuje se bogatstvom i raznolikošću biljnog svijeta. Na relativno skromnoj površini područja Parka ustanovljen je impozantan biodiverzitet od oko 900 biljnih vrsta, među kojima se nalazi oko 30 vrsta rijetkih i ugroženih biljaka.

Nacionalni park Kozara dom je brojnim životinjskim vrstama kao što su: srna, divlja svinja, lisica, zec, divlja mačka, vuk, kuna, jazavac, vjeverica, sova ušara, soko, orao bjelorepan, jastreb, djetlić, divlji golub, jarebica, fazani još mnogim drugim vrstama sisara, ptica, insekata, vodozemaca i gmizavaca.

Rijeka Sana

Osnovno hidrografsko obilježje grada Prijedora je vodotok rijeke Sane sa svojim pritokama. Rijeka Sana izvire kod Medne u opštini Ribnik, a ulijeva se u Unu kod Novog Grada i svojim protiče kroz Ribnik, Ključ, Sanski Most, Oštru Luku, Prijedor i Novi Grad. Legenda kaže da su joj ime dali još stari Latini zbog njenog ljekovitog dejstva (lat. sana – zdrava).

Na teritoriji grada Prijedora, dužina rijeke Sane iznosi 40 km, a duž obale, nalazi se velik broj mjesta uređenih za kupanje i uživanje u čarima koje pruža ova rijeka.

Rekreacija i aktivan odmor

Avantura, rekreacija, opuštanje, zabava – sve to sigurno ćete doživjeti ukoliko posjetite Prijedor i njegovu okolinu. Ovdje ćete moći da uživate u prirodnim ljepotama i da kroz različite aktivnosti pobjegnete od dosadne svakodnevnice, jer je Prijedor idealno mjesto za aktivan odmor. Umornima nudi odmor, napetima opuštanje, radoznalima izazove i uzbuđenja, svima mnogo razloga za dolazak, ali i za povratak. Može vas privući pješačenje, planinarenje i vožnja biciklom ili uživanje u skijanju i sankanju na planini Kozari, možda ste ljubitelji raftinga ili jednostavno volite plivanje. Šta god odabrali za svoj odmor, shvatićete da je Prijeor odredište na koje se vraća.

Biciklizam – u okolini Prijedora postoje uređene biciklističke staze i rute koje će Vam pružiti priliku za aktivan odmor, a samim tim i uživanje u lijepom ambijentu, očuvanoj prirodi, obilasku mnogobrojnih spomenika i prirodnih atrakcija. Svaka ruta za koju se odlučite nudi specifičan doživljaj, te priliku upoznavanja novih predjela i uživanje u prirodnim bogatstvima. Zbog sve veće popularnosti biciklizma, kako u rekreativnom, tako i u takmičarskom smislu, u Nacionalnom parku Kozara uređene su i obilježene MTB biciklističke staze. Svim ljubiteljima uzbuđenja i adrenalina vožnje planinskim stazama, proplancima i šumskim stazama sa spustovima i usponima, pomenute staze će pružiti ne samo uživanje u vožnji na dva točka, već i uživanje u ljepoti prirode.

Pješačenje – najbolji način da se upoznaju ljepote koje je priroda podarila planini Kozari je hodanje, jer u NP Kozara postoji više od 30 km uređenih i obilježenih pješačkih staza, od lakših do težih.

Planinarenje – na planini Kozari postoji više od 300 km markiranih planinarskih staza koje su prilagođene različitim afinitetima i mogućnostima ljubitelja planinarenja. Za sve one koji žele da upoznaju šire područje planine Kozare organizuju se planinarske ture uz pratnju iskusnih vodiča.

Slobodno penjanje – za sve one željne avanture i adrenalina na lokalitetu Zečiji kamen u Nacionalnom parku Kozara uređena je stijena za penjanje i staza Via ferrata. Klub ekstremnih sportova Albatros i Planinarsko društvo Klekovača omogućavaju ove vidove rekreacije i manje iskusnim penjačima.

Ronjenje – za ljubitelje vodenih sportova u Prijedoru postoji ronilački klub Sana koji organizuje i škole ronjenja na rijeci Sani i jezerima u okolini Prijedora.

Skijanje se organizuje na planini Kozari na tri ski staze, dvije za odrasle i jedna za djecu. Staze su opremljene ski liftom tipa tanjir i sidro, te reflektorima za noćno skijanje. Pored skijanja ljubitelji zimskih sportova mogu uživati i u sankanju, snowboardingu i drugim snježnim aktivnostima. Za sve one koji nisu savladali skijanje planinarsko-skijaško društvo Ljubijski rudar organizuje i škole skijanja za djecu i odrasle.

Panoramski letovi koje organizuje Aero klub Prijedor se vrše jedrilicom ili avionom i obuhvataju letove iznad Prijedora i najatraktivnijih predjela, kao i letove iznad Nacionalnog parka Kozara. Panoramski letovi pružaju pogled na okolinu iz nesvakidašnje perspektive.

Lovišta i ribolov

Lovišta na području Prijedora su označena, opremljena zatvorenim i ostalim čekama, lovačkim kućama i domovima, hranilištima za divljač, solilima, pojilištima i drugim objektima u lovištu. Lovišta su lovište Mrakovica, posebno lovište Kozara, lovište Omarska i lovište Ljubija. Najzastupljenija divljač u navedenim lovištima je srneća divljač, divlja svinja, divlji zec, fazan, poljska jarebica i divlja patka.

Prijedor pruža mnogobrojne mogućnosti za razvoj raznovrsnog ribolova, jer se može pecati na rijekama, jezerima, kanalima i šljunkarama. Osim rijeke Sane, kao najznačajnijeg ribolovnog područja koja je bogata mladicom, smuđom, štukom, somom, ploticom, škobaljom, šaranom, babuškom, amurom, mrenom, bucovom, klenom, za ribolov su specifična i jezera u Busnovima, Tomašici, Gradini i Ljubiji.

Manifestacije

Na području Prijedora se održava nekoliko tradicionalnih manifestacija, različitog sadržaja i karaktera, koje okupljaju velik broj posjetilaca. Održavaju se tokom cijele godine i imaju veliki značaj za razvoj turizma grada Prijedora. Nabrojaćemo neke – Dani zime na Kozari, Planinarski marš Pozdrav proljeću, Dani cvijeća, Međunarodne ulične trke, Međunarodni festival horova Zlatna vila i Međunarodni festival pozorišta Zlatna vila, ITF Prijedor open, Prijedorsko kulturno ljeto, Dan rijeke Sane, Dječiji maskenbal, Petrovdanski padobranski kup, Etno izložba Zlatne ruke Potkozarja, Likovna kolonija Sreten Stojanović, Muzički festival ŠA Fest, Književni susreti na Kozari, Dani meda, Međunarodni biciklistički MTB maraton.

Smještajni objekti

U Prijedoru posluje pet hotela, šest motela, jedan pansion, jedno prenoćište, dva bungalova, četiri planinarska doma i više objekata privatnog smještaja.

ba.ekapija.com