Opadaju vodostaji rijeka u Srpskoj. Predstoji sanacija štete i dezinfekcija objekata. Poplavljenim područjima stiže i novčana pomoć republičkih institiucija. Slijedi dodatna rekonstrukcija kanala i riječnih korita, ali i izgradnja nasipa, za šta će “Vode Srpske” izdvojiti 50 miliona maraka.

U novogradskom naselju Mlakve ovakve poplave ne pamte ni najstariji mještani. Nabujala Una mnogim porodicama poplavila je kuće.

– Ljudi nam pomažu – civilna zaštita, vatrogasci. Hrane imamo dovoljno hrane, ali su ogromne štete. Sve je nam je u prizemlju stradalo – zamrzivač, namještaj, kuhinja – priča Sakiba Јusufagić.

S povlačenjem vode u Novom Gradi su se aktivirala klizišta, te je u prekidu i saobraćaj na nekoliko lokalnih puteva. Za procjenu štete biće formirane komisije. Do 10. juna, građani mogu dostaviti prijave.

Voda se povlači i sa zaplavljenih površina u Kostajnici, a nema opasnosti ni od podzemnih voda. Predstoji saniranje štete, dezinfekcija poplavljenih kuća i postavljanje isušivača.

I u Prijedoru se Sana se povlači u svoje korito. Mještani polako saniraju ono što se može, a za pomoć se mogu obratiti Teritorijalnoj vatrogasnoj jedinici na broj telefona 123.

Željko Јurić iz naselja Raškovac kaže da je u njegovoj kući voda bila duboka oko 40 centimetara.

– Sve je uništeno u kući. Nemam ništa više kaže Јurić.

U Kozarskoj Dubici, u opadanju su nivoi Une i Save. Vodena stihija, iza sebe je ostavila 37 zaplavljenih stambenih objekata, te srušila dva mosta. Pojavila su se i tri klizišta. Na magistralnom putu Kozarska Dubica – Kostajnica, u mjestu Špilja – pušten je saobraćaj za teretna, dok je za putnička vozila i dalje potpuno obustavljen.

Na području Gradiške i dalje su na snazi redovne mjere odbrane od poplave. Vodostaj Save je u laganom porastu i ne predstavlja opasnost za branjeni dio.

Uložiće se 50 miliona maraka za rekonstrukciju korita rijeka i kanala. Nakon katastrofalnih poplava iz 2014. godine, “Vode Srpske” uložile su 250 miliona maraka za obnovu vodoprivrednih objekata.

– Radiće se rehabilitacija korita rijeke Vrbas u urbanom dijelu Banjaluke, u vrijednosti od 5,6 miliona KM. U Modriči je potpisan ugovor za radove na rijeci Bosni i zaštiti naselja Dobor u vrijednosti od 5,3 miliona. Zatim u Doboju rekonstrukcija rijeka Liješanj i Grab, ukupne vrijednosti 2,4 miliuona KM. Zatim i rijeke Hoča u Zvorniku vrijednosti 2,3 miliona KM – saopštio je danas Miroslav Milovanović, direktor ЈU “Vode Srpske”.

Milovanović je dodao da će za sedam do deset dana biti potpisan ugovor o izgradnji Drinskog nasipa na području Semberije.

Predsjednik Srpske Milorad Dodik rekao je da je inicijativu za pomoć poplavljenim područjima pokrenuti i srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović.

– Vlada Republike Srpske već je odobrila određena sredstva. Savjet ministara je za Republiku Srpsku odobrio 500 hiljada KM, a mi smo se danas dogovorili da Željka Cvijanović pokrene inicijativu, da Predsjedništvo odobri određena sredstva – istakao je Dodik.

Vlada Republike Srpske sutra će poslati i pakete pomoći stanovništvu Unsko-sanskog kantona, koje je, takođe, prethodnih dana pogođeno poplavama i u toku je saniranje štete.

RTRS