Na brdu Patrija u blizini Prijedora danas je održan tradicionalni narodni zbor kojim je obilježena 81 godina od proboja neprijateljskog obruča na Kozari u Drugom svjetskom ratu.
Predsjednik Gradske organizacije SUBNOR-a Veljko Rodić, obraćajući se prisutnima, istakao je da je proboj na Patriji jedan od najznačajnijih momenata Bitke na Kozari, koja je vođena u junu i početkom jula 1942. godine.
“U noći između 3. i 4. jula partizani Kozare izvršili su proboj obruča na putu Prijedor – Dubica i plan je bio da zbjeg naroda u kojem je bilo više 80.000 ljudi, žena i djece izvedu i da negdje između Dragotinje i Svodne pređu u slobodni Podgrmeč. Međutim, taj proboj je samo djelimično uspio jer je u toku te noći neprijatelj dobio pojačanje u tenkovima, topovima i presjekao kolonu civila i ranjenika koja je izlazila”, rekao je Rodić.
On je dodao da je u proboju poginulo oko 600 civila i 900 boraca, a spaseno je oko 10 hiljada žena, djece i staraca koji su se nalazili u zbjegovima na opkoljenoj planini.
“Nažalost, mnogi stanovnici ovih krajeva nisu uspjeli da izađu iz obruča i tad je nastala golgota naroda Kozare i Potkozarja, koji je u najvećem broju završio u Jasenovcu”, naglasio je Rodić.
On je podsjetio da je to bilo doba velikog stradanja, ali i velikog herojstva, zbog čega je potrebno i danas govoriti o tim događajima.
Sekretar Zavičajnog društva “Patrija-Jelovac-Prijedor” Mladen Prodan rekao je da su ovi događaji u njegovim sjećanjima od treće godine života.
“Pričali su nam naši stari o proboju iz kozarskog obruča i o velikom stradanju civila ovog i svih potkozarskih sela u toku Drugog svjetskog rata. Posebno se pričalo o velikoj hrabrosti mladih žena ovog kraja koje su željne slobode i mira goloruke išle na bajonete ne plašeći se za svoj život”, rekao je Prodan.
Vijenci su, osim spomenika na Patriji, položeni i kod spomen-kosturnice u zaseoku Macure, gdje je sahranjeno 312 civilnih žrtava.
Predstavnik Gradske uprave Prijedor Dragoslav Kabić rekao je da je ovo još jedno sveto mjesto stradanja djece i naroda ovoga kraja u Drugom svjetskom ratu.
“To su vješto zataškavale komunističke vlasti i zadnjih godina mi dajemo akcenat tome. Gradska uprava će uz pomoć Vlade Republike Srpske i lokalnog stanovništva ući u restauraciju spomenika i spomen-područja koje treba da bude još jedan od simbola stradanja naroda na Kozari”, rekao je Kabić.
prijedorgrad.org