Prijedorskom Centru za socijalni rad i u junu su prijavljena 24 slučaja porodičnog nasilja, kao i u maju, što je znatan porast u odnosu na 14 prijava iz aprila, podaci su izneseni na današnjem redovnom mjesečnom sastanku multisektorskog tima za zaštitu od porodičnog i rodno zasnovanog nasilja grada Prijedora.

Nemanja Predojević iz Policijske uprave /PU/ Prijedor rekao je da je u sedam slučajeva PU proslijedila Okružnom javnom tužilaštvu Prijedor izvještaje o počinjenom krivičnom djelu nasilje u porodici.

On je pojasnio da je razlog velike razlike između broja prijava stručnim službama Centra za socijalni rad i broja izvještaja o kvalifikaciji djela tužilaštvu najvećim dijelom institut privilegovanog svjedoka, odnosno mogućnost i pravo člana porodice da odustane od prijave u bilo kojoj fazi postupka.

Nebojša Stupar iz PU Prijedor je dodao da to nikako ne znači da nije moguće dalje procesuiranje, ali je otežano.

Sjednici multisektorskog tima, koji postoji, radi i sastaje se svakog mjeseca već 13. godinu, prvi put danas je prisutvovao predstavnik Gradske uprave.

Načelnik gradskog Odjeljenja za obrazovanje, zdravstvo, socijalnu zaštitu i pronatalitetnu politiku i demografsku politiku Olivera Brdar Mirković rekla je da je nakon potpisivanja novog protokola u martu u Gradskoj upravi u toku rad na formiranju radne grupe za koordinaciju gdje je takođe lokalna samouprava nosilac aktivnosti, kao što je bila i na izradi novog protokola.

Mirkovićeva je navela da su iz škola čuli da nisu dovoljno upoznati s protokolom, ni savjeti učenika ni stručne službe, iako su škole potpisnice.

“Sugerisala bih da se uoči nove školske godine nađe način kako što više informisati učenike i nastavnike da protokol postoji”, dodala je ona.

Bojana Vučenović iz Aktiva direktora srednjih škola rekla je da su direktori svih škola dobili novi protokol o postupanju u slučajevima nasilja u porodici i da je na stručnim službama da o tome informišu savjete učenika, savjete roditelja i nastavnička vijeća.

“Radićemo i dalje na tome i pred novu školsku godinu. Škole imaju i obavezu dva puta godišnje da izvještavaju resorno ministarstvo o vršnjačkom i porodičnom nasilju, tako da mi to imamo uređeno i svojim protokolima, nezavisno od ovog na nivou lokalne zajednice. Saradnja i komunikacija među sektorima su svakako potrebne i stručne službe škola moraju odraditi svoj dio posla”, dodala je Vučenovićeva.

Dragana Grujičić iz Centra za socijalni rad očekuje da će grad formirati radnu grupu u što skorije vrijeme, ističući da je prijedorski tim odavno stekao ugled i reputaciju izvan lokalnih granica i da ne želi da ih naruši manjkavošću koja je više tehničke prirode.

“Što se tiče škola, stalno im savjetujemo da ne stavljaju sebi teret odluke da li je nešto nasilje ili nije, da postoje nadležni organi koji će to utvrđivati i da svaku sumnju prijave, jer mi radimo sa sumnjama. Mi smo uvijek na raspolaganju za konsultacije”, naglasila je Grujičićeva.

Psihijatar Goran Račetović naglasio je da je Gradska uprava nosilac svih aktivnosti u vezi s novim protokolom i da šef te grupe treba da bude neko iz Gradske uprave.

Tanja Božić iz Okružnog javnog tužilaštva Prijedor rekla je da je u prošlom mjesecu bilo 12 predmeta, podsjećajući da se to odnosi na regiju, a ne samo grad Prijedor. Dom zdravlja imao je devet slučajeva, što je takođe porast, dok je Bolnica “Dr Mladen Stojanović” imala jedan.

Današnjem sastanku multisektorskog tima za zaštitu od porodičnog i rodno zasnovanog nasilja, koji je održan u prostorijama PU Prijedor, prisustvovali su i predstavnici medijske zajednice, a čine ga i predstavnici Aktiva direktora osnovnih škola i Centra “Sunce”.

SRNA