Predstavnici Odjeljenja za saobraćaj, komunalne poslove i zaštitu životne sredine i imovinsko-stambene poslove grada Prijedora pozvali su učesnike javne rasprave o komunalnoj naknadi i ostale zainteresovane da do kraja iduće sedmice dostave prijedloge, primjedbe i sugestije kako bi se došlo do što kvalitetnijeg dokumenta.

Branko Švraka iz ovog odjeljenja rekao je na današnjoj javnoj raspravi da je to način da se popravi šta se može popraviti u nacrtu ove odluke koja je u maju usvojena u Skupštini grada i koja je sada u proceduri javne rasprave prije ponovnog upućivanja materije pred odbornike gradskog parlamenta.

On je podsjetio da je komunalna naknada zakonska obaveza, a da odluke iz 2000. i 2006. godine koje je ova lokalna zajednica donosila nisu nikad zaživjele u primjeni.

“Teško je krenuti s nečim novim i zato vas pozivam da sve komentare dostavite u pisanoj formi ovom odjeljenju, nakon čega ćemo to predstaviti nadležnima u Gradskoj upravi”, poručio je Švraka učesnicima javne rasprave.

Vivijen Jatić iz gradskog odjeljenja potvrdila je da je Prijedor za model koristio odluku iz Doboja zato što su to slični gradovi po mnogim parametrima.

Većina učesnika javne rasprave zatražila je da se formira radna grupa koja bi sistematski, temeljeno i detaljno radila na svakom članu odluke dok se ne dođe do optimalnog rješenja.

Murisa Marić iz Udruženja za zaštitu potrošača “Don” rekla je da brojne lokalne zajednice u Republici Srpskoj imaju uređenu komunalnu naknadu, da svaka ima svoje specifičnosti i da Prijedor treba da donese svoju po svojim specifičnostima, a ne da je prepisuje od lokalne zajednice koja ima najskuplju naknadu i koja godinama ima problema sa ubiranjem ovog prihoda.

Ona je predočila račun iz Bijeljine koji za stan od oko 90 kvadratnih metara iznosi 2,7 KM, dok bi, prema ovoj odluci, građani Prijedora za istu površinu plaćali gotovo tri puta više.

Zoran Petoš iz Udruženja “Don” rekao je da su se ovom udruženju građani Doboja obraćali dvije godine žaleći se na odluku o komunalnoj naknadi i da je jedan poziv iz Doboja o toj temi imao upravo po dolasku na današnju javnu raspravu u Prijedoru.

U ovom udruženju smatraju da ima nekoliko ključnih stvari koje treba bolje urediti u ovom aktu, među kojima je PDV, udio korisne površine u stvarnoj površini prostora, garantovanje namjenskog trošenja sredstava, odlučivanje u Skupštini, a ne na nivou gradonačelnika.

Ranko Zgodić iz Zanatsko-preduzetničke komore rekao je da je svjestan da postoji zakonsko uporište za uvođenje komunalne naknade, ali da je protiv takvog načina popunjavanja budžeta kada nedostaje novca, te najavio podnošenje inicijative za ocjenu ustavnosti ove odluke, ako bude usvojena u predloženom obliku.

On je dodao da je po nekim parametrima Prijedor na 22. ili 23. mjestu od 63 lokalne zajednice u Republici Srpskoj i da između ostalog i zbog toga ne može imati najskuplju komunalnu naknadu.

SRNA