Oktobarske temperature bile su neuobičajeno visoke za ovo doba godine. I početak novembra nastavlja sa istim vremenskim prilikama, što negativno utiče na zdravlje, pogotovo hroničnih bolesnika. Prijedorčani ističu da je u ovakvim situacijama najbolje slušati uputstva ljekara i na vrijeme prepoznati kada je neophodno potražiti ljekarsku pomoć. Kardiolozi upozoravaju da pretople jesenje dane teže podnose kardiovaskularni bolesnici. Doktor Vlado Vujović naglašava da virusne infekcije mogu ostaviti neželjene posljedice kardiovaskularnim bolesnicima i dodaje da je važno redovno uzimanje terapije i kontrola pritiska i srčanih otkucaja.
“Ovakvo stanje i vrijeme većinom teže podnose kardiovaskularni bolesnici. Uglavnom su to hronični bolesnici kojima ne pogoduje velika toplota u ovo doba godine, tako da bi trebalo da ne idu van u najtoplijem dijelu dana. Da to bude izlazak u ranijim satima, ali ne previše rano, s obzirom da Prijedor zna u ovo doba godine obilovati većim maglama i hladnoćama. I oblačenje treba prilagoditi. Previše obučeni, previše se znoje, previše pad pritiska, može se desiti da im se sloši, da padnu, izgube svijest i da dođe do nekih drugih poremećaja ritma. Recimo, kod srčanih bolesnika dođe do pada pritiska. Kod nekih možda i do porasta. Ne prilagodi se organizam takvim visokim temperaturama za ovo doba godine”, ističe doktor Vujović.
U Domu zdravlja kažu da, bez obzira na pretoplo vrijeme za ovo doba godine, još uvijek nije došlo do većeg broja virusnih infekcija. Po riječima doktorice Zemire Ahmić, specijaliste porodične medicine, dosta pacijenata se javlja sa glavoboljom, vrtoglavicom i povišenim krvnim pritiskom. Dodaje da je i način ishrane od velike važnosti za stanje organizma u toplim jesenjim danima.
“Treba da se ponašamo u skladu sa vremenskim prilikama. Znači, ako je vrijeme toplo, bez obzira što je jesen i što smo nekad nosili toplu odjeću, u skladu s vremenskim prilikama moramo nositi laganiju odjeću, svjetlijih boja, zdravo se hraniti, jesti što više voća i povrća, ne jesti tešku hranu koja se konzumira u toku jeseni, nego jesti laganiju, i redovno vježbati. Treba smanjiti unos šećera i konzervirane hrane sa puno aditiva”, savjetuje doktorica Ahmić. Ona dodaje da se pojavio dugotrajni teški kašalj, koji su Srbiji proglasili velikim kašljem.
kozarski.com