Žrtva femicida, koji je zabilježen ove godine u Prijedoru, nije bila ni na koji način evidentirana u sistemu subjekata zaštite od porodičnog i nasilja nad ženama, izjavila je večeras socijalni radnik Centra za socijalni rad Prijedor Dragana Grujičić.

Grujičićeva je naglasila da treba prijaviti svaku sumnju i saznanje o eventualnom nasilju, a da će subjekti zaštite postupati propisanim procedurama i svojim mehanizmima provjeriti svaku tu prijavu.

“Obaveza prijavljivanja i odgovornost je na svima nama. Žena koju je partner ubio nije bila u sistemu, niko od subjekata zaštite nije imao kontakt sa njom, a nakon ubistva saznali smo iz medija da je bilo svjedoka buke, galame i svađe u vrijeme počinjenja femicida”, rekla je Grujičićeva na predavanju u Prijedoru koje je povodom globalne kampanje “16 dana aktivizma” organizovao prijedorski Aktiv žena SNSD-a.

Ona je navela da brojke jesu velike i da je broj slučajeva nasilja u porastu, ali da je crna statistika još veća.

“Praksa pokazuje da je djelovanje sistema najefikasnije ako se nasilje prijavi u vremenu u kojem se desi, znači odmah, bez odgađanja. Žrtva kad se odluči da prijavi nasilje, od prve reakcije sistema, od prvog njenog susreta sa subjektima zaštite, uveliko zavisi njeno dalje ponašanje”, poručila je Grujičićeva.

Prema njenim riječima, prijedorski Centar za socijalni rad za 10 mjeseci ove godine imao je 178 prijava nasilja u porodici, a za cijelu prošlu godinu 150.

“Doći ćemo do 200 do kraja godine, a sistem se ipak najviše uzdrma kad se desi femicid. Bilo bi dobro da se u novi zakon koji je u proceduri za ovu oblast predvidi da se zaštitne mjere i hitne mjere zaštite izriču i počiniocima koji su prvi put prijavljeni za nasilje, a ne samo kod povratnika u činjenju ovih krivičnih djela”, dodala je Grujičićeva.

Inspektor Policijske uprave Prijedor Vesna Pačariz rekla je da je za 10 mjeseci ova uprava podnijela 98 izvještaja tužilaštvu za počinjena krivična djela nasilje u porodici i porodičnoj zajednici za područje grada Prijedora.

Ona je navela da su od 103 izvršioca 52 povratnici u činjenju krivičnih djela, 64 je bilo lišeno slobode, a da su za 102 vršene procjene rizika koje je policija obavezna da dostavlja tužilaštvu i centrima za socijalni rad.

“Radila sam na terenu 15 godina i u poređenju sa ranijim periodom u posljednjih desetak godina napravljen je veliki iskorak i svakoj prijavi pristupamo krajnje ozbiljno i momentalno”, dodala je Pačarizova.

Psihijatar Snežana Dragojević rekla je da većina u svom okruženju ima ili poznaje nekoga ko ima ovaj problem i da je najvažnije žrtvu, koja često nema samopouzdanja, ohrabriti i podstaći da potraži pomoć i prijavi nasilje.

Nedeljka Vuković iz Aktiva žena SNSD-a Prijedor rekla je da je problem nasilja nad ženama konstantan, da se na terenu nije promijenio, ali da značajna promjena jeste to što je danas vidljiviji u javnosti nego što je to bio ranije.

SRNA