Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Republike Srpske u godini na izmaku ostvario je najbolje finansijsko poslovanje od osnivanja 2005. godine, ispunio u cijelosti plan i program, realizovao programe podrške, ostvario rekordnu zaposlenost lica sa invaliditetom i odredio ciljeve za 2024, rečeno je Srni u Fondu.
Ukupno će u 2023. godini kroz programe novčanog stimulansa, vraćanja doprinosa, održivosti zaposlenosti i ekonomske podrške licima sa invaliditetom biti realizovano više od sedam miliona KM, a do unazad nekoliko godina budžet Fonda bio je oko pet miliona KM.
Fond je u ovoj godini sa 566.000 KM finansirao zapošljavanje 51 lica i to 29 kod poslodavaca, 16 kroz samozapošljavanje i šest putem komercijalnih poljoprivrednih gazdinstava.
Najveći iskorak u 2023. godini u afirmisanju poslodavaca iz realnog sektora je povećanje novčanog stimulansa za zapošljavanje lica sa invaliditetom sa 4.000 KM na 7.000 KM, dok je za vraćanje doprinosa obezbijeđeno 5,5 miliona KM.
Direktor Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Republike Srpske Stevica Dronjak rekao je da se putem javnog poziva, jednom u kalendarskoj godini, dodjeljuju sredstva za održivost zaposlenosti i ekonomsku podršku.
“Prava na ova sredstva, u ukupnom iznosu od 700.000 KM, ostvarile su u ovoj godini 94 lica sa invaliditetom po komponenti održivosti, a njih 93 po komponenti ekonomske podrške”, rekao je Dronjak.
On je najavio da su ciljevi i planovi za 2024. godinu usvajanje novog zakona, izrada strategije profesionalne rehabilitacije, diferencijacija novačnih stimulansa i dalje pojednostavljivanje procedura.
“U oblasti zapošljavanja ne želimo dirati postojeće normative jer su se pokazali kao dobri, a u profesionalnoj rehabilitaciji, za šta smo ove godine prvi put uveli budžetsku liniju, ima prostora za poboljšanje. Posebni doprinos kojim se finansira Fond nije u Zakonu o doprinosima nego u Zakonu o Fondu i onda i nadležnost kontrole treba proširiti sa Poreske uprave i njenih redovnih kontrola svih doprinosa i na Fond i treba organizovati posebne akcije kontrole isključivo ovog doprinosa”, smatra Dronjak.
Prema njegovim riječima, strateški dokument za oblast profesionalne rehabilitacije Fond je sačinio i uputiće ga svim zainteresovanim subjektima, ali će za konačno usvajanje čekati donošenje novog zakona u ovoj oblasti, za šta je procedura pokrenuta.
“To želimo da liberalizujemo, da damo prostora i mogućnosti svima koji žele da se akredituju i licenciraju za poslove profesionalne rehabilitacije i pripremanja lica sa invaliditetom za tržište rada”, rekao je Dronjak.
On je istakao da će idućeg mjeseca Fond predstaviti javnosti novu odluku o novčanim stimulansima koji su do sada bili u iznosima jednakim za sve – i za tjelesna oštećenja, i za ratne vojne invalide i za lica sa intelektualnim poteškoćama, a ubuduće će iznosi zavisiti od kategorije i procenta invalidnosti.
“Posebnu pažnju želimo posvetiti ženama sa invaliditetom i licima sa invaliditetom koja su mlađa od 35 godina. Za njih u 2024. godini planiramo posebne programe”, naglasio je Dronjak.
Dronjak je podsjetio da je Fond smanjio broj procedura sa 22 na 12 u namjeri da pojednostavi javne pozive, te najavio da će se u tom pravcu nastaviti i da očekuje da će jednako uspješnu saradnju ostvariti sa jedinicama lokalne samouprave i Fondom PIO Republike Srpske, nakon što je izuzetnu saradnju u ovoj oblasti ostvario sa Poreskom upravom Republike Srpske.
“Da bismo dodatno rasteretili korisnike povezujemo se sa sistemima da imamo pristup podacima. Nakon Poreske, sljedeći cilj nam je da se povežemo sa odjeljenjima za boračko-invalidsku zaštitu u opštinskim i gradskim upravama i sa Fondom PIO kako bismo imali uvid u prvostepena rješenja za lica sa invaliditetom”, pojasnio je Dronjak.
Prema podacima Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, 1.275 lica sa invaliditetom vodi se kao nezaposleno, a Fond u saradnji sa savezima, organizacijama i udruženjima koja promovišu i štite prava lica sa invaliditetom radi na uspostavljanju baze jer određen broj osoba nije evidentiran u biroima za zapošljavanje.
Fond je Republičkom sekretarijatu za zakonodavstvo uputio dopis u kojem traži mišljenje o tome da se u nazivu ove ustanove koristi sintagma “osoba sa invaliditetom” umjesto termina “invalid”, budući da ima diskriminatorski karakter.
SRNA