Fotografija žene, koja je sjela na seoski put, kako bi spriječila prolazak kamiona i bagera, poslatih s ciljem da raskopaju teren radi eksploatacije lignita u selu Bistrica kod Prijedora, postala je simbol otpora Bistričana protiv rudnika.

Ovu fotografiju je u junu prošle godine snimila Bisričanka Daliborka Zrnić, ovjekovječivši čin otpora svoje komšinice Milene Ivić.

Bistričani su tada, nakon tri mjseca protesta protiv otvaranja rudnika u njihovom selu, na teren izveli geometre, koji su ustanovili da put, probijen radi eksploatacije uglja, zahvata dijelove imanja mještana i da je napralvjen je skoro duplo širi nego što je “uplanjeno”.

Bila je to, po tvrdnjama mještana, samo još jedna u nizu nezakonitosti, vezanih za davanje koncesije firmi “Drvo eksport” za “istraživanje ležišta lignita” u Bistrici.

Mještani su spontano odlučili da svoja prava brane “živim zidom”, pa su, dvoje po dvoje, svojim tijelima branili prolaz mašinama.

Svi pokušaji da, protestima i krivičnim prijavama, odbrane svoje selo od, kako tvrde, ilegalnog iskopavanja uglja, pali su u vodu.

Ali, najuporniji među njima, ne odustaju od borbe.

Kako je saopšteno, petoro mještana Bistrice su podnijeli tužbu u parničnom postupku, protiv Republike Srpske, Grada Prijedora i firme “Drvo eksport”, koja je u vlasništvu kadra SNSD iz Teslića, Srđana Klječanina Rufija i koja je dobila koncesiju za “istraživanje ležišta lignita”.

Među onima koji su tužili Republiku Srpsku je i autorka legendarne gotografije Daliborka Zrnić, odnosno njena porodica, čije je imanje ugroženo spornim radovima.

Kako je pojasnila Dragana Stanković, advokatica koja zastupa Bistričane, oni su tužbu podnijeli zbog kršenja osnovnih ljudskih prava, zagarantovanih Ustavom Republike Srpske.

Navode da su im ugrožena prava na zdravu životnu sredinu, na zdravlje, ljudsko dostojanstvo, te pravo na dom.

Zbog toga, oni traže odštetu, kao i obustavljanje radova na iskopavanju uglja.

Stankovićeva je podsjetila da Drvoeksport kopa u Bistrici bez ekološke dozvole, a da naknadno donošenje te dozvole ne bi imalo efekta, jer je životna sredina već devastirana.

Zoran Ninić, mještanin Bistrice i jedan od tužilaca u ovom slučaju, podsjeća da problemi u Bistrici traju od aprila prošle godine, kad su, kako kaže, tajkuni neobilježenim mašina bez ikakvih dozvola počeli da raskopavaju njihovo selo.

– Mislili smo da je to incident, ali se ispostavilo da je Srđana Klječanina Rufija, kako je i sam rekao, u taj posao uvela država – kaže Ninić.

Dodaje da su mještani naivno vjerovali da je Grad Prijedor na njihovoj strani, ali se ispostavilo da nije tako.Tvrdi da je mještane izdala država za koju su se u ratu borili i koju su u miru gradili.

U Centru za životnu sredinu Banjaluka, ekološkoj organizaciji koja podržava mještane Bistrice, podsjećaju da su prošle godine podnijeli krivičnu prijavu protiv NN lica, zbog devastacije ovog sela, ali da do danas nije donesena ni tužilačka odluka.

Ipak, oni vjeruju da je pravda dostupna i da će sud prepoznati da ovom tužbom Bistričani, ustvari, brane ustavni poredak Republike Srpske.

srpskainfo.com