Da nije žalosno moglo bi se podvesti i pod smiješno, a najbolji opis bi bio da je zapravo tragikomično da su institucije Srpske danas u Banjaluci obilježile Svjetski dan voda ističući problem globalnih klimatskih promjena, a da nisu ni spomenuli ugrožavanje rijeka od strane nesavjesnih koncesionara koji na najbrutalniji način, zagađujući okolinu, prave mini hidrocentrale i eksploatišu ugalj.

Dobro ste pročitali, problemi koji mjesecima i godinama more stanovnike Medne, Bistrice, Jezera, Bukove kose, Lopara, i mnogih drugih mjesta danas niko nije spomenuo, iako su na obilježavanju dana posvećenog vodi i meteorologiji prisustvovali predstavnici Prirodno-matematičkog fakulteta, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

“Republika Srpska se opravdano smatra područjem izuzetno bogatim vodnim resursima, međutim to je dovelo do određene prakse da se neodgovorno i neracionalno pristupa potrošnji vode”, rekao je Marinko Vranjić, načelnik Odjeljenja za strateško planiranje i održivi razvoj u sektoru voda u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

Vranjić ipak nije naveo ko to “neodgovorno i neracionalno” pristupa potrošnji vode, pa ga je novinar Gerile pitao zašto današnji dan nije iskorišten da se priča o lokalnim problemima kojih ima na pretek i na koje institucije Repubike Srpske mogu da utiču a ne da se priča o globalnim klimatskim promjenama na koje možemo uticati malo ili nimalo.

“Mi ne učestvujemo u izdavanju saglasnosti niti vršimo kontrolu, za to postoji inspektorat”, rekao je Vranjić i rekao da “ne zna o čemu pričamo” misleći pri tom, vjerovatno, na slučajeve u Mednoj i Bistrici a o čemu su mediji pisali i pišu mjesecima.

Predstavnik resornog ministarstva je rekao da današnja manifestacija, obilježavanje Međunarodnog dana voda, nije predviđen da se bavi ovim problemom.

Na naše pitanje kada će biti dan kada bi se ministarstvo koje predstavlja moglo pozabaviti ovim gorućim pitanjem, Vranjić je rekao da “danas nije taj dan”.

Vladimir Topić iz Centra za životnu sredinu kaže da ga stav Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske ne iznenađuje.

“Podsjećam da je rijeka Sana jedna od četiri rijeke čija je voda okarakterisana kao voda prve kategorije i imamo jedno ogromno zagađenje od tog rudnika u Mednoj a što je problem na koji institucije ne reaguju”, ističe Topić.

On dodaje da se institucije u RS i BiH ne bave suštinskim problemima, zaštite građanstva i prirode, već da se oblilježavanje dana poput današnjeg svodi na puki trend.

gerila.info