Prijedor: Obilježen Dan odbrane grada – FOTO
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je da je Prijedor – grad slobodarskog duha i tolerancije, te da je otvoren za sve koji poštuju Republiku Srpsku.
“Grad Prijedor će tako i nastaviti sa svima onima koji poštuju naše običaje, našu vjeru, naš način života, našu Republiku Srpsku. Ovaj grad, vrata su im širom otvorena ovdje i uvijek će biti dobrodošli. Međutim, oni koji to ne poštuju, nisu”, poručio je Egić tokom obilježavanja 32 godine od odbrane Prijedora.
Egić je novinarima rekao da se Dan odbrane Prijedora obilježava sa pomiješanim osjećanjima tuge, ponosa, gordosti i slobodarskog duha.
“Prije svega, sjetimo se uvijek naših poginulih, ranjenih drugova. I tog dana, kada smo se, nakon početnog iznenađenja organizovali, uspjeli smo da odbranimo ovaj grad i zato smo ponosni”, rekao je Egić koji je i sam prije 32 godine učestvovao u odbrani Prijedora od napada paravojnih muslimanskih i hrvatskih snaga, u kojem je poginulo 15, a ranjeno 26 boraca.
On je napomenuo da se prilikom obilježavanja dana odbrane odaje pomen i prisluže svijeće za poginule saborce.
Živa su sjećanja na dan odbrane Prijedora i jednog od boraca ranjenih na današnji dan Željka Goronje koji je bio pripadnik izviđačko-diverzantske čete Zorana Karlice, majora koji je u ovom napadu smrtno ranjen i po kojem ime nosi centralni trg u Prijedoru.
“Upali smo u grupu napadača na Prijedor koji su bili pod komandom aktivnog poručnika JNA Muhića. Imali smo dva mrtva i sedam ranjenih, ali smo odbranili ovo stanovništvo, nejač, djecu. Zato smo i otišli u rat, bili smo patriote svi”, naglasio je Goronja.
Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić rekao je da je srpski narod Potkozarja i Prijedora naučio lekciju iz istorije i zna šta znači čekati da mu neko drugo donese slobodu.
“Nacionalno osviješten, shvatio je da samo puškom u ruci sloboda može da se izbori. Još 1991. godine krenuli su u vojevanje za slobodu i upravo su oni ti koji su zajedno sa drugim pripadnicima Vojske Republike Srpske i Ministarstva unutrašnjih poslova za te četiri godine najzaslužniji za odbranu Republike Srpske”, naveo je Ostojić.
Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor podsjetio je da je na današnji dan 1992. poginulo 15, a ranjeno 26 pripadnika vojske i policije, te da se uvijek mora čuvati sjećanje na njihov podvig i odbranu grada.
“Ne možemo da zaboravimo, to prvenstveno dugujemo urpavo borcima, svima onima koji su svoje živote položili, dali, isto tako porodicama poginulih boraca. Želimo da se priča o istini, o ovom događaju da bi budeće generacije znale šta se desilo”, naveo je Javor.
On je istakao da istorija srpski narod nikad nije mazila, te da je tako i danas kada sa svih strana napadaju na Republiku Srpsku, donoseći razne rezolucije, poput one o Srebrenici.
“Sve je to usmjereno ka urušavanju Republike Srpske. Zato želim da poručim svim Srbima da moramo da budemo složni kako smo bili kroz vijekove”, poručio je Javor.
Obilježavanje 32 godine od odbrane grada od napada paravojnih muslimanskih i hrvatskih snaga počelo je juče prikazivanjem dokumentarnog filma novinara Dragana Zrnića u produkciji RTRS-ovog serijala “Misija” i uručenjem plaketa porodicama poginulih i ranjenima u ovom napadu.
U Crkvi Svete Trojice danas je služen parastos, a potom su položeni vijenci kod spomen-ploče u Policijskoj upravi Prijedor i spomenika “Za krst časni”, te prisluženjem svijeća u Spomen-kompleksu “Kameni cvijet”.
Nakon toga priređen je defile ulicama Prijedora i prigodan program na Trgu majora Zorana Karlice.
SRNA