Neprimjerene parole i poruke na fasadama, zidovima i ostalim privatnim i javnim površinama nešto je sa čime se Prijedorčani često susreću.
Primjer jednog ovakvog djela proteklih dana osvanuo je i na vanjskoj ogradi Teniskog kluba “Dr Mladen Stojanović”.
Iz ovog kluba apeluju da se pokaže viši stepen društvene odgovornost kako bi svi uživali u ugodnijem okruženju. Kako ističu, ovo nije prvi put da se susreću sa ovim problemom.
“Uprava Teniskog kluba ‘Dr Mladen Stojanović’ i svi zaposleni osuđuju vandalizaciju površine koja u ovom slučaju je naša vanjska ograda prema Radničkoj ulici koja je vrlo frekventna i bučna i za koju smo mi utrošili značajna sredstva da bi omogućili neometano odvijanje i turnira i trenažnog procesa na samim teniskim terenima. Nažalost, ta velika bijela površina prosto mami razne vrste ljudi da iskazuju svoja uvjerenja različitog tipa od navijačkih strasti do nekih drugih protiv kojih mi možemo, a i ne moramo imati ništa ili biti saglasni ali mislimo da oni koji imaju takve potrebe treba to da rade u vremenu i mjestu koje je primjereno i koje Zakon dozvoljava. Apelujem na građane da svi zajedno zidove, fasade, javne površine i parkove ovog grada smatramo svojim domom i da se ponašamo na taj način, kako bismo svi mi imali ugodno životno okruženje”, rekao je predsjednik Teniskog klub “Dr Mladen Stojanović” Goran Nović.
Na području Policijske uprave Prijedor tokom prošle i ove godine nije evidentirano nijedno krivično djelo „Oštećenje i oduzimanje tuđe stvari“ počinjeno ispisivanjem grafita na fasadama objekata, navode iz Policijske uprave Prijedor.
“Građani kojima je ispisivanjem grafita oštećena fasada stambenog ili poslovnog objekta mogu navedeno prijaviti policiji i ukoliko se utvrdi postojanje elemenata krivičnog djela ‘Oštećenje i oduzimanje tuđe stvari’, za krivično gonjenje izvršioca potrebno je postavljanje prijedloga oštećenog lica. Za ovo krivično djelo Krivičnim zakonikom Republike Srpske propisana je novčana kazna ili kazna zatvora. Ako je grafit nepristojnog, uvredljivog ili uznemirujućeg sadržaja može se raditi o prekršaju iz člana 7. Zakona o javnom redu i miru za koji je predviđena novčana kazna u iznosu od 100 do 300 KM. Ukoliko se radi o objektima javnih institucija i drugim javnim površinama, u takvim slučajevima se obavještava komunalna policija u čijoj nadležnosti je uklanjanje tj. krečenje grafita”, rekla je portparol Policijske uprave Prijedor Zvezdana Alendarević.
Iz Odjeljenja za saobraćaj, komunalne poslove i zaštitu životne sredine i imovinsko-stambene poslove Grada Prijedora, kako nam je rečeno, svake godine u budžetu Grada Prijedora izdvajaju se sredstva u iznosu od 5.000 KM za uklanjanje grafita neprimjerenog sadržaja.
“Svake godine se bira preduzeće koje će vršiti usluge uklanjanja grafita neprimjernog sadržaja. Ove godine na tenderu je izabrano preduzeće ‘Komunalne usluge’ a.d. Prijedor. Pod grafitima neprimjerenog sadržaja smatraju se uvredljivi grafiti na nacionalnoj osnovi, nazivi navijačkih grupa koji sadrže pogrdne riječi, pogrdni navijački izrazi i svi ostali grafiti koji na bilo koji način sadrže poruke, riječi ili slike koje nisu primjerene. Građani, zajednice etažnih vlasnika ili udruženja građana, te sva ostala pravna lica, grafite neprimjerenog sadržaja mogu prijaviti Komunalnoj policiji Grada Prijedora, Ministarstvu unutrašnjih poslova, Odjeljenju za saobraćaj, komunalne poslove, zaštitu životne sredine i imovinsko-stambene poslove. Nakon prijave, nadležni službenik navedenog Odjeljenja Gradske uprave izlazi na teren, snima stanje te daje nalog izabranom preduzeću ‘Komunalne usluge’ a.d. Prijedor za uklanjanje grafita”, rekao je stručni saradnik za poslove građenja i evidencije imovine grada Prijedora Dejan Zdjelar.
Na građanima ostaje samo da budu odgovorniji i da prijave nadležnim organima ukoliko uoče neprimjerene ispise, kako na svojoj tako i na javnoj imovini.
kozarski.com