U svijetu se obilježava Dan bijelog štapa. Bijeli štap nije samo sredstvo za postizanje samostalnosti, već i simbol slijepih ljudi.
On je produžena ruka slijepe osobe, a sve što je izvan dosega štapa, za njih predstavlja opasnost i nepoznanicu.
Šezdesetpetogodišnji Boro Glušac iz Ljubije ostao je bez vida prije 15-ak godina, a priznaje da mu je bijeli štap od velike pomoći prilikom kretanja.
“Bez štapa ne idem nigdje. Ne mogu. Kad ljudi vide kako se krećem, po bijelom štapu znaju da je riječ o slijepoj osobi. Nekad sam bio i vozač, ali šta mogu. Ostao sam bez vida iz zdravstvenih razloga. Živjeti se mora i nema druge nego prihvatiti situaciju takvu kakva je”, ističe Glušac, inače član Upravnog odbora Gradske organizacije slijepih i slabovidih lica Prijedor.
U prostorijama ove organizacije na skroman način obilježen je Dan bijelog štapa.
Riječ je uglavnom o starijoj populaciji, lošijeg zdravlja i slabijeg imovnog stanja.
“Većinom su to starija lica, kod kojih su bolesti uzrokovale slabovidost. Imamo i dva mlada člana, jednog osnovca i srednjoškolca. Bavimo se posredovanjem između Oftalmologije i Saveza slijepih, pomažemo ljudima, nekad imamo i donacije i realizujemo neke projekte”, rekla je Jelena Dejanović, sekretar ove organizacije.
Gradska organizacija slijepih i slabovidih lica Prijedor osnovana je 1953. godine i trenutno imaju 130 članova.
Ističu da im puno znače sredstva iz gradskog budžeta koja godišnje iznose 8.000 KM.
Novom strategijom razvoja, predviđeno je da lokalna zajednica unaprijedi pomoć ovoj kategoriji stanovništva.
“Grad Prijedor je uvijek vrlo senzitivan prema osjetljivim kategorijama stanovništva i pomaže udruženja i organizacije koje okupljaju osobe sa invaliditetom. Jedna od njih je i lokalna organizacija slijepih i slabovidih lica. Grad se u okviru MEG projekta već intenzivno bavi programskim budžetiranjem, što će pomoć osobama sa invaliditetom podići na viši nivo”, izjavila je ranije za medije Olivera Brdar Mirković, načelnik Odjeljenja za obrazovanje, zdravstvo, socijalnu zaštitu i pronatalitetnu i demografsku politiku.
Svjetski dan bijelog štapa obilježava se od 1964. godine, s ciljem podizanja svijesti i upoznavanja najšire javnosti s problematikom slijepih osoba.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije 286 miliona osoba ima oštećen vid, 39 miliona je slijepo, a ostalih 246 miliona ima lakša ili teža oštećenja vida.
kozarski.com