Grupa od desetak Prijedorčana, koji često iskoriste priliku da odu na neku atraktivnu destinaciju, spojili su nedavno dvije lјubavi – onu prema putovanjima i prema dobrom pivu – i posjetili “Oktoberfest” u Nјemačkoj.
Među njima je bio i snimatelј TV Prijedor Slavko Vrućinić.
Za čitaoce “Kozarskog vjesnika” prenio je utiske sa četvorodnevnog boravka na ovom poznatom festivalu piva.
“Put je trajao desetak sati. Ovog puta ekipa je išla autobusom, jer moralo se i poneko pivo popiti. Zato je bilo sigurnije ne vraćati se autom. Inače, ‘Oktoberfest’, festival piva u Minhenu, u pokrajini Bavarska, prvi put je organizovan 1810. godine. Negdje sam pročitao da, sa prekidima uglavnom izazvanim ratovima, traje preko 200 godina. Iz tog perioda datiraju najstarije pivare koje su u svijetu dobro poznate. Mislim da je to po svemu jedan svjetski vašar. U prošloj godini je za 15 dana ‘Oktoberfest’ posjetilo preko sedam miliona gostiju, turista i pivopija. Vrlo respektabilne brojke”, kaže Vrućinić.
Ovo mu je, inače, bio treći odlazak na “Oktoberfest”.
Prvi put je bio krajem osamdesetih godina prošlog vijeka, kada je išao u posjetu ocu koji je tada radio u Nјemačkoj.
“Sada smo supruga i ja bili gosti kod jednog našeg prijatelјa, Prijedorčanina, koji već nekoliko godina živi i radi u Minhenu, gdje ima i porodicu. Utisci s festivala su fenomenalni. Pivo se u kriglama od litre služi isklјučivo u šatorima. To se zove maz pivo i košta 15 evra po krigli, odnosno litri. Na štandovima je jeftinije, pola litre je tri do četiri evra. Sendviči su koštali tri do šest evra, kobasica, narezana šunka, poslastice i tako, kreću se u rasponu od tri do devet evra. Hrana pod šatorima je izuzetno skupa. Pola pileta je čak 23 evra, a dodajte tome 15 evra za litru piva, za naše lјude izuzetno skupo, ali izazov je i zadovolјstvo naći se u toj masi. Pilići su sitniji, možda porcija pola pileta ima do 300 grama. A uz hladno pivo ide odlično”, govori Slavko.
Prvog dana su došli kasno, pa nisu uspjeli naći mjesto pod šatorom. Velika je, kaže, navala na šatore.
Obezbjeđenje, nakon što izađe deset osoba, u šator pušta novih deset.
“Kad kažem šator, to su u stvari montažni objekti na dvije i tri etaže. Mjesec dana poslije ‘Oktoberfesta’, sve je uklonjeno s ogromne festivalske površine. Zavisno od veličine šatora, pod njim zna biti i do 300.000 lјudi dnevno. Ima na desetine šatora i različitih proizvođača piva. Najpoznatiji su ‘Löwenbräu’ i ‘Paulaner’. Nјemačko pivo ima mnogo više alkohola od našeg, oko 7% alkohola. Lijepog je okusa. Specifično je, rashlađeno. Nije gorko niti kiselo, ima baš izbalansiran okus. Na ‘Oktoberfest’ dolaze lјudi sa svih strana svijeta. Pročitao sam podatak da je ove godine bilo posjetilaca iz 160 država. Prostor vašara zahvata otprilike površinu Prijedora od Pećana do ‘Le ponta’. Specifičnost tokom tih 15 festivalskih dana ‘Oktoberfesta’ je što građani Nјemačke, a posebno Bavarske, ni u kom slučaju ne dolaze u civilu. Ako vidiš nošnju, 90% su Bavarci. Oni za taj period godine uzimaju godišnje odmore, kupuju nošnje, cipele, obavezno karirane košulјe, jeleke, šešire i jakne. Žene nose zgodne šarene halјinice. Već u školi djeca imaju fotografisanje u bavarskim nošnjama uoči ‘Oktoberfesta’”, ističe naš sagovornik.
Što se tiče usluge na Festivalu, manje je važno da li je muško ili žensko, bitno je da znaju ponijeti što više piva. Oni su stvarno fenomen, otkriva Vrućinić.
“Vidio sam svojim očima kako u svakoj ruci nose po šest velikih krigli. Uhvate drške tako vješto, da zatvore svojevrstan krug i ne mogu im ispasti. A pritom je i prazna krigla dovolјno teška sama po sebi, oko 700 grama. Gledao sam konobaricu koja nema više od 55 kilograma, gdje nosi 14 krigli odjednom”, navodi on.
S obzirom da je grupa Prijedorčana došla na “Oktoberfest” u društvu lјepših polovina, zanimlјivo je bilo uočiti razliku između doživlјava ovog festivala piva iz ženske i muške perspektive. Jasno je da ni uz trenažne pripreme, žene ne bi mogle parirati muškim pivopijama. To potvrđuje i Vrućinić.
“Istina, žene ne mogu puno popiti. Moja supruga nekako savlada dva deci piva, pa osam deci prespe u moju kriglu. I tako stalno. Možete onda misliti kako sam završio na kraju dana”, kroz smijeh priča Slavko.
Dodaje da je vidio i suprotan primjer. Mlade djevojke koje ko od šale struse u sebe litre i litre piva, a na njima se to ni najmanje ne primijeti.
“Gledam kod muških ‘ponosne’ pivske stomake, a kod tih djevojaka, ništa, ravno, ko da gutlјaj vode nisu popile. Takve godine i brz metabolizam, šta li”, komentariše naš sagovornik.
S obzirom da gdje ima alkohola, ima pijanstva i incidenata, na “Oktoberfestu” važnu ulogu ima obezbjeđenje, koje je uvijek spremno da uskoči i razdvoji kavgadžije koje previše ponese piće.
“Obezbjeđenje čini šestinu šatora. Čak sam bio svjedok nekih tuča. Pod jednim šatorom, u roku od tri sata, izbile su dvije tuče. Moje društvo se izmicalo da slučajno ne dobijemo i mi po leđima. Sve je pod video-nadzorom i osoblјe to brzo rješava”, tvrdi Vrućinić i dodaje da, mnogo više od tuče, ima horskog pjevanja.
“Pjevalo se i na njemačkom i na engleskom i na drugim jezicima. Jezičke barijere i repertoar nisu problem. Ponese te atmosfera. Mi smo se ubacivali u one refrene koje smo poznavali. Bilo da je italijanska kancona ili novije američke pop-rok pjesme. Ono što me oduševilo je konjska zaprega, prava atrakcija na ovom festivalu. Predivno okićena kočija koju vuče osam konja, takođe prigodno ukrašenih. Podrazumijeva se da su odlično izdresirani, jer puno je posjetilaca, a sve mora proći bezbjedno. Bude tu i muzički program”, ističe Vrućinić.
Ono što je neizbježno kad se veliki broj pivopija zbije pod jednim šatorom, da znatna količina piva, osim u stomaku, završi i na glavi.
“Prskanje pivom nije lako izbjeći. Pogotovo kad se u vašoj blizini nađe neko ko nema previše obzira. Ne mogu reći da je namjerno, čovjeka ponese, nazdravlјa, oduševlјeno kucka kriglom i tako dio piva ispliva i na moja leđa. To je ona loša strana ovog festivala. A sve ostalo, program, muzika, bilo je odlično”, prenosi svoje utiske s “Oktoberfesta” Vrućinić.
Poredeći “Oktoberfest” nekad i sad, kaže da je osnovna razlika u savremenijim karnevalskim rekvizitima, toboganima i ringišpilima, a krigle su uvijek iste.
“Usluga, običaji sve je isto. Kad sam bio prije tridesetak godina i sad, gotovo istovjetno izgledaju pivo i hrana. Razlika je u savremenijem interijeru i cijenama. Nekad je litra piva bila oko devet njemačkih maraka, a sada je 15 evra. Znatno skuplјe”, navodi Slavko.
kozarski.com