Na prijedlog Policijske uprave /PU/ Prijedor u ovoj godini sud je izrekao 30 hitnih mjera zaštite i šest zaštitnih mjera protiv počinilaca porodičnog i rodno zasnovanog nasilja, izjavio je danas inspektor ove uprave Slađan Dačić.

On je na skupu u povodu kampanje 16 dana aktivizima u Prijedoru ocijenio da je stanje prevencije, represije i zaštite u ovoj oblasti daleko bolje nego što je ranije bilo, kao i da i dalje ima prostora za poboljšanja.

„Svi subjekti koji su u dodiru sa žrtvama nasilja, pa i škole, treba da znaju da te mjere postoje i da se izriču, tako da u slučajevima kojima postupaju znaju taj podatak, da ohrabre žrtve da prijavljuju nasilje, a onda i da svjedoče“, rekao je Dačić koji je jedan od pripadnika PU Prijedor sertifkovanih za rad u ovoj oblasti.

On je naveo da se slučajevima nasilja bavi sedam godina i da je za to vrijeme stekao iskustvo na osnovu kojeg tvrdi da se stvari u ovoj oblasti kreću nabolje.

„Žrtve moraju znati da nisu same i niko ne smije trpjeti nasilje“, poručio je Dačić. Postupanja iz svojih resora objasnili su i socijalna radnica prijedorskog Centra za socijalni rad Ivana Ećim i Nebojša Stupar iz PU Prijedor, a o zdravstvenm posljedicama svih oblika porodičnog nasilja govorio je načelnik Centra za zaštitu mentalnog zdravlja Doma zdravlja Prijedor, psihijatar Goran Račetović.

On je naveo da su istraživanja pokazala da postoje porodice koje su rizične za ovu društvenu devijaciju, kao i različiti rizici kod dječaka i kod djevojčica.

„Bilo koju masnicu treba smatrati kao sumnju. Svi mi koji radimo i sa djecom imamo situacije i iskistva da se nekada bojimo kako će reagovati roditelji u našim postupanjima. Oni nekad prijete tužbama, ali nas zakon tu štiti. Mi to imamo kao obavezu, i zakonksu, i profesionalnu, i društevnu, i humanističku, i etičku“, poručio je Račetović.

Psiholog u Elektrotehničkoj školi Ivana Đukić rekla je da stručnim službama u školama nedostaju informacije od ostalih subjekata zaštite kada su u pitanju slučajevi porodičnog nasilja kojima su obuhvaćeni učenici tih škola.

„Nama nedostaju informacije iz policije i Centra za socijalni rad. Primijetimo i mi pojave i možemo reagovati, ali bi bilo korisno da znamo za postupanja drugih subjekata“, rekla je Đukićeva.

Direktorica Osnovne škole „Ćirilo i Metodije“ iz Trnopolja Maja Ćurguz rekla je da je potrebna edukacija i za nastavni kadar jer onaj ko je s učenicima u učionici najprije može primijetiti da se nešto s djetetom dešava.

„Psiholozi i pedagozi ne mogu imati informaciju ako ne čuju od odjeljenskog starješine ili nekog od učitelja, nastavnika, profesora“, dodala je Ćurguzova.

Direktorica Ugostiteljsko-ekonomske škole Dražena Mršić pozvala je policiju i socijalne službe da obavijeste škole o slučajevima kad su njihovi učenici u predmetima porodičnog nasilja uz svu zaštitu ličnih podataka.

„Neka to budu dopisi koji ne identifikuju problem, ali je dovoljno da nama bude indikacija“, dodala je Mršićeva.

Socijalna radnica iz Centra „Sunce“ Ljubica Ivetić rekla je da je školama potrebna povratna informacija iz policije i centra za socijalni rad, pogotovo ako i prijava dođe iz samih škola, a iz razloga da stručne službe mogu pratiti dijete.

„Pozivam i sve kolege u školama da prijavljujemo na 122 svaku sumnju. Dijete nekad ne daje tačnu informaciju, ali nije naše da sudimo, a nije naše ni da ispitujemo dijete, to će uraditi psiholog tužilaštva“, navela je Ivetićeva.

Predsjedavajuća radne grupe za koordinaciju u primjeni protokola o postupanju u slučajevima nasilja u porodici Olivera Brdar Mirković rekla je da je današnji skup organizovan jer se u statistici pokazalo da mali broj prijava dolazi iz škola, budući da je u prvih šest mjeseci ove godine iz osnovnih škola prijavljeno dva slučaja porodičnog nasilja, a iz srednjih i iz Centra „Sunce“ nijedan.

„Namjera nam je dodatna senzibilizacija zaposlenih u vaspitno-obrazovnim ustanovama, kao i njihovo dodatno osnaživanje a postupanje prilikom uočavanja sumnji u porodično nasilje“, navela je Brdar Mirković.

Grad Prijedor je najnoviji protokol o postupanju u slučajevima nasilja u porodici potpisao sa subjektima zaštite u martu prošle godine, kao obavazu propisanu Zakonom o izmjenama i dopunama zakona o zaštiti od nasilja u porodici koji je na snazi od maja 2020. godine.

Potpisnici protokola su Gradska uprava, Policijska uprava, Centar za socijalni rad Prijedor, Dom zdravlja, bolnica „Dr Mladen Stojanović“, aktivi direktora osnovnih i srednjih škola, Centar „Sunce“, Okružno javno tužilaštvo, te osnovni i okružni sudovi, čiji predstavnici čine i radnu grupu za praćenje tog protokola.

U Prijedoru protokol o postupanju subjekata zaštite od porodičnog nasilja postoji još od 2010. godine, kao i multisektorski tim sačinjen od devet subjekata zaštite koji se sastaju svakog mjeseca i diskutuju svaki prijavljeni slučaj porodičnog nasilja i postupanja u svakom od tih slučajeva.

SRNA