U Prijedoru je u četvrtak uveče održano književno veče “Ovjenčani” koje je na jednom mjestu okupilo četiri klasika srpske riječi: Matiju Bećkovića, LJubivoja Ršumovića, Peru Zupca i Dušana Kovačevića.

Ono što ih povezuje je da su svi dobitnici književne nagrade Skender Kulenović i učesnici Književnih susreta na Kozari.

Dušan Kovačević je izjavio da su retke situacije da se sva četvorica nalaze u ovoj situaciji i da su svi na okupu.

“Prijedor nas je spojio i mi smo baš od srca prihvatili poziv da dođemo ovde i da budemo sa ljudima iz Prijedora i okoline”, rekao je Kovačević.

On je dodao da mu nagrada koja nosi ime Skendera Kulenovića mnogo znači jer je on jedan od pjesnika koji ga je učio pjesništvu.

“Mi smo odrasli sa njim kao sa Brankom Ćopićem, na njegovim knjigama i na njegovim pesmama od ranog detinjstva i ta nagrada mi je na posebnom mestu, posebno mi je draga, pogotovo što Matija i ja se spremamo da mu podignemo spomenik na Kalemegdanu i ta je priča skoro završena”, rekao je Kovačević.

Inače, on se prijedorskoj publici predstavio monologom iz jedne njegove drame.

Matija Bećković je novinarima izjavio da je kao dobitnik nagrade Skender Kulenović, predložio da se u Beogradu, na Kalemegdanu, pored biste Ivana Gorana Kovačića, postavi bista Skedera Kulenovića.

“Na Kalemegdanu postoji bista Ivana Gorana Kovačića i to je jedan kvadrat gdje postoji kao poručeno mesto i za bistu Skedera Kulenovića tako da se dve najlepše i najuspelije poeme iz Drugog svetskog rata “Jama” Gorana Kovačića i “Stojanka majka Knežopoljka” Skendera Kulenovića i da se Goran i Skender nađu zajedno na Kalemegdanu u tom hramu časti srpskog naroda” rekao je Bećković.

LJubivoje Ršumović je rekao da je počastvovan i time što je počasni građanin Prijedora, kao i Matija Bećković.

“Ja mislim da ne može da se ima nešto lepše i nešto, kako bih rekao, uzbudljivije za čoveka, pogotovo za čoveka koji je stvaralac, koji neće zloupotrebiti tu titulu, odnosno tu čast i to priznanje”, rekao je Ršumović.

Pjesnik Pero Zubac je izjavio da su ova četiri pjesnika ovjenčana nagradom Skendera Kulenovića prvi put zajedno u Prijedoru, drugi put zajedno u Banja Luci, a da ih Travnik čeka na proljeće.

“Možda ćemo se još negde sresti, ali će Prijedor uvek doći jer to je prvo mesto gde smo zajedno na jednoj večeri, a šta meni znači- znači mi da sam ja jedan od te četvorke”, rekao je Zubac.

Organizator književne večeri na kojoj su nastupili klasici srpske književnosti su Galerija “Sreten Stojanović” i Fondacija “Nikola Baroš”.

Direktor Galerije Boris Eremić je istakao da Kovačević, Bećković, Ršumović i Zubac spadaju među najveće žive srpske književnike, dodajući da je istorijski događaj njih četvoricu vidjeti i slušati na jednom mjestu.

Dakle, tu su negdje ispunjeni oni aspekti koji će biti glavni, da kažemo, u funkcionisanju fondacije, gdje ste vi rekli da će, osim društvenog socijalnog aspekta, i na kulturi, kada je djeca i sve ostale kulture manifestacije, ovo je jedan od pokaza samog.

Zoran Baroš iz Fondacije “Nikola Baroš” je naglasio da će Fondacija dio aktivnosti temeljiti na približavanju kulture i sporta djeci i pokušati da pomogne organizacijama koje rade sa djecom.

U ime lokalne zajednice ovjenčanima je na dolasku i zajedničkom nastupu zahvalio Aleksandar Milješić, v.d. načelnika Odjeljenja za kulturu, međunarodnu saradnju, sport i nevladine organizacije.

On je istakao da je ovo veliki događaj za Prijedor, kojim ne mogu da se pohvale ni mnogo veći gradovi i to slikovito opisao riječima: “Malo smo se našalili pa smo rekli da je ovo crveno slovo kada je u pitanju kultura i kulturno događanje u našem gradu i srce nam je ispunjeno”.

Ovim programom počela je ovogodišnja manifestacija “Prijedorska zima 2024”.

prijedorgrad.org