Strategijom razvoja grada Prijedora za period 2024-2030. predviđeno je da se ukupna podrška budžeta grada svim javnim preduzećima svede na ukupno dva miliona maraka godišnje s ciljem da se poveća njihova održivost kroz tržišno poslovanje i smanji opterećenje na gradski budžet.

Iz budžeta grada lani je više od 4,5 miliona maraka izdvojeno za pet javnih preduzeća, a najviše za “Toplanu” – više od 3,5 miliona maraka, te za “Autotransport” 850.000 KM. Izdvajanja za Gradsku tržnicu su 53.000 KM i za Gradsku apoteku 5.000 KM, kojima se takođe pomaže održivost, dok je kod 100.000 KM “Komunalnih usluga” u pitanju investicija odnosno nabavka novog vozila, a ne pomoć redovnom poslovanju.

“Iznos sredstava koje grad izdvaja za održivo poslovanje javnih preduzeća je znatan i raste iz godine u godinu”, navedeno je u novoj razvojnoj strategiji grada Prijedora.

Radi prevazilaženja ovog problema, predviđeno je formiranje radnih grupa za analizu poslovanja i izradu višegodišnjih akcionih planova za svako javno preduzeće, a očekivani rezultati su smanjenje odnosno optimalizacija troškova, ukidanje ili uvođenje usluga, razvoj novih marketinških pristupa, izrada studija izvodljivosti, promjena modela poslovanja i transformacija vlasničke strukture.

Ovo je jedna od mjera ekonomskog razvoja unutar strategije koja sadrži još i društveni razvoj, zaštitu životne sredine i digitalnu transformaciju.

Goran Rodić iz Agencije “Preda”, koja je bila nosilac izrade nove strategije, naveo je da je prije desetak ili petnaest godina dominantan problem koji je tištio lokalnu zajednicu bio nezaposlenost, a da su danas okolnosti znatno izmijenjene i nije prioritet zapošljavanje po svaku cijenu, nego stvaranje okvira za otvaranje atraktivnih radnih mjesta za mladi i visoko obrazovani kadar.

“Pored prerađivačke industrije, strateški značaj smo dali informacionim tehnologijama, u kontekstu kreativne industrije, i turizmu, a razvoj preduzetništva ostaje koncept kojem je grad posvećen još od 2003. godine”, rekao je Rodić.

On je naglasio da grad već ima solidan instrumentarij podrške poslovnoj zajednici i da je novim strateškim dokumentom većina mehanizama zadržana, kao i da su uvedeni novi kao što je podrška inovativnim startapima u preduzetništvu za koje se očekuje da će biti vezani za poslovne poduhvate mlađih lica, posebno u oblasti digitalne ekonomije.

“Model podrške zapošljavanju fokusiramo isključivo na brzo zapošljavanje mladih sa tek stečenim diplomama bilo srednjih škola bilo fakulteta, a u oblasti turizma idemo na velike projekte koji su vezani za turističku infrastrukturu kao što su zatvoreni bazen i uređenje gradskih plaža”, istakao je Rodić.

Prema njegovim riječima, obrazovanje je u cijeloj strategiji tretirano u oblasti ekonomskog razvoja kao obrazovanje za zapošljavanje, a u oblasti društvenog razvoja fokus je na praktičnoj nastavi i na obrazovanju odraslih.

“Usko grlo za praktičnu nastavu je saradnja između privrede i srednjih stručnih škola. Pokušaćemo to riješiti finansiranjem rada mentora koji će raditi kao koordinatori praktične nastave i koji će pružati podršku preduzećima u realizaciji praktične nastave i taj proces unaprijediti”, pojasnio je Rodić.

Za ruralni razvoj planiraju se uvođenje inovacija u oblasti poljoprivrede, podrška poljoprivrednim gazdinstvima, prvenstveno komercijalnim, u cilju osposobljavanja za učešće u pozivima koje finansira EU.

“Očekujemo u narednom periodu da će se ruralni razvoj, koji godinama stoji blokiran i nije otvoren na adekvatan način, vrlo skoro otvoriti i da ćemo imati situaciju da veliki broj tih poljoprivrednih gazdinstva podignemo na nivo koji im omogućava konkurentan nastup na tim pozivima“, dodao je Rodić.

Prethodna strategija grada odnosila se na period 2014-2024, a nova obuhvata period od sedam godina, kreirana je u proteklih godinu i po dana i usvojena u Skupštini grada krajem prošlog mjeseca.

SRNA
Foto – ilustracija