Narodna biblioteka „Ćirilo i Metodije“ Prijedor iduće sedmice organizuje promociju najnovije knjige autora Samira Deumića, roman „Lara“ /2024/, izabran putem javnog konkursa za zavičajne pisce koji ova ustanova raspisuje dva puta godišnje.

Roman o djevojčici koja je žrtva porodičnog nasilja i trgovine ljudima prijedorskoj publici će, pored autora, predstaviti i pjesnikinja Dragana Kragulj, članica savjeta čitalaca prijedorske matične biblioteke, koja kaže da je u pitanju štivo napisano kratkim, čistim i preciznim rečenicama.

„To je lako napisana proza koja se fino čita i čak bih rekla da nije nimalo opterećujući iako je tema teška. Takođe je i vanvremenski jer je u pitanju univerzalna priča u kojoj djevojčica uspijeva da odraste uprkos svim demonima iz prošlosti, kao i da se odupre traumatičnoj svakodnevici“, rekla je Kraguljeva.

Ona je naglasila da je zanimljivo što glavna junakinja odmalena iščitava knjige koje za nju predstavljaju i bijeg od okrutne stvarnosti i snagu da prevaziđe probleme s kojima se suočava.

„Važno je reći da je da je kroz tih 30-ak godina njenog teškog života drže nada i rad. Od malih nogu ona se nada, a pored nade tu je i rad – vrlo mlada počinje da radi, nastavlja školovanje, zaljubljuje se, stvara porodicu svoju“, istakla je Kraguljeva.

Ona je izdvojila dvije scene za koje je ocijenila da su napisane savršeno i filmski.

„To je bijeg djevojčice iz nebodera, iz sobe u koju je dovedena da bude dio lanca prostitucije, a potom je to i suprotstavljanje ucjenjivaču u njenom kasnijem životu u Njemačkoj. Najprije je bila namijenila mu neki otrov, ali se to nije desilo jer ona nema to zlo u sebi, ali joj onda puca film i ona ga eliminiše iz svog života“, navela je Kraguljeva.

Ona je dodala da se radi o romanu koji se može svrstati u bosanskohercegovačku književnost u dijaspori, budući da je autor Prijedorčanin sa švedskom adresom, što ga svrstava u zavičajne pisce koji se mogu prijavljivati na konkurse Narodne biblioteke „Ćirilo i Metodije“ za organizovane promocije knjiga.

Uslov konkursa je da je djelo publikovano, da nije promovisano u organizaciji ove ustanove i da zadovoljava književno-estetske vrijednosti i standarde, može pripadati bilo kojoj vrsti, žanru ili rodu iz društveno-humanističkih oblasti, a pravo učešća imaju autori koji su stanovnici ili su porijeklom iz Prijedora, Novog Grada, Kozarske Dubice, Kostajnice, Oštre Luke i Krupe na Uni.

Samir Deumić rođen je u Prijedoru 1973. godine, a od 1991. godine živi u Švedskoj.

Član je švedskog Pen centra i Društva pisaca BiH, te predsjednik Društva bh pisaca, prevodilaca i bibliotekara u Švedskoj.

„`Lara` je priča o djevojčici čije odrastanje je daleko od onoga što nazivamo normalnim. Brutalna stvarnost njenog djetinjstva, obilježena prisustvom toksične majke, često prelazi granice i najcrnjih imaginacija. Duboke drame odrastanja u sjenci emotivnog nasilja i porodičnih trauma ostavljaju dubok trag u Larinom biću i prisiljavaju je na prijevremeno odrastanje“, kaže Deumić.

Za prvenac „Krug“ /2022/ na 34. internacionalnom sajmu knjiga i učila 2023. u Sarajevu dobio je nagradu za najbolju prvu knjigu objavljenu kod izdavača, učesnika Sajma, a roman se bavi temom porodičnog nasilja u braku.

„Zanimali su me sveprisutni Štokholmski sindrom, pristajanje na ulogu žrtve, dokle može ići zlostavljač, a do kojih granica može trpjeti žrtva. To je psihološki roman koji oslikava agoniju žene zarobljene u disfunkcionalnom braku s narcisoidnim muškarcem čije manipulacije razaraju njeno samopouzdanje“, rekao je Deumić.

U 2023. objavio je roman „Tragom aška“ o mladiću koji odlazi na školovanje u Stambol i djevojci koja ga kod kuće čeka i godinama odolijeva proscima, a kada njena mlađa sestra pokuša samoubistvo, jer joj otac ne dozvoljava da se uda „preko reda“, pristaje se udati za prvog prosca koji naiđe, ali se veselje pretvara u tragediju – ona izvrši samoubistvo jer ne želi poći za onog kojeg srce ne želi, a istog dana se njen momak vraća iz Stambola.

„Vodi nas u rani 17. vijek, u svijet u kojem tradicija i društvene predrasude sputavaju ljudsku slobodu, često je gušeći do same granice egzistencije“, naveo je Deumić.

Antiratni i ljubavni roman „Sakupljači sjenki“ Deumić je počeo pisati 2019. godine, kada nisu bili aktuelni ni rusko-ukrajinski ni izraelsko-palestinski rat.

Publikovan je lani i na 35. Internacionalnom sajmu knjiga i učila 2024. u Sarajevu dobio je nagradu za književno djelo objavljeno u dijaspori.

Izdavač za sva četiri romana je „Daorson“ iz Švedske.

„Moj pradjed je u Prvom svjetskom ratu otišao na Galiciju i nikad se nije vratio kući. Glavni lik inspirisan je njime, ima ženu koju voli i djecu kod kuće, a u ratu sreće Ukrajinku židovskog porijekla. U nedoumici je da li se vratiti kući ili ostati s tom ženom čiji muž je takođe negdje u ratu. Roman iscrtava besmisao ratovanja i žrtvovanja malog čovjeka za cara čiji čak ni jezik ne poznaje. Dobrovoljni pristanak na ulogu topovskog mesa predstavlja vrhunac iracionalnosti i gubitak ljudskog dostojanstva“, ističe Deumić.

Sva četiri romana Deumić je prošle godine poklonio prijedorskoj biblioteci, te su i na taj način dostupni publici.

Promocija romana „Lara“ održaće se u utorak, 4. februara, u 19.00 časova, u Gradskoj čitaonici u Prijedoru, a u prvom polugodištu ove godine uslijediće i promocije knjiga Pucari 1941-1945“ Mirka Dimića i „Lik i djelo Petra Kočića“ Mladena Vučkovca.

Tekst i foto – Katarina Panić – www.prijedordanas.com