„I još najviše zbog čega sam se javio i ja ću se javljati, evo, gradonačelniku i načelnici /Odjeljenja za finansije/ obećavam, dok god ne bude urađen projekat vatrodojave i projekat rampe i projekat klimatizacije u pozorištu, ja ću se javljati i javljaću se i na tački kad bude pozorište. Dok god to ne uradite, ja ću tražiti od vas da to uradite. Opet nije u ovom budžetu, nadam se da ćete iduću godinu kalendarsku naći sredstava da uradite projekte, pa da u 2026. uradimo i klimatizaciju i projekat vatrodojave i rampu za invalide, jer treba omogućiti i tim kategorijama da mogu da prisustvuju predstavama u ovom pozorištu. Ja ću vas prozivati, shvatite to kako god hoćete, ali dok god ne bude urađeno, ja ću vas prozivati.“

Ovako je odbornik PNP-a Ranko Smiljanić, završio svoju diskusiju o prijedlogu budžeta za 2025. godinu na trećoj sjednici Skupštine grada, održanoj 26. decembra 2024. godine.

Tri sedmice ranije, na drugoj redovnoj sjednici, diskusiju o nacrtu ovog istog dokumenta završio je ovako: „Ja sam viša puta govorio za pozorište. Evo, ako može u prijedlogu budžeta, da dođu tri tehnička rješenja odnosno tri projekta, a to se odnosi na vatrodojavu, lift za invalide i klima uređaje. Možemo bar u idućoj godini da isprojektujemo. To ne košta puno. To je sigurno vrijednosti ne veće od 10.000 maraka, pa da u 2026. to planiramo i te stvari da se riješe.“

Nisu mu na diskusiju odgovorili ni prozvana načelnica Maja Kunić, a, što je još čudnije, ni prozvani gradonačelnik Slobodan Javor koji kao da voli stati za govornicu i kada nije prozvan i kada odbornik precizira da pitanje upućuje nadležnom odjeljenju.

To je nastavio raditi i na ovoj sjednici. Naime odbornik SDS-a Predrag Kukolj je prilikom donošenja dnevnog reda postavio najumjesnije moguće pitanje kako da odbornici pročitaju, a kamoli pripreme, 29 tačaka dnevnog reda za koje su materijale dobili u utorak, 24. decembra, popodne, a sjednica je u četvrtak, 26. decembra ujutro.

Umjesto da na ovo pitanje odgovori jedini pozvani, predsjednik Skupštine Igor Kneginjić, i objasni da li je ispoštovan Poslovnik koji obrađivače predloženih tačaka dnevnog reda obavezuje da materijale dostave „u primjerenom roku“, ili ga je neko natjerao da sjednicu sazove i mimo toga, prvi čovjek zakonodavnog tijela odlučio se da ćuti.

Umjesto da ćuti i pusti pozvane da odgovore, gradonačelnik Slobodan Javor pravi dvostruku grešku: odgovara na pitanje za koje nije nadležen i obmanjuje javnost: „Materijali su došli dva dana prije. Ali vi ste odbornik, gospodine Kukolj, vidjeli ste o čemu se zapravo radi. Radi se o dva nacrta koja su bila pred vama već prije otprilike nekih pa skoro mjesec dana. Znači, upoznati ste sa dokumentima. Imali ste itekako mnogo vremena da se konsultujete s kim ste god željeli, da proučite materijale, kao što su proučili svi odbornici koji sjede danas ovdje u skupštinskim klupama. Niste ni pročitali materijale, s obzirom da se radi o istim materijalima. Nema izmjena od nacrta do prijedloga budžeta za 2025. godinu, a isto tako nema izmjena kada je u pitanju nacrt rebalansa, znači, do prijedloga rebalansa za 2024. godinu. Samim tim, u suštini, itekako ste mogli biti upoznati samo da ste otvorili materijal i pročitali da se radi o istim dokumentima. To je broj jedan. Broj dva, strategija razvoja grada Prijedora, koja je zaista obiman dokument, se na sajtu nalazi već godinu dana, gospodine Kukolj, a prije otprilike 20 i nešto više dana su svi odbornici dobili poziv da prisustvuju javnoj raspravi. Da li ste bili na javnoj raspravi, moje pitanje prema vama. Niste bili, niste se interesovali odnosno nije vam to bilo zanimljivo. Tako da ne stoje vaše primjedbe. Itekako materijal je svim odbornicima koji su danas prisutni ovdje poznat. Imali su priliku da prouče, da se upoznaju, da se potrude, da nešto unaprijede, da predlože, a u suštini vi ste došli da odmah nešto prigovarate, ali moram vam iskreno reći kao prijatelj, kao čovjek, niste se upoznali sa materijalima. Niste se upoznali. Da ste otvorili materijal, da ste ga pročitali, ponavljam, vidjeli bi da je to zapravo isti materijal kada smo imali prethodnu sjednicu. Tako da, ukoliko vam nešto treba dodatno pojasniti, stojim na raspolaganju, načelnici odjeljenja stoje na raspolaganju, ali opet moram da naglasim, sve ovo se nalazilo na sajtu imali ste priliku da se upoznate.“

Javor je u odgovoru Kukolju govorio o trima tačkama, a bilo ih je prvobitno 25. Naknadno su, na sam dan sjednice, dodate još četiri /ni taj dan, a, evo, ni mjesec i po kasnije, ti materijali nisu dostupni medijima zainteresovanim za praćenje Skupštine, što je i ranije bivalo praksa, a što nam otežava rad/.

Javor, dakle, nije odgovorio Kukolju kad i kako da pripremi tih 26 tačaka, sve i da je tačno ovo što je govorio za tri koje je izdvojio i koje jesu među najvažnijima.

Javorovu rečenicu: „…Nema izmjena od nacrta do prijedloga budžeta za 2025. godinu, a isto tako nema izmjena kada je u pitanju nacrt rebalansa, znači, do prijedloga rebalansa za 2024. godinu…“, detaljno će, po stavkama, istog dana, na istoj sjednici, za istom govornicom, demantovati načelnica Odjeljenja za finansije Maja Kunić kada bude izlagala ove dvije tačke.

No, sve i da je tačno da su nacrti jednaki prijedlozima, što se teoretski može desiti, to je valjda trebalo da bude u materijalima i napisano, da bi odbornici to znali. Jer u dan i po nemaju kad sami porediti nacrte i prijedloge akata koji broje po 700 budžetskih stavki, pa da bi sami došli do zaključka da su to isti akti, kao što tvrdi Javor. Ili da nisu, kao što tvrdi resorna načelnica, a dokazuju i dokumenti. Znaju to i odbornici, pogotovo iskusni, ali su se odlučili da u sali i javno ne reaguju na Javorove obmane nego da šutnjom u njima saučestvuju.

Pokušaj gradonačelnika da odgovornost za primjedbovanu nemogućnost odbornika da za dan i po pročita i pripremi sedmogodišnju razvojnu strategiju grada od 411 strana, kao jednu od 29 tačaka, prebaci na dobru volju odbornika, višestruko je problematičan.

Najprije, obaveza je predlagača, a pravo odbornika da dobije materijale propisanim putem, a ne da gleda u zvijezde kako da se informiše o nekom pitanju o kojem treba da glasa. Dalje, gotovo djetinjast je argument gradonačelnika da je odbornik nedolaskom na „javnu raspravu“ o strategiji propustio da se informiše o materijalu. Ako govori o događaju od 11. decembra, bio je to sastanak partnerske grupe, a ne javna rasprava /mediji nisu pozvani, nego su nakon događaja dobili saopštenje za javnost/. Na fotografijama Gradske uprave s tog događaja odbornici se mogu prebrojati na prste jedne ruke. Sve i da su bili svi osim Kukolja, morao bi se mijenjati poslovnik na način da legalizuje ovu inovativnu praksu upoznavanja odbornika sa skupštinskim materijalima. I na kraju, niti je strategija o kojoj su se odbornici izjašnjavali 26. decembra jednaka ni radnoj verziji sa sajta Agencije Preda, ni radnoj verziji upućenoj na javni uvid 3. decembra ni radnoj verziji s tog sastanka partnerske grupe. I tako obiman materijal nijedan odbornik ne bi stigao pročitati i uporediti s prethodnim verzijama, sve i da baš ništa drugo nema da radi tih dan i po do sjednice.

Meni su bili potrebni dani i sedmice, a pratim donošenje nove strategije, još od prvog raspisanog pa poništenog tendera za izbor pružaoca usluge izrade tog dokumenta. Sad još više vjerujem da je po okončanju izrade trebalo održati posebnu sjednicu, a ne požurivati ljude iz „Prede“ i dovoditi ih u situaciju da se pravdaju što će oduzeti više vremena.

Najveća razlika materijala usvojenog 26. decembra u odnosu na ranije verzije jeste da je neko projekat novog vrtića na Pećanima i sportske dvorane na Urijama iz kategorije koju su autori strategije pažljivim biranjem riječi nazvali „Izazovi“ prebacio u kategoriju „Ključni projekti“. U izazovima su ostali obilaznica, zaštita od poplava, bolnica, biblioteka, omladinsko-kulturni centar, zatvoreni bazen, javna parking garaža, bivša „Selena“ i ribnjak. Ključne projekte prvobitno su činili nova poslovna zona, centar za visoko obrazovanje, palijativni centar, sanitarna deponija i smart kampus. Zajedničko za svih ovih pet projekata je što su novi, a ta karakteristika izbijena im je naknadnim uvrštavanjem vrtića i dvorane, priča starih pet odnosno 13 godina.

U odborničkim pitanjima Kukolj je aktualizovao problem prokišnjavanja bolnice i podsjetio Javora da je u kampanji 2021. godine obećao da će projekat biti realizovan naredne, dakle 2022. godine, te predložio da od 77 miliona maraka budžeta predsjednika Republike Srpske, sedam bude uloženo u krov bolnice.

Javor je odgovarao, u tri navrata, ukupno 16 minuta i 49 sekundi. Da biste stekli sliku koliko je to vremena, evo, više od pola TV dnevnika. Da biste stekli sliku koliko je to prostora, evo, više od četiri kucane A4 stranice teksta. Ili, preciznije, više od tri hiljade riječi. Ili trideset puta više nego što je bilo potrebno: „To smo ukazivali dugi niz godina prije što smo došli na vlast. Kada smo preuzeli vlast u gradu Prijedoru, samim tim preuzeli smo i odgovornost za samu bolnicu. /…/ Zaključak je da je napokon, ja ću reći napokon, došla i bolnica ‘Doktor Mladen Stojanović’ na red, naredne godine. /…/ Svakako da sam obavio razgovor sa predsjednikom Republike Srpske u vezi vrtića, znači, to je za mene jako važno, a isto tako, što se tiče same bolnice, on mi je dao upravo podršku i on je rekao da će se potruditi zajedno sa ministarstvom da obezbijedi kompletan iznos, znači 140 miliona /maraka/.“

Odbornik SDS-a Živko Rosić pitao je za izgradnju auto-puta Prijedor – Banjaluka.

Javor: „Oni su mi rekli i uvjerili da od marta kreće još dodatno, kreću još dodatno radovi sa pojačanim, svakako, radnicima iz Kine i gdje su me uvjerili, znači, da tada, do tada očekuju da dodatnih 15 ili 20 kilometara će biti završeno što se tiče imovinsko-pravnih odnosa prema Banjaluci. /…/ Šta smo se dogovorili na tom sastanku? Da odmah poslije Nove godine, dok prođu praznici, tamo poslije 15. januara, održimo sastanak, znači, u januaru da bude sastanak, da vidimo kako eventualno teku te neke pripremne radnje, da ne čekamo taj mart. /…/ Tako da smo zakazali taj sastanak do kraja januara, da se čujemo poslije 15. januara, isto u Gradskoj upravi.“

Odbornik Milenko Vujković aktualizuje pitanje „Autotransporta“, govoreći da je trenutno najveći problem prevoz đaka. Ne izgovara riječ štrajk niti spominje dopis Gradske uprave koji su škole proslijedile roditeljima da će ovaj prevoznik normalizovati saobraćaj 12. decembra. Ne samo da se to nije desilo, nego je 24. decembra štrajk prerastao i u generalni.

Javorov odgovor traje 13 minuta i 45 sekundi.

Ukazuje na to da „Autotransport“ pokriva oko 30 odsto saobraćaja, a privatni prevoznici 70 odsto i da štrajk radnika „Autransporta“ ne znači da staje autobuski prevoz na teritoriji Prijedora. Ne kaže da za đaka i svakog drugog putnika koji ima samo „Autotransport“ tih 30 je jednako što i sto posto. Niti da li je 70 prema 30 u korist privatnih prevoznika povoljan omjer za javno gradsko preduzeće koje pruža uslugu od opšteg javnog interesa.

Nabraja stotine hiljada i milione maraka iz budžeta grada ovom preduzeću koje je bilo samoodrživo, poslovalo od 2010. godine, kada ga je Vlada Republike Srpske ustupila gradu na upravljanje, do 2020. godine, dakle od vlastitih prihoda, bez budžetskog novca.

Potom kaže: „Jedna osoba i ne može snositi odgovornost, da kažemo da je kriv direktor. Ne!“ I dodaje da se problemi gomilaju godinama. I između redova prijeti.

„U čitavoj Bosni i Hercegovini, od preko 130 lokalnih zajednica, samo grad Prijedor i Sarajevo imaju ‘Autotransport’. Samo grad Prijedor i Sarajevo. Zapamtite to! I šta nas, najlakše je meni kao gradonačelniku reći, pa, ugasićemo i mi, jednostavno nije održivo.“

A ne postavlja pitanje svoje odgovornosti u imenovanju svih direktora u svim društvima gdje u skupštini akcionara grad ima apsolutnu većinu.

Optužuje radnike ove firme da štrajkuju uprkos tome što je grad ispoštovao zahtjeve. Podsjećamo, štrajk s početka novembra prekinuli su radnici nakon što im je gradonačelnik obećao 200.000 KM na drugom rebalansa budžeta grada za 2024. kojeg je tada Javor najavio da će se desiti do kraja novembra, te 300.000 KM do 10. januara iz budžeta grada za 2025. godinu. Sjednica se nije desila do kraja novembra, nego 5. decembra, a nacrt ni ne može u realizaciju dok se ne usvoji u prijedlogu, što se desilo tek 26. decembra. Nakon sjednice 5. decembra Javor novinarima izjavljuje da je toga dana iz budžeta grada uplaćeno 200.000 KM „Autotransportu“, a na narednoj sjednici ne spominje da je račun preduzeća bio blokiran i da tim novcem radnicima nije mogla ni biti isplaćena neka od zaostalih plata, što je bio jedan od zahtjeva štrajkačkog odbora i sindikata.

I na ovo, kao i na mnogo šta još, odbornici kojima je situacija poznata, odluče da ćute.

Ali, gradonačelnik Prijedora, prvi put u istoriji lokalne samouprave, ima i portparola. Pored postojeće službe za odnose s javnošću, ovo radno mjesto sistematizovano je oktobra 2022. godine, popunjeno je od početka ovog mjeseca, pa je za očekivati i napredak prvog čovjeka grada u oblasti komunikacije.

A prostora za napredak ima i u formi i u sadržaju.

Tekst i foto ilustracija – Katarina Panić – www.prijedordanas.com

/nastaviće se/

Pogled iz šestog reda Skupštine: Zagrijavanje

Pogled iz šestog reda Skupštine: Rokovi