U Galeriji Udruženja likovnih umjetnika Prijedora svečano je otvorena izložba “Umjetnost zlatnog doba”, koja prikazuje radove nastale kroz projekat podržan iz budžeta Grada Prijedora za 2024. godinu.

Izložbu je organizovalo Udruženje likovnih umjetnika Prijedor u saradnji sa JU Dom za starija lica Prijedor, a autori radova su upravo korisnici ovog doma.

“Izlažem jednu sliku u okviru ove izložbe. Kao inspiracija za nju poslužilo mi je sjećanje na moju prvu ljubav. Nažalost, ona je poginula sa samo 18 godina. To sjećanje na nju pokušao sam da prenesem na platno, da iz glave izvučem njen lik. Za emocije, za dušu, veoma je važno da iz sebe izbacimo sve ono što nosimo. Nekada imamo nešto u sebi, ali ukoliko ne pokušamo da to izrazimo, onda to nestane samo od sebe. Ipak, ako se upustimo, ako pokušamo, možda uspijemo, možda krenemo tim putem i ostvarimo nešto u životu”, rekao je osamdesetdvogodišnji Ilijaz Fetibegović, koji je dugi niz godina radio kao portretista u Holandiji.

Izložbi je prethodila dvomjesečna radionica na kojoj su Andrea Krnetić Grbić i Marija Dobrijević podučavale 13 polaznika različitim umjetničkim tehnikama.

Na izložbi je predstavljeno oko 50 radova koji prikazuju njihov kreativni napredak. Projekat je usmjeren na promociju umjetničkog izraza starijih osoba i njihovo aktivno uključivanje u kulturni život zajednice, poručili su iz ULUP-a.

“Za mene je ovo veoma zanimljivo i bogato iskustvo. Kroz razgovore sa Marijom, shvatile smo da smo obje obogaćene ovim iskustvom i da je sloboda izraza, bez opterećenja rezultatom, ključni utisak. U našem gradu postoje mnoge radionice, ali nijedna nije bila fokusirana na starije osobe. Marija i ja smo primijetile da uopšte nije bilo ovakvog sadržaja za starija lica, pa smo odlučile da uključimo korisnike Doma u ovaj projekat, jer su oni često zanemareni u smislu kulturnih aktivnosti i imaju rijetko priliku da učestvuju u ovakvim radionicama”, izjavila je Grbićeva.

Na otvaranju je, pored organizatora, učesnika i posjetilaca, prisustvovao i vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za kulturu, međunarodnu saradnju, sport i nevladine organizacije Aleksandar Milješić, koji je istakao značaj kreativnog rada za unapređenje kvaliteta života starijih sugrađana.

“Udruženje likovnih umjetnika Prijedor, s kojim Gradska uprava i resorno odjeljenje s kojim rukovodim imaju izvrsnu saradnju u poslednjih nekoliko godina, realizovalo je izuzetno interesantan projekat čije je finale izložba ‘Umjetnost zlatnog doba’. Ovaj projekat je spojio profesionalne umjetnike i amatere, odnosno korisnike Doma za starija lica našeg grada, koji su na sebi svojstven način, kroz umjetnost, iskazali svoja osjećanja, emocije i životna iskustva. Ovaj projekat je sjajan primjer da kultura nema granica i da svi, na svoj način, mogu dati doprinos kulturnom životu, posebno u oblasti umjetnosti”, izjavio je Milješić.

Izložba će biti otvorena do 31. marta u Galeriji ULUP-a.

kozarski.com