U moru vijesti o raznoraznim kriminalnim radnjama, u javnosti prilično zapaženo prolaze i one u kojima su glavni akteri službenici banaka, koji su potkradanjem pokušali da se okoriste kako o banku u kojoj rade, tako i o njene klijente.

To kod građana izaziva veliku bojazan, jer se plaše da će osvanuti dan kada će ih banka obavijestiti da su i njihove pare dobile krila, odnosno, da ih je tamo neki službenik prebacio na svoj račun.

Takođe, riječ o pojavi koja ljude odbija od bilo kakvog poslovanja sa bankama, osim u slučajevima kada je to neophodno.

Slučajeve pronevjera u bankama mogli bismo, praktično, nabrajati do sutra, ali ćemo podsjetiti na samo neke od njih, koji su neslavno završili po alave službenike.

Podsjetimo, u februaru lani Službenica “Rajfajzen banke” iz Trebinja M.M. osumnjičena je za pronevjeru više od 260.000 KM štediša ove banke. Osumnjičena je za falsifikovanje potpisa klijenata, na osnovu čega je novlašteno prisvajala njihov novac koji su oni banci povjeravali na čuvanje u dužem vremenskom periodu.

U avgustu je bankarska službenica iz Bijeljine Ljiljana Đukić optužena da je potkradala klijente banke, sa čijih je računa skinula i prisvojila 34.175 KM. Ona se tereti da je počinila krivična djela pronevjere i falsifikovanje isprave, te da je, radeći na poslovima referenta platnih transakcija, klijente potkradala duže od 5 godina?!

U septembru prošle godine policija u Prijedoru uhapsila je M.P. iz ovog grada zbog sumnje da je kao direktor poslovnice banke počinio pet krivičnih djela?! Osumnjičeni se tereti za krivična djela prevara, zloupotreba povjerenja, utaja, zloupotreba položaja odgovornog lica i zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja, te da je za 2 godine pribavio protivpravnu imovinsku korist od 668.199 KM.

U oktobar je Okružno javno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu podiglo je optužnicu protiv službenice banke Alise Slato – Velagić (39) zbog falsifikovanja isprave. Njoj se na teret stavlja da je 31. maja 2021, radeći kao rukovodilac poslovnog odnosa sa fizičkim licima u banci u Ilidži, bez ovlaštenja komitenta S.Č. iz Dubrovnika sačinila neistiniti opšti devizni nalog koji je potpisala umjesto S.Č i ovjerila službenim pečatom, te ga upotrijebila u poslovanju kao istinit.

– Na osnovu tog naloga je novčani iznos od 26.310 KM sa nerezidentnog računa S.Č. doznačila u korist računa svoje sestre S.A. Zatim je istog dana bez ovlaštenja sestre S.A. izvršila bezgotovinsko plaćanje, kojim je s računa sestre novac u iznosu od 25.596 KM prebacila na ime svog kredita drugoj banci. Iznos od 698.82 KM prebacila je na ime uplate za kreditnu karticu, koju je imala u toj banci – navodi se u optužnici koju je potvrdio Osnovni sud u Sokocu.

U decembar lani radnica jedne banke u Trebinju M.M. osumnjičena je da je falsifikovala potpise klijenata i na taj način oštetila banku za više od 630.143 KM…

Poslednji slučaj koji je poprilično odjeknuo u Srpskoj, jeste onaj u kojem je glavni akter Dijana Simeunović iz Bijeljine iskoristila svoj položaj i ovlaštenje dok je radila kao rukovodilac u jednoj banci.

Ona je, naime, putem svoje službene šifre pristupala sistemu banke unoseći u njega neistinite podatke. Novac je prebacivala sa računa banke na svoj račun, potom na račune svog supruga i kćerke. Nakon toga, oni su novac podizale, čime su banku oštetili za skoro pola miliona KM. Okružno javno tužilaštvo Banjaluka Simeunovićevoj je predložilo pritvor

Kako saznajemo, ona je radila bijeljinskoj filijali Naše banke Banjaluka.

Više detalja o ovom slučaju pokušali smo da saznamo u ovoj banci, što nam nije pošlo za rukom.

– Ovaj događaj nije narušio poslovanje sa našim klijentima, odnosno nijedan račun naših klijenata nije oštećen – poručili su iz Naše banke Banjaluka.

srpskainfo.com