Predsjednik Skupštine grada Prijedora Igor Kneginjić pozvao je odbornike da se registruju na aplikaciji eCitizen koja služi za komunikaciju između građana i odbornika, kao i ostalih organa lokalne samouprave.

On je naveo da aplikacija pruža odbornicima i potrebne informacije o sjednicama Skupštine, a građanima omogućava postavljanje pitanja odbornicima, učestvovanje u javnim raspravama, davanje sugestija i prijedloga za rad Skupštine, kao i ostalih organa lokalne vlasti.

“Kako bi odbornici mogli koristiti ovu aplikaciju, neophodno je da se registruju. Ukoliko neko nije registrovan ili ako se ne snalazi što se tiče registracije, imate mogućnost da se javite i da dobijete dodatna pojašnjenja. Molimo vas da pokušamo to već do petka, ko nije registrovan i ko ne može samostalno da se registruje, da se javi sutra ili najdalje u petak i da završimo tu obavezu. To je ono što je već na neki način trebalo da imamo već od konstitutivne sjednice”, rekao je Kneginjić na sjednici Skupštine grada 12. marta, a konstitutivna je održana 27. novembra prošle godine.

Grad Prijedor godinama učestvuje u brojnim projektima digitalizacije usluga, povećanja transparentnosti putem elektronskih platformi i uvođenja smart koncepata, među kojima je i aplikacija eCitizen.

Zamjerke su da građani ne koriste dovoljno online servise koji su im na raspolaganju, ali su zamjerke na račun javnih organa koji ne odgovaraju na upite građana znatno ozbiljnije. Građani mogu, a ne moraju koristiti date im prilike za jednostavnu, brzu i javnu komunikaciju sa izabranim predstavnicima vlasti, dok izabrani nosioci dužnosti imaju obavezu da odgovore, ali se, većina, ponaša kao da i za njih vrijedi princip dobrovoljnosti.

Tako se u prošlom sazivu lokalne vlasti /2020-2024/ registrovalo svega petero zvaničnika, i to gradonačelnik Slobodan Javor /SNSD/ i njegov zamjenik Žarko Kovačević /US/, te troje od 31 odbornika Skupštine grada. Saša Bursać /SNSD/ i Igor Javorić /DNS/ dobili su po jedno pitanje, a odgovorili na nula pitanja, kao i zamjenik gradonačelnika Kovačević.

Stopostotni odziv imala je odbornica Azra Pašalić s jednim pitanjem i jednim odgovorom, dok je gradonačelnik Javor od šest
pitanja koje je dobio u periodu od 8. marta 2023. do 19. novembra 2024. odgovorio na jedno, prvo:

/Septembar ove godine iz Javorovog odgovora odnosi se na 2023. godinu./

Bez odgovora gradonačelnika ostala su pitanja o zaštiti od poplava, kanalizaciji, javnoj rasvjeti, pojedinačnom stambenom problemu i mogućnostima uzgoja paulovnije kao brzorastuće vrste za potrebe „Toplane“.

Na istoj platformi je i rubrika „Pritužbe“ sa 15 kategorija i pet mogućih statusa: kreirana, neprimjerena, u postupku, odgovorena i riješena. Najviše podsjeća na nekadašnju rubriku “48 sati” s kojom je svojevremeno tadašnji gradonačelnik Prijedora Dalibor Pavlović krenuo vrlo ambiciozno, a koja je u međuvremenu ukinuta. Ova trenutno sadrži 81 pitanje građana postavljeno u periodu od 12. maja 2020. do 18. marta 2025. Pitanja se ovdje postavljaju ne funkcionerima i izabranim licima nego organima lokalne uprave i, ne ulazeći ovaj put u analizu odgovora, izgleda da im se responsivnost ne može ni porediti. 40+ odgovorenih, 20+ riješenih i 10+ u postupku. Koliko se vidi, nijedna ignorisana.

Danas je dvije sedmice od poziva predsjednika Skupštine grada da se u roku od dva dana svi odbornici registruju ili da pomoć za registraciju zatraže u skupštinskoj službi. S današnjim danom na platformi https://ecitizen.ba/prijedor/home ih je 25 od 31, a u posebnom linku na padajućem meniju je i gradonačelnik. Koliko do juče, bila su registrovana samo dva odbornika. Pitanja mogu da počnu.

Tekst – Katarina Panić/Aleksandar Drakulić – www.prijedordanas.com