U temama o korupciji u zdravstvu često se zanemari ili se ne ističe da je daleko veći broj zdravstvenih radnika koji svoj posao rade časno, pošteno i odgovorno, od onih koji to nisu, izjavio je danas direktor bolnice “Doktor Mladen Stojanović” Prijedor Mirko Sovilj.
“Usuđujem se tvrditi da 97 odsto ljudi u zdravstvu radi pošteno, a da je samo tri odsto onih koji imaju sklonost da kad dođu na posao toga dana žele neto ponijeti kući, ne čekajući platu”, rekao je Sovilj na okruglom stolu o temi “Institucionalna borba protiv korupcije” koji je u Prijedoru organizovao Centar javne bezbjednosti Prijedor.
On je ocijenio da se u javnosti više priča o korupciji u zdravstvu nego što je u stvarnosti ima na terenu, da je potrebna pomoć pacijenata u otkrivanju slučajeva u kojima su bili izloženi iznudi, jer se bez toga nijedan slučaj “ne može izvesti do kraja, stvari se ne mogu nazvati pravim imenom i rezultati borbe protiv korupcije su skromni”.
“Činjenica, koja je, takođe, nedovoljno naglašena, je da taj mali broj spremnih na korupciju kvari ugled i poštenih kolega i institucije u kojoj rade”, naveo je Sovilj.
Dekan Rudarskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Vladimir Malbašić ukazao je na rasprostranjeno pogrešno shvatanje korupcije, odnosno svođenje na samo one slučajeve u kojima je došlo do razmjene novca, čak i među studentima, koji se smatraju progresivnijim dijelom populacije.
“Pored toga, problem je što se kod nas procesuiranje korupcije još koristi kao politički instrument. To ne smije biti tako nego mora biti pitanje morala, integriteta i karaktera ličnosti”, istakao je Malbašić.
Direktor Medicinske škole Prijedor Milenko Kosić rekao je da za ovu srednju školu kruže priče da je mogu upisati “samo đaci koji daju novac ili koji imaju veze”.
“Činjenica je da ove godine upisujemo 26 đaka od kojih već imamo 20 ‘vukovaca’, šest učenika sa po jednom četvorkom u đačkoj knjižici i pedesetak odlikaša ispod crte”, naveo je Kosić.
On je dodao da je i lično utvrdio nezakonitost kod profesora ove škole koji je za troje svojih đaka držao instrukcije, što je protivzakonito.
Rukovodilac prijedorske filijale Fonda PIO Republike Srpske Dražen Vrhovac rekao je da sve organizacione jedinice unutar ovog fonda raspolažu softverom, odnosno podjelom posla na deset nivoa kojom je onemogućeno da “ijedan radnik ijednom korisniku bilo šta može obećati”.
“Takođe, po završenom postupku odmah slijedi interna revizija i tek nakon obavljene revizije korisnik dobija rješenje. Ni u jednu od faza aplikacije ni ja kao rukovodilac filijale nemam pristup”, pojasnio je Vrhovac.
On je dodao da, osim ovih modernih IKT rješanja, postoji i “starinski” sistem sandučadi za prijave građana koji se nalaze u svim filijalama i poslovnicama Fonda i u prostorijama udruženja penzionera.
“Ključevi tih sandučića su kod generalnog direktora i prazni ih jednom mjesečno radnik kojeg generalni direktor ovlasti za to. Predmeti prijavljeni na taj način tema su redovnih mjesečnih kolegijuma rukovodilaca filijala sa upravom Fonda”, naveo je Vrhovac.
Predsjednik Skupštine grada Prijedora Sead Jakupović rekao je da je činjenica da grada Prijedora nema u kriminalnim aferama i da su za takav ambijent zaslužni gradska uprava, policija i građani.
“Mora se raditi na promjeni svijesti građana i ohrabriti ih da prijavljuju korupciju”, dodao je Jakupović.
CJB Prijedor inicirao je održavanje današnjeg okruglog stola o temi “Institucionalna borba protiv korupcije” imajući u vidu globalnu i regionalnu borbu za suzbijanje i smanjenje korupcije.
SRNA