Fond za dječiju zaštitu RS već 22 godine realizuje projekat „Socijalizacija djece Republike Srpske“ i do sada je obuhvaćeno oko 40.000 učesnika sa teritorije Srpske. I ove godine djeca će lјetovati na crnogorskoj obali u Bečićima od 01. juna do 24. septembra. Javni konkurs za prijavu djece učesnika i stručnog osoblјa otvoren je 31. marta i biće dostavlјen svim osnovnim školama na području Prijedora, zatim udruženjima koja okuplјaju djecu cilјnih kategorija kao i Centru za socijalni rad. Sve troškove boravka djece na moru snosi Fond”, navodi Bojana Derkuća Bevandić.

Koje su djelatnosti Fonda za dječiju zaštitu i koja se prava ostvaruju posredstvom ove ustanove?

– U Republici Srpskoj dječija zaštita zakonom je definisana kao djelatnost od opšteg interesa koja je usmjerena na ostvarivanje više cilјeva, a to su, između ostalog: podrška za rađanje djece i usklađivanje rada i roditelјstva, stvaranje uslova za ujednačavanje nivoa zadovolјavanja razvojnih potreba djece te pobolјšanje materijalnog položaja porodica sa djecom. Fond za dječiju zaštitu je javna ustanova koja je nosilac ove djelatnosti i sistema dječije zaštite i posredstvom koje se ostvaruju prava normirana Zakonom o dječijoj zaštiti Republike Srpske. Ovim zakonom regulisano je devet prava iz sistema dječije zaštite i uslovi za njihovo ostvarivanje, a to su: pomoć za opremu novorođenčeta, materinski dodatak, dodatak na djecu, zadovolјavanje razvojnih potreba djece, pronatalitetna naknada za trećerođeno i četvrtorođeno dijete i naknada roditelјu njegovatelјu ili njegovatelјu kao prava koja ostvaruju fizička lica, te refundacija naknade plate za vrijeme korištenja porodilјskog odsustva, refundacija naknade plate za vrijeme rada sa polovinom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta do 3 godine i refundacija naknade plate za vrijeme rada sa polovinom punog radnog vremena radi pojačane njege i brige o djetetu sa smetnjama u razvoju kao prava koja ostvaruju pravna lica.

Sjedište Fonda je u Bijelјini gdje su i odgovarajuće stručne službe Fonda. Vi ste rukovodilac Filijale Prijedor. Možete li nam ukratko objasniti koju ulogu u ostvarivanju prava iz dječije zaštite imaju filijale?

– Filijale su zasebne organizacione jedinice Fonda zasnovane na teritorijalnom principu. Fond ima šest filijala koje pokrivaju teritoriju Republike Srpske, a Filijala Prijedor je jedna od njih. U filijalama se obavlјaju poslovi rješavanja po zahtjevima stranaka za ostvarivanje prava iz dječije zaštite u prvostepenom upravnom postupku. U okviru filijala obrazuju se poslovnice za područje jedne ili više jedinica lokalne samouprave. Konkretno, Filijala Prijedor ima tri poslovnice i to u Prijedoru, Novom Gradu i Kozarskoj Dubici. Nadležni radnici iz Poslovnice Prijedor vrše i prijem i obradu zahtjeva u onim lokalnim zajednicama gdje ne postoje uslovi i potreba za formiranjem poslovnica, a to su opštine Oštra Luka, Krupa na Uni i Kostajnica. Dakle, Filijala Prijedor posredstvom svojih poslovnica provodi prvostepeni upravni postupak za ostvarivanje prava iz dječije zaštite u navedenim gradovima i opštinama, te obavlјa druge poslove u skladu sa zakonskim propisima i internim normativnim aktima Fonda.

Kada je riječ o pravima iz oblasti dječije zaštite, kako teče isplata refundacija naknade plata porodilјama kao i materinskog i dječijeg dodatka?

– Po osnovu ostvarenih prava iz sistema dječije zaštite, uklјučujući i ova koja ste naveli, redovno se vrši isplata novčanih sredstava korisnicima i to početkom mjeseca za prethodni mjesec. Na internet stranici Fonda svakog mjeseca se objavlјuju detalјne informacije vezane za datum početka isplate, broj korisnika kao i ukupan novčani iznos koji se isplaćuje za sva prava fizičkih lica, tako da naši korisnici imaju blagovremenu informaciju, a već su i navikli da je isplata redovna, te da se vrši početkom mjeseca na kućnu adresu ili njihov tekući račun u zavisnosti od toga za koji način isplate su se opredijelili prilikom podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava. Poslodavci, korisnici prava na refundaciju naknade plate, sredstva mogu trebovati po mjesecima ili za više mjeseci nakon što im se prizna pravo na refundaciju, a isplata se vrši redovno kao i za sva ostala prava iz sistema dječije zaštite.

Koliko predmeta je Filijala Prijedor ukupno obradila u 2024. godini, a koliko od ukupnog broja Poslovnica Prijedor?

– U 2024. godini Filijala Prijedor je sprovela prvostepeni upravni postupak i donijela prvostepeni upravni akt u ukupno 3.657 upravnih predmeta. Od tog ukupnog broja, Poslovnica Prijedor, kao poslovnica sa najvećim brojem korisnika, riješila je 2.461 predmet.

U toku je Javni konkurs Fonda za prijavu djece i stručnog osoblјa za učešće u projektu „Socijalizacija djece Republike Srpske -2025 godine“. Možete li nam reći nešto više o ovom projektu ?

– Pravo na zadovolјavanje razvojnih potreba djece, kao jedno od prava iz sistema dječije zaštite, realizuje se neposrednim pružanjem usluga i podrške djeci kroz odgovarajuće projekte utvrđene programom Fonda. Uz podršku Vlade Republike Srpske i resornog Ministarstva zdravlјa i socijalne zaštite, Fond ovo pravo već 22 godine realizuje kroz Projekat „Socijalizacija djece Republike Srpske“ i u dosadašnjoj realizaciji obuhvaćeno je oko 40.000 učesnika sa teritorije Srpske. Projekat se ove godine, kao i prethodnih, realizuje na crnogorskoj obali u Bečićima u periodu od 01.06. do 24.09. u dvanaest desetodnevnih i jednoj osmodnevnoj smjeni sa obezbijeđenim punim pansionom. Javnim konkursom je predviđeno čak 15 cilјnih kategorija djece koja se mogu prijaviti za učešće u projektu. Napomenula bih i to da su djeca-učesnici pod stalnim nadzorom vaspitača koji se angažuju za pratnju djece koja učestvuju u okviru jedne smjene. Pored vaspitača, za rad sa djecom angažuju se profesori fizičkog vaspitanja kao sportski animatori koji vode školu plivanja i izvode sa njima druge sportske aktivnosti. U odmaralištu sa djecom takođe boravi medicinsko osoblјe, a tu je i suportivno osoblјe tj. psiholozi kao i kooridinator smjene te studenti-volonteri koji pripremaju različite radionice u kojima djeca mogu da iskažu svoje talente, unaprijede vještine, ali i da nauče nešto potpuno novo. Bitno je reći i to da se stručno osoblјe takođe angažuje na osnovu javnog konkursa kojim su propisani uslovi za učešće u projektu u ulozi vaspitača, sportskog animatora, koordinatora smjene ili suportivnog osoblјa. Sve troškove boravka djece na moru snosi Fond.

Šta su cilјevi ovog projekta?

– Cilјevi koji se postižu učešćem u ovom projektu su brojni, između ostalih to su: međuregionalno druženje učesnika, budući da u svakoj smjeni učestvuju djeca iz različitih gradova i opština širom Srpske, zatim podsticanje ukupnog razvoja djeteta kroz osamostalјivanje i podizanje nivoa socijalnih kompetencija, integracija djece sa smetnjama u razvoju i djece iz socijalno depriviranih porodica u vršnjačku grupu, te razvijanje osjećaja empatije i tolerancije na međusobne specifičnosti i razlike, što smatramo posebno značajnim. Naravno, tu su i benefiti za zdravlјe djece koje ima morska voda i mediteranska klima. Javni konkurs za prijavu djece učesnika i stručnog osoblјa objavlјen je u dnevnom listu “Glas Srpske” dana 31.3.2025. godine i biće otvoren 30 dana od dana objavlјivanja. Konkurs će biti dostavlјen i svim osnovnim školama na području grada Prijedora, zatim udruženjima koja okuplјaju djecu cilјnih kategorija, kao i Centru za socijalni rad. Za promovisanje projekta obezbijeđen je i odgovarajući plakat koji ćemo takođe dostaviti što većem broju javnih ustanova i udruženja kako bi postigli da što veći broj roditelјa djece cilјnih kategorija dobije pravovremeno informaciju o konkursima. Naravno, koristim i ovu priliku da pozovem zainteresovane roditelјe da dođu u naše poslovnice, gdje ćemo im dati sve potrebne informacije u vezi sa prijavom i učešćem djece o ovom projektu.

Za kraj, recite nam koji su cilјevi Filijale kojom rukovodite u ovoj godini?

– Cilј Fonda uopšte, pa i njegovih filijala, uvijek je isti, a to je brzo i efikasno postupanje kod ostvarivanja prava iz dječije zaštite i redovna isplata novčanih sredstava korisnicima. I u ovoj godini, cilј Filijale je blagovremeno, ekonomično i zakonito rješavanje upravnih predmeta, te kvalitetan i profesionalan rad sa korisnicima prava iz dječije zaštite u skladu sa najvišim standardima i najbolјom praksom rada javne uprave.

kozarski.com