Prijedor: Izložba “I mi sanjamo” u šetalištu naredna dva mjeseca – FOTO
Izložba fotografija pod nazivom „I mi sanjamo“, posvećena licima sa Daun sindromom, postavljena je Prijedoru u galeriji na otvorenom koja se nalazi u šetališnoj zoni u centru grada.
Izložbu je, kao i sve ostale aktivnosti u povodu 21. marta, Svjetskog dana Daun sindroma, organiizovalo je Udruženje građana Kreativna radionica „Kike tačke“.
„Ovo je kruna našeg projekta. Veliko hvala svim prijateljima, saradnicima, sponzorima koji su nas podržali“, saopštilo je danas ovo udruženje.
Na panoima se nalazi 26 fotografija velikog formata autora Igora Motla.
On je mjesec dana radio na ovom projektu boraveći sa štićenicima Doma za lica sa invaliditetom, učenicima „Centra Sunce“ i korisnicima dnevnog centra „Neven“ u Prijedoru koje je fotografisao u okruženjima različitih zanimanja i profesija.
„Moj prvi susret sa osobama s Daun sindromom je u osnovnoj školi. Ja sam bježao od dječaka za koga sam mislio da želi da me bije, da želi da me opljačka, da želi da mi otme nešto. Ustvari, on je samo želio komunikaciju, ništa drugo. Ali ja sam tada, kao klinac, imao strah, jer nikad sa mnom niko nije razgovarao o tome“, rekao je Motl Srni.
On je naveo da je u društvu bio ustaljen otklon prema licima s razvojnim smetnjama i da je pripisivanje negativnog konteksta bilo uobičajeno, a da se to postepeno vremenom mijenja.
„Ja sam se vraćao iz `Mire Cikote`, a on, pretpostavljam, iz `Đorđa Natoševića`, da l prema autobuskoj stanici. Mi smo živjeli u kući Miljuša, bili podstanari. Vjerovatno su nam se poklapale smjene. I on svaki put kada je mene vidio, iz nekog razloga, ozario bi se, da li zato što sam ja bio jedini tu ili je to neki njegov način komunikacije možda bio prema svima. Uvijek je imao neki kontakt, neku potrebu da krene prema meni. Mene je to užasno plašilo. I ja sam bježao od njega, ja sam trčao u kuću, zaključavao se, čučao u ćošku, čekao, gledao kroz prozor da li je on otišao. Nikada on nije išao u dvorište, on je stajao minut-dva ispod prozora, nešto je gledao i onda bi otišao. Ali u mojoj glavi, klinačkoj, to je bilo, ne znam, da on želi da mi nanese neko zlo“, sjeća se Motl.
On je dodao da je zahvalan Udruženju „Kike tačke“ na prilici da se i na ovaj način svijet osoba sa Daun sindromom uključi u društvo.
Izložba će biti postavljena naredna dva mjeseca.
SRNA/Katarina Panić – www.prijedordanas.com