Koautorski rad profesora Tomislava Gašića iz Prijedora objavljen je u istaknutom međunarodnom naučnom časopisu “Heltker” /Healthcare/ što je regionalni uspjeh.

“Kolege i ja imamo desetine i desetine objavljenih naučnih i stručnih radova na SCI listi, ali po rangu publikacije ovo nam je najviša ikad. To je regionalni uspjeh svih nas”, rekao je Srni Gašić.

On je rekao da je objavljeni rad pokazuju da trening u virtualnoj stvarnosti nudi znatne prednosti kao dodatak ili alternativa tradicionalnom treningu, te da je polje primjene veoma široko, od rehabilitacije do vrhunskog sporta.

“Na primjer, vozačima boba, uz pomoć virtuelne stvarnosti, kreiraju se uslovi da treniraju u bilo koje doba godine i njihov trenažni proces ne zavisi od snijega i leda”, izjavio Gašić.

On je istakao da nalazi pokazuju da trening u virtualnoj realnosti znatno poboljšava fleksibilnost, motivaciju i kognitivne sposobnosti.

“Nudi znatne prednosti kao dodatak ili alternativa tradicionalnom treningu, naročito za pojedince sa ograničenim pristupom tradicionalnim metodama vježbanja, resursima ili fizičkom dostupnošću. Nasuprot tome, tradicionalna fizička aktivnost pokazuje nadmoć u razvoju snage, izdržljivosti i kardiorespiratornih funkcija”, naveo je Gašić.

Objavljeni rad 13 eksperata za sport i fizičku kulturu iz Republike Srpske, Srbije i Rumunije pod naslovom “Sistematski pregled i meta-analiza virtuelnih i tradicionalnih programa fizičke aktivnosti: efekti na fizičke, zdravstvene i kognitivne ishode” bavi se poređenjem programa virtuelne stvarnosti sa tradicionalnim programima fizičke aktivnosti, te identifikovanjem prednosti i ograničenja obje metode.

Gašić je naveo da se vrijednost naučnog rada određuje na osnovu kategorije časopisa u kojem je rad objavljen, ističući da “Heltker” sa sjedištem u Švajcarskoj ima faktor uticaja 2,4 /IF/ i da je sa indeksom citiranosti od 3,5 u drugoj od četiri grupe naučnih časopisa /ku dva/, te da ima veoma visoku vidljivost.

“Preslikamo li međunarodnu standardizaciju na propise u Srbiji, odakle, zajedno s Rumunijom i dolazi najviše koautora ovog rada, časopis spada u kategoriju istaknutih međunarodnih časopisa, odnosno treću od devet kategorija po Pravilniku o postupku, načinu vrednovanja i kvantitativnom iskazivanju naučnoistraživačkih rezultata istraživača iz 2016. godine”, rekao je Gašić.

On je napomenuo da je u Srbiji prošle godine donesen i novi Pravilnik o kategorizaciji i rangiranju naučnih časopisa, a čija primjena počinje 1. juna, te da su po tom aktu naučni časopisi rangirani u 12 kategorija gdje bi švajcarski “Heltker” bio četvrta.

Tomislav Gašić /43/ diplomirao je i magistrirao na Fakultetu fizičkog vaspitanja i sporta Univerziteta u Banjaluci, studije je pohađao na Ruskom državnom univerzitetu za fizičko vaspitanje, sport i turizam u Moskvi, a doktorirao na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu.

Zaposlen je Srednjoškolskom centru Prijedor i bavi se biomehanikom u rehabilitaciji u Prijedoru, Beogradu, LJubljani, Cirihu i Berlinu.

Osim Gašića, koautori su Đorđe Hajder i Bojan Bjelica sa Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Saša Bubanj sa Univerziteta u Nišu, Nikola Aksović, Milan Marković, Radenko Arsenijević i Lazar Toskić sa Univerziteta u Prištini, te Gabrijel Stanica Lupu, Konstantin Sufaru, Danijel Lučian Dobreči, Tatijana Dobresku i Mihaj Adrijan Sava sa rumunskog Univerziteta u Bakauu.

SRNA