Gradski štab za vanredne situacije u Prijedoru naložio je „Vodovodu“ da preduzme mere kako bi vodosnabdevanje bilo normalizovano.
Zbog eskremno visokih temperatura sa nedostatkom vode muku muče meštani Ljubije i Kozarca gde su postavljene cisterne sa pitkom vodom. Meštani Ljubije tri dana nisu imali vodu, a većina njih je bila budna do kasno očekujući da će voda biti puštena makar u noćnim satima. Dolazak cisterni su dočekali sa radošću, ali ipak nastoje da vodu maksimalno štede.
Komunalna policija u saradnji sa „Vodovodom“ treba da spreči neovlašteno priključivanje na vodovodnu mrežu i neracionalnu potrošnju vode. Iz „Vodovoda“ poručuju da je veliki problem neracionalna potrošnja, jer mnogi zalivaju bašte, ulice i pune bazene.
Direktor „Vodovoda“ Vlado Reljić kaže da svakodnevno apeluje da stanovništvo vodu troši racionalno, te da će uslediti i tužbe protiv onih koji se ne budu toga pridržavali.
Gradonačelnik Prijedora Marko Pavić je naložio „Vodovodu“ da u saradnji sa drugim nadležnim institucijama poveća kontrolu kvaliteta vode za piće, a Domu zdravlja Prijedor i prijedorskoj bolnici je naloženo da obezbede pojačani prihvat stanovništva zbog mogućnosti pogoršanja zdravstvenog stanja usled ekstremnih temperatura. Dom zdravlja i Odeljenje za društvene delatnosti grada su obavezani da kontrolišu kvalitet vode u Sani i gradskim bazenima. U Komunalnom preduzeću su pojačali odvoz smeća u urbanim zonama, kako se gradom ne bi širio smrad iz kontejnera i radi sprečavanja epidemija.
Milka Grbić, rukovodilac javne higijene iz ovog preduzeća, rekla je da se ulice osvežavaju više puta, kako bi se vrućina ublažila za stanovnike koji žive u centru grada. Ona navodi da su radnici dobili radno vreme usklađeno sa visokim temperaturama. U Prijedoru i Komunalna policija ima više posla, jer je pojačan nadzor zbog sprečavanja nedozvoljenog paljenja korova i loženja vatre na otvorenom. Inspektori imaju češće kontrole na gradskim pijacama, da bi sprečili prodaju kvarljive robe.
Ribe nisu ugrožene
U Ribnjaku „Saničani“ i njegovim jezerima nivo vode je značajno pao, ali je stanje zadovoljavajuće. U ribnjaku ima od 500 do 600 tona ribe koja zasad nije ugrožena.
-Ukoliko bi vrućine potrajale još mesec dana, ribe će biti ugrožene – poručuju iz ovog preduzeća.
EuroBlic