srna-aparat za radiografiju stize u prijedorMinistar civilnih poslova BiH Adil Osmanović i direktori tri zdravstvene ustanove u BiH potpisali su danas u Sarajevu zapisnik o primopredaji medicinske opreme iz granta Vlade Japana, ukupne vrijednosti 650.000 KM.

Zapisnike o primopredaji opreme potpisali su direktori Bolnice “Dr Mladen Stojanović” iz Prijedora Mirko Sovilj, zamjenik direktora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Nenad Vanis i direktor Bolnice “Sveti apostol Luka” iz Doboja Nenad Panić.

Osmanović je naglasio da je riječ o tri aparata za kompjutersku radiografiju ukupne vrijednosti od 650.000 KM.

“Aparati su nabavljeni od neutrošenih sredstava iz donacije na osnovu Sporazuma o grantu koji su Savjet ministara BiH i Vlada Japana zaključili 14. marta 2013. godine. Ukupna vrijednost donacije za sektor zdravstva je 1,4 miliona KM i realizovana je u dva dijela”, istakao je Osmanović i dodao da je u oktobru prošle godine realizovan prvi dio donacije nabavkom opreme za endoskopiju.

Osmanović je naglasio da Vlada Japana nastavlja podršku BiH, jačanjem kapaciteta zdravstvenih ustanova, a time i stvaranjem uslova za dugoročno i održivo pružanje zadravstvenih usluga.

On je zahvalio Vladi Japana i ambasadoru Kazuja Ogavi za ovu značajnu pomoć.

Ambasador Ogava istakao je da je ova nabavka medicinske opreme samo jedna komponenta projekta “Japanska neprojektna pomoć za nabavku japanskih industrijskih proizvoda”, u vrijednosti oko 3,2 miliona KM.

Prema njegovim riječima, ovaj projekat su zajednički realizovali Ministarstvo civilnih poslova koje je bilo odgovorno za realizaciju dijela granta koji se odnosi na zdravstveni sektor, a Ministarstvo bezbjednosti BiH bilo je zaduženo za nabavku vozila za spašavanje u slučaju poplava, koja će uskoro biti isporučena upravama za civilnu zaštitu Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta.

On je naglasio da Vlada Japana pridaje veliki značaj projektima iz oblasti zdravstvene zaštite u BiH, i od 1996. godine do danas je programom opšte grant pomoći i malih grantova pomogla više od 50 zdravstvenih ustanova širom BiH u vrijednosti od oko 50 miliona evra.

Sovilj je zahvalio Vladi Japana za pomoć i za to što su primijetili da njihovu zdravstvenu ustanovu treba podržati, pogotovo u nabavci opreme.

“Videogastroskop koji smo preuzeli prošle godine je u funkciji i značajno je doprinio kapacitetu endoskopske dijagnostike”, rekao je Sovilj i dodao da će i današnja oprema koju preuzimaju omogućiti digitalizaciju radiološke dijagnostike.

Direktor Bolnice “Sveti apostol Luka” iz Doboja Nenad Panić rekao je da je značaj ove donacije i u tome što je oprema nabavljena u konsultacijama sa zdravstvenim ustanovama koje su izrazile potrebu za onim što im treba i što je predstavljalo “usko grlo” u tim zdravstvenim ustanovama.

“Oprema koju smo dobili u prvom dijelu omogućila nam je da u oblasti gastroenterologije ostvarimo vidljiv napredak i veći broj pregleda”, rekao je Panić.

Vanis je istakao da je Vlada Japana svojim donacijama pomogla da se razvije Klinički centar u Sarajevu kao najznačajnija zdravstvena institucija.

Odgovarajući na pitanje dokle je BiH stigla po pitanju legalizacije kanabisa u medicinske svrhe, Osmanović je rekao da je Ministarstvo primilo više dopisa da se kanabis stavi u medicinske svrhe, zbog čega su uputili inicijativu Komisiji za droge da na prvoj sjednici stavi ovo pitanje kao prioritetno i odredi se prema njemu.

“Riječ je o ozbiljnom pitanju koje treba dobiti mišljenje raznih institucija koje se bave ovim pitanjem i na osnovu toga ćemo vidjeti u kom pravcu ići kada je riječ o izmjenama i dopunama zakona od entitetskih do BiH nivoa”, naveo je Osmanović.

SRNA