glas-kuce za izbjegliceOd donatorske konferencije na kojoj je prikupljen prvi novac za trajno rješavanje stambenog pitanja izbjeglica iz četiri zemlje regiona prošle su tri godine i nadležni priznaju da proces ide sporo, ali ne dovode u pitanje njegovu realizaciju.

Nadležne komisije u RS pripremaju teren za gradnju 252 stana za izbjeglice i raseljena lica u okviru Regionalnog programa zbrinjavanja, a prve mašine mogle bi da budu pokrenute na proljeće.

Pomoćnik ministra za izbjeglice i raseljena lica RS Drago Vuleta izjavio je da Srpska napreduje u sprovođenju prvog i drugog talasa stambenog zbrinjavanja i da su određeni koraci napravljeni i za treći talas, odnosno stanogradnju.

– U toku je izrada lokacijskih uslova u devet opština i gradova u Srpskoj da bismo vidjeli gdje i šta možemo raditi, odnosno da li će biti projektovane garsonjere ili stanovi. Nakon toga bi trebalo da uslijedi projektovanje i da budu raspisane javne nabavke, a izbor izvođača da krene na proljeće – rekao je Vuleta.
Krov nad glavom prvo bi trebalo da dobiju najugroženiji.

– Moramo da vidimo da li će to prvo da budu garsonjere ili jednosobni i jednoiposobni stanovi, jer po projektu to mogu da budu prostori veličine do 67 kvadratnih metara, odnosno u prosjeku od 45 do 48 kvadrata – rekao je Vuleta.

Imajući u vidu nedavno upozorenje donatora da BiH, Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj novac stoji na raspolaganju do 2017. godine, Vuleta je kazao da toga moraju svi biti svjesni i da ulože maksimalne napore da ispune očekivanja.

Predsjednik Koalicije izbjegličkih udruženja u Srbiji Miodrag Linta ocjenjuje da realizacija programa ide sporo i naglašava da, očigledno, postoje komplikovane procedure na kojima insistira EU.

– I nadležne institucije u zemljama regiona bi, sa druge strane, trebalo da dodatno budu efikasnije u pripremi svih neophodnih dokumenata koji su važni da bi izbjegla i raseljena lica mogla da apliciraju kako bi riješili trajno svoje stambeno pitanje poslije dosta godina – rekao je Linta.

Strani donatori su u izvještaju o radu Fonda regionalnog programa zbrinjavanja za 2014. godinu ocijenili da je BiH ostvarila napredak na tom polju i da bi ova godina trebalo da bude godina gradnje kuća i stanova za zbrinjavanje.

Donatori su ocijenili da realizacija programa napreduje, ali da treba uložiti još novca i napora da bi u BiH, Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj bili stvoreni uslovi za život onih koji žele da se vrate na ognjišta.

Glavni donatori, odnosno predstavnici SAD, Njemačke, Italije, Norveške i Turske, vjeruju da će ove godine i u BiH početi izgradnja kuća i stanova.

Cilj Regionalnog programa je trajno stambeno zbrinjavanje 27.000 najugroženijih porodica, odnosno 74.000 izbjeglih i raseljenih u BiH, Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori.

Donacije

Na prvoj donatorskoj konferenciji u Sarajevu 2012. godine prikupljeno je oko 300 miliona evra, odnosno oko 60 odsto novca potrebnog za stambeno zbrinjavanje najugroženijih u sve četiri zemlje. Iz donatorskog fonda Srbija bi trebalo da dobije najviše i to 335,2 miliona, Hrvatska 119,7, BiH 101 milion i Crna Gora 27,7 miliona evra.

Planirana gradnja
Opština/grad broj objekata
Prijedor 50
Banjaluka 48
Derventa 32
Gradiška 30
Bijeljina 30
Vlasenica 20
Brod 15
Foča 15
Bileća 12

Glas Srpske