sud bih (1)Svjedok Tužilaštva BiH je izjavio kako je prilikom pretresa sela Zecovi (opština Prijedor) njegovom ocu naređeno da napusti porodičnu kuću, nakon čega ga više nikad nije vidio.

Denis Burnić se prisjetio kako je veća grupa srpskih vojnika došla u ljeto 1992. godine do njegove porodične kuće u zaseoku Gradina, selo Zecovi, na pretres.

“Bio je Željko Grbić, Radovan Grbić, Božo, Dragan Mrđa, Ure Grujčić, Rade Grujčić, Riđo…”, rekao je svjedok.

On je naveo da Željka Grbića poznaje, jer je dolazio do njegove kuće i pio kafu, a da su mu “Ure i Rade Grujčić prve komšije”.

“Dragan Mrđa je rekao ocu i komšiji Elvedinu da idu prema mesnici”, kazao je Burnić i dodao da ih je “vidio kako idu niz put”.

On je ispričao da je njemu Uroš Grujčić rekao da ostane kako bi otključao naninu kuću radi pretresa. Tu su, kako je naveo, ušli Uroš Grujčić i izvjesni Riđo, te je pronađena sjekirica, nakon čega je Grujčić počeo psovati.

Za ubistva, mučenja, seksualno nasilje, uništavanje i oduzimanje imovine stanovnika sela Zecovi optuženi su Dušan Milunić, Radomir Stojnić, Radovan Četić, Duško Zorić, Zoran Stojnić, Željko Grbić, Ilija Zorić, Zoran Milunić, Boško Grujičić, Ljubiša Četić, Rade i Uroš Grujčić, Zdravko Antonić i Rajko Gnjatović.

Prema optužnici, Milunić je bio komandir Rasavačke čete 6. bataljona 43. brigade Vojske Republike Srpske (VRS), Radomir Stojnić komandir Rezervne stanice milicije Rasavci, a Radovan Četić predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) i Kriznog štaba za selo Rasavci. Ostali su bili pripadnici Rasavačke čete, milicije te drugih formacija.

U optužnici se navodi da je 29 žena i djece ubijeno u zaseoku Gradina.

Svjedok Burnić je rekao da je periodu pretresa vidio vatru iz pravca kuće Bačića, te da je od brata saznao “da je gore sve poubijano”.

On je istakao da je nekoliko dana nakon odvođenja oca njegova majka pitala Radeta Grujčića zna li nešto o njemu, na šta je on odgovorio “da se ne brine i da je u logoru Trnopolje sa Siječićima”. Posmrtni ostaci oca pronađeni su nakon rata u masovnoj grobnici Tomašica.

Odbrana je ovog svjedoka upitala zbog čega u ranijoj izjavi nije spominjao Željka i Radovana Grbića, na šta je on odgovorio da je “smetnuo” da ih spomene.

Na ovom ročištu, iskaz je dao i nekadašnji rezervni policajac iz Rasavaca Željko Babić, koji je ispričao kako je učestvovao u pretresu terena u Zecovima u ljeto 1992. godine, ali da na području kojim se kretao nije pronašao oružje niti vidio mrtve.

On je kazao kako ima saznanja da je postojao Krizni štab i da je Radovan Četić bio njegov član, ali da nije siguran da je bio predsjednik.

Suđenje će se nastaviti 13. novembra.

BIRN