BiH nema inovacioni sistem niti strategiju, kao što imaju zemlje u okruženju, a bez toga nema ni novih tehnologija niti prenosa tih tehnologija prema privredi, izjavio je direktor Agencija za ekonomski razvoj grada Prijedora “Preda-PD” Mišo Reljić.
Reljić je rekao novinarima u Prijedoru, uoči otvaranja dvodnevne konferencije “Modeli za proces transfera tehnologija”, da se može očekivati da i ova konferencija bude podrška ideji uspostavljanja tog sistema.
On je podsjetio da su najpoznatiji modeli razvoja prirodni resursi i jeftina radna snaga – koji je u sadašnjim uslovima najprimjenjiviji, poboljšanje efikasnosti postojeće privrede – koji je bio primjenjiv u bivšoj Jugoslaviji, te model zasnovan na znanju koji donosi ubjedljivo najviše koristi, ali je privilegija najrazvijenijih.
“Danas nemamo adekvatan spoj između univerziteta i privrede i zato se pokušavaju napraviti centri sa transfer tehnologija pri univerzitetima, a Prijedor bi bio prva lokalna zajednica koja bi se priključila sistemu koji bi univerzitet razvijao s ciljem da najsavremenije tehnologije dođu do naših kompanija”, naveo je Reljić.
Direktor Univerzitetsko-preduzetničkog centra Univerziteta u Banjaluci Mario Milanović rekao je da je pri ovom univerzitetu prije dvije godine razvijen model u saradnji sa norveškim centrom za transfer tehnologija.
“NJegova osnovna karakteristika jeste da obuhvata cijeli mezosistem podrške za razvoj i prenos novih tehnologija gdje su uključeni sve lokalne rzvojne agencije, univerziteti, privreda i Vlada Republike Srpske da svi zajedno u svojim segmentima doprinesu transferu tehnologije”, pojasnio je Milanović.
Direktor edukacijskog centra MIC iz Velenja Darko Lihtenaker poručio je da škole ne smiju biti zatvoreni sistemi nego treba da daju svoje znanje privredi, a privreda da na bazi toga radi i prodaje i tako vraća pare.
“Kod nas privreda uzima đake iz srednjih škola i studente iz viših škola na mjesec dana ili na 400 sati prakse. Mi plaćamo osiguranje za učenike i studente, a firma ih nagrađuje ako nešto odrade”, naveo je Lihtenaker.
Kontakt osoba za “Horizont 2020” iz Hrvatske Renato Vrebac rekao je da će predstaviti iskustva Hrvatske kako bi kolege u BiH što bolje pokrenule proces i u ovoj regiji.
“Radimo razne vrste programa za mala i srednja preduzeća, u zavisnosti da li je riječ o početnicima ili o razrađenom poslu. Dajemo im sredstva da razvijaju svoju inovaciju i eventualno transferišu tehnologiju prema van ili prema naučno-istraživačkim institucijama. Sredstva su kombinovana – kredit Svjetske banke, sredstva iz javnih budžeta i ranije pretpristupni, a sada strukturni fondovi EU”, dodao je Vrebac.
Konferenciju “Modeli za proces transfera tehnologija” Agencija “Preda-PD” organizuje u saradnji sa Univerzitetom u Banjaluci, uz podršku Ministarstva civilnih poslova BiH i grada Prijedora, a namijenjena je predstavnicima visokoškolskih ustanova, instituta, privrede, poslovnih udruženja, privrednih komora, udruženja inovatora i ostalim zainteresovanim pojedincima.
Konferencija se nastavlja sutra u rektoratu Univerziteta u Banjaluci s početkom u 10.30 časova, a izjave za medije zakazane su za 10.15 časova.
SRNA