Alma Šehović iz Tuzle, zaposlenica Zavoda za zapošljavanje Tuzlanskog kantona nedavno je počinila samoubistvo skokom sa osmog sprata. Godinama prije toga, ukazivala je na nepravilnosti u radu ove institucije, ali i upozoravala da je meta menadžmenta Zavoda. Ona se obraćala i Antikorupcionoj komisiji Skupštine TK, a njene žalbe su se odnosile na mobing. Da li je mobing bio uzrok samoubistva utvrdiće nadležne službe.
Mario Radinović, vatrogasac iz Prijedora, 2012. godine dobio je presudu po kojoj je Mile Međed, bivši v.d. komandir Teritorijalne vatrogasne jedinice Prijedor (TVJ), osuđen za mobing i viktimizaciju. Ovo je do sada jedini slučaj mobinga, koji je procesuiran do kraja.
Tražio platu, dobio otkaz
Radinović je postao žrtva mobinga nakon što je zatražio veću platu. Inspekcija rada je utvrdila da ima neosnovano manju platu, ali i da je komandir Međed, godinama nezakonito na toj poziciji. Mariju se poslije toga, položaj na poslu pogoršao.
-Optužen sam da radim protiv komandira ali i protiv čitave jedinice. Navodno sam slao informacije medijima – prisjeća se Radinović.
Maltretiranje je trajalo dugo, a završilo se kada je Radinović dobio otkaz. .
-O otkazu sam obaviješten telefonom. Bez suspenzije, bez ičega, odmah otkaz – objasnio je Radinović.
On se brzo vratio na posao, jer se nakon otkaza, odmah zauzeo za sebe. Međed je prvostepenim rješenjem Osnovnog suda u Prijedoru proglašen odgovornim i novčano kažnjen.
Problem u primjeni Zakona
Anica Ramić iz Udruženja „Stop Mobbing”, kažc da se podiže samo neznatan broj tužbi protiv mobera. Razlog je u nedovoljnom poznavanju zakona, nedovoljnoj efikasnosti, a pogotovo u nefunkcionisanju pravosuđa – objasnila je Ramić.
Borislav Bojić, predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava, kaže da se trenutno radi na izmjenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije, koji je jedan od zakona koji reguliše pitanje mobinga.
-Mobing je ozbiljna stvar i tvrdim da ga ima na svim nivoima vlasti u BiH, od onih najnižih, pa do najviših – rekao je Bojić.
Tri stuba zaštite-Zakonska rješenja
Mobing se u BiH prepoznaje kroz odredbe Zakona o radu Republike Srpske u okviru posebnog poglavtja kojim je regulisana zabrana diskriminacije, zatim Zakonom o zabrani diskriminacije, kao i Zakonom o radu u institucijama BiH. Institucija ombudsmena za ljudska prava u BiH tokom 2014. godine zaprimila je 68 žalbi na mobing, što je 14 prijava manje nego u 2013. godini.
Faktor.ba