Za tri decenije postojanja Likovna kolonija “Rakani” u Novom Gradu stvorila je veliku produkciju umjetničkih radova koji predstavljaju nacionalno blago ovog kraja, a izbor iz te zbirke moći će da pogledaju i Prijedorčani od 2. marta kada će u Muzeju Kozare biti otvorena izložba radova nastalih na ovoj koloniji.
Direktor Muzeja Kozare Zoran Radonjić potvrdio je za “Glas Srpske” da je 30 godina Likovne kolonije “Rakani” odličan povod da se u izložbenu aktivnost ove ustanove uvrsti izložba radova nastalih na ovoj koloniji.
– S obzirom na to da je Muzej Kozare matični muzej za cijelu regiju, imamo saradnju sa ustanovama kulture susjednih opština. Kolonija “Rakani” je jedna od najstarijih kolonija u Republici Srpskoj i BiH, a rezultat njenog dugogodišnjeg rada je zbirka koju čine radovi značajnih imena iz svijeta umjetnosti, kao što su Stojan Ćelić, Branko Miljuš, Boško Karanović i mnogi drugi – kazao je Radonjić i napomenuo da su osnivači kolonije Ćelić i Karanović.
On je dodao da je izložba rezultat saradnje sa Kulturno-obrazovnim centrom u Novom Gradu, iz čijeg fundusa će Prijedorčani od 2. marta moći da pogledaju izbor radova.
Kustos umjetničke zbirke Muzeja Kozare Aleksa Milić, koji je i autor ove izložbe, istakao je da će biti predstavljeno 19 radova, “iako je to veoma bogata zbirka koja broji preko 300 slika, grafika, crteža”.
– Radi se o veoma suženom izboru od 19 autora jer smo ograničeni prostorom, ali izložba će biti presjek svih tih 30 godina njenog trajanja – rekao je Milić.
On je dodao da će na ovoj izložbi biti zastupljeni umjetnici Boško Karanović, Momo Antonović, Vladeta Živković, Veso Sovilj, ali i mlađi autori koji se danas dokazuju na likovnoj sceni.
– U ovom izboru će biti zastupljeni veoma različiti likovni izrazi, različite poetike, generacijski različiti autori i autori koji su manje viđeni kod nas – potvrdio je Milić.
Izložba je već 37 puta postavljana na teritoriji RS, BiH i Slovenije i do sada je više od 1.500 posjetilaca pogledalo ovu zbirku.
Planovi
Direktor Muzeja Kozare Zoran Radonjić potvrdio je da će u ovoj kulturnoj instituciji od polovine aprila izlagati Radovan Kragulj, te podsjetio da konkurs za prvi Međunarodni bijenale radova na papiru “Prijedor 2016” traje do polovine marta.
– Dobili smo mnoštvo prijava iz Australije, Rumunije, Mađarske, Poljske, Švajcarske, Slovenije i ovo će biti zaista međunarodno bijenale i to prvo bijenale te vrste u BiH – najavio je Radonjić.
Glas Srpske