Neuobičajeni Undulatus asperatus (lat. grubi valovi) oblaci izgledaju kao uznemireno more na nebu, očaravajući prizor koji se rijetko viđa i o kojem se još uvijek malo zna.
Riječ je o formaciji oblaka koja je klasifikovana tek 2009. godine od strane CAS-a (Cloud Appreciation Society).
Prije toga, zadnja klasifikovana vrsta oblaka je nazvana cirrus intortus, davne 1951. godine. Svjetska Meteorološka Organizacija (WMO) je smatrala kako je dala imena svim mogućim formacijama oblaka no naša promjenjiva globalna klima je naučnike i javnost ostavila bez daha prije nekoliko godina s najčudnijim oblicima pare i ledenih kristala u planetarnoj atmosferi.
Asperatus na latinskom jeziku ima nekoliko značenja: grub, uzburkan, olujni ili težak.
Svako od ovih značenja se može pripisati tmastim i dinamičnim niskim formacijama ove vrste oblaka. Iako se asperatusi mogu vidjeti po cijelom svijetu, najčešće se pojavljuju nad SAD-om, Kanadom, Britanijom, Skandinavijom, Rusijom i polarnim predjelima, no neki naučnici smatraju da se oni zapravo vide najčešće nad tim predjelima jer su zabilježeni nad gusto naseljenim predjelima, dok su polarni predjeli dobro pokrivenim različitim kamerama koje snimaju područja oko južnog i sjevernog pola.
Ove iznad Prijedora, protekle nedjelje, 6. marta 2016. godine, zabilježio je Kristijan Vujčić, prijatelj i saradnik sajta www.prijedordanas.com, član i osnivač Bosnia Storm Chasers.
Osim njihovog interesantnog izgleda koji izaziva strahopoštovanje, gotovo se ništa više ne zna o asperatusima. Kraljevsko Meteorološko Društvo Velike Britanije (Royal Meteorological Society – RMS) je započelo naučna istraživanja, kako bi se otkrilo na koji način nastaju asperatusi, bez obzira na brojne fotografije širom svijeta, naučnici nemaju ideju koji mehanizmi stvaraju ovakve oblake…
U zadnjih pet godina Kristijan je iste oblake iznad Prijedora zabilježio nekoliko puta.
Tekst i foto – Bosnia Storm Chasers/Kristijan Vujčić