prijedorgradorg-delegacija u donjoj gradini (1)Polaganjem vijenaca na spomen-područje Donja Gradina kod Kozarske Dubice obilježena je 71 godina od stradanja žrtava ustaškog zločina u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

Ceremonija u spomen području Donja Gradina počela je polaganjem vijenaca na grobnom polju “Topole”, nakon čega je na grobnom polju “Hrastovi” služen parastos na srpskom, jevrejskom i ruskom jeziku.

Parastos za pravoslavne žrtve logora Jasenovac služio je vladika banjalučki Jefrem, za stradale Jevreje molitvu je služio rabin Jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asiel, dok je u ime ubijenih Roma molitvu govorio Dragoljub Acković.

Vijence je položila 21 delegacija – predsjednici Srbije i Republike Srpske, zatim predstavnici dvije vlade, preživeli logoraši, boračka udruženja, kao i ambasadori, među kojima i predstavnici Izraela i NJemačke.Među delegacijama iz Republike Srpske bila je i delegacija grada Prijedora.

prijedorgradorg-delegacija u donjoj gradini (2)Logor Donja Gradina oformljen je 1942. godine u sistemu ustaškog logora Jasenovac, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svjetskog rata 1945. godine i sloma NDH. To je bilo jedno od najvećih stratišta gde su ubijani mahom Srbi, Jevreji i Romi.

Na osnovu prvih eshumacija koje je uradila državna komisija Federativne Narodne Republike Jugoslavije, a koje je potvrdio i centar Simon Vizental, zaključeno je da je u jasenovačkim logorima nestalo 500.000 Srba, 80.000 Roma, 32.000 Jevreja i nekoliko desetina hiljada antifašista različitih nacionalnosti.

Međutim, u memorijalnom kompleksu Jasenovac, koji danas pripada Republici Hrvatskoj, navode se kao žrtve samo oni koji su identifikovani, odnosno 83.145 ubijenih.

Među stradalima za 1.337 dana postojanja logora Jasenovac bilo je više od 20.000 dece.

Prijedorgrad.org

prijedorgradorg-delegacija u donjoj gradini (3) prijedorgradorg-delegacija u donjoj gradini (4)